20 kilo zayıflamak - Akupunktur Nedir? Akupunktur ile Nasıl Kilo Verilir?

Akupunktur Nedir? Akupunktur ile Nasıl Kilo Verilir?

Okunma süresi: 5 dakika

Merhaba, bu yazımda sizlere üniversite yıllarımda aldığım kiloları akupunktur sayesinde nasıl verdiğimi anlatacağım. Kiloları verebilmek için denemediğim yöntem kalmamıştı; ancak yemeği bilhassa karbonhidrat ve şekeri bırakmadığım (bırakamadığım) için bir türlü kilo veremiyordum.

Aşırı kilolar nedeniyle oluşan insülin direnci de bunun tuzu biberi oluyordu. Aylar haftaları kovalarken bırakın kilo vermeyi aksine kilo almaya devam ediyordum. En sonunda araştırmalarım sonucunda akupunktur tedavisi ile kilo verileceğini öğrendim. İnternette, yabancı kaynaklarda uzun bir araştırma yaptıktan sonra yaşadığım şehirde bir akupunktur uzmanı buldum. Akupunktur uzmanı olmasının yanında aynı zamanda tıp doktoru olması da güvenimi artırdı. Randevu ayarlayıp bu konuda ilk ağızdan bilgi aldıktan sonra neden olmasın diye düşündüm. Toplamda 6 seans sürecek tedaviye başlamaya karar verdim.

Seans detaylarına geçmeden önce akupunktur ile ilgili birtakım bilgiler vermem daha doğru olacaktır.

Akupunktur nedir?

Akupunktur, geleneksel Çin Tıbbı’nın (GÇT) geleneksel bir yöntemidir ve kelimenin tam anlamıyla “iğneli uyarım” anlamına gelir. Vücudun bazı bölgelerinde ince iğneler batırılmak suretiyle tedavi etme yöntemidir.

GÇT’nin kalbinde, vücutta akan bir enerji kavramı vardır. Bu enerji, hayali meridyenler olarak adlandırılan on iki enerji kanalı boyunca şekillenip oluşur. Her meridyen, bir organ sistemine atanır; karaciğer veya safra gibi.

Enerji akışını etkileyebilen ve düzenleyebilen akupunktur noktalarının lokalizasyonu yüzyıllar boyunca değişmemiştir. Enerji iletkenlerinin dengesizliklerini telafi etmek için altın, gümüş veya çelik iğneler batırılmak suretiyle yapılmaktadır.

Akupunktur Hangi Durumlarda Kullanılır?

On iki meridyendeki enerji akışı, örneğin, soğuk, sıcak, uygunsuz beslenme, duygusal stres veya aşırı zorlama nedeniyle bozulursa, çeşitli hastalıklar veya ağrı oluşabilir. Akupunktur yardımı ile bu enerji akışı tekrar uyumlu hale getirilebilir. Meridyenler boyunca, akupunktur iğnelerine sahip bir uyaranla aktive edilebilen çeşitli akupunktur noktaları bulunur. Onlara atanan organlar böylece kendi kendini iyileştirmeye teşvik edilir.

Akupunktur genellikle ağrı kesici, örneğin baş, diş veya sinir ağrıları için kullanılır. Bunun yanında; astım, soğuk algınlığı ve alerji gibi solunum yolu hastalıkları, akut konjonktivit gibi göz hastalıkları, gastrointestinal sistem hastalıkları, kas-iskelet sistem,  jinekolojik ve ürolojik şikayetler için tedavi olarak kullanılmaktadır.

Akupunktur Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Akupunktur, akut psikiyatrik bozukluklarda, pıhtılaşma bozuklukları gibi hayati önem arz eden hastalıklarda kullanılmaz. Örneğin, kanserde, kalıtsal ve sistemik hastalıklarda, hamilelikte ve kolay temin edilebilen diğer tedavi yöntemleri gerektiren akut hastalıklarda kullanılmamaktadır.

Akupunktur tedavisi nasıl yapılır?

akupunktur nasil yapilir - Akupunktur Nedir? Akupunktur ile Nasıl Kilo Verilir?
Fotoğraf: Akupunktur noktaları ve akupunktur çeşitleri.

Akupunkturla tedavisine başlamadan önce, Geleneksel Çin Tıbbı’nın gereksinimlerine uygun olarak tanı konulur. Batı tıbbının aksine, bu kişisel hassasiyetlere ve hastalıklı organ sistemlerinin işlevine bağlıdır. Gerekli olan akupunktur noktası kombinasyonu daha sonra bu tanıya dayanarak belirlenir.

Hasta tedavi için sessiz bir odada rahat olmalıdır. İğne kombinasyonunun yerleştirilmesi yaklaşık beş dakika sürer, iğneler daha sonra delme bölgesinde ortalama 20 dakika kadar bekletilir. 

Delme bölgesi alanında bir ağırlık veya basınç hissi veya hafif bir elektrifikasyon oluşmalıdır. Bu, iyi bir terapik etki gösterir ve “de-Qi hissi” olarak adlandırılır.

Ayarlamadan sonra ve kaldıkları süre boyunca iğneler, döndürülerek, kaldırılarak veya indirilerek elle uyarılabilir. Ek olarak, ısı da kullanabilirsiniz. 

Akupunktur uygulaması, elde edilen enerji dengesinden sonraki seanslar arasındaki aralık ile birlikte, yaklaşık beş ila yedi haftalık bir süre zarfında tamamlanmaktadır. Tedavi molasındaki genel semptomların iyileşmesine dayanarak tedavinin devamına karar verilir.


Akupunktur Çeşitleri Nelerdir?

Klasik vücut akupunkturuna ek olarak, farklı kültürlerde özel formlar gelişmiştir. Bunlar Nogier’e göre kulak akupunkturunu (auriculotherapy), Gleditsch’e göre oral akupunktur ve Yamamoto’ya göre kafatası akupunkturunu içerir.

Ayrıca, iğneler yerine lazer ışınlarını (lazer akupunkturu) kullanmak veya bir elektro-akupunktur cihazı yardımıyla nokta uyarımı elde etmek mümkündür. İğnesiz bu akupunktur özellikle iğne fobisi olan çocuklarda veya yetişkinlerde önerilmektedir.

Akupunktur Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Doğru kullanıldığında, akupunkturun neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur. İğneye reaksiyon olarak deride kızarıklık oluşabilir. Ancak, bu birkaç saat içinde geçer. Uzun süreli kızarıklık reaksiyonu ve enjeksiyon yerinde kalan ağrı durumunda bir enfeksiyon düşünülmelidir. Akupunkturun en büyük riski, uygulanan bölgede gelişebilecek enfeksiyondur. Tek kullanımlık steril iğnelerin kullanılması, yerel veya genel enfeksiyon riskini en aza indirebilmektedir.

Akupunktur ile Zayıflama Deneyimim

Ben zayıflamak için doktorumun önerisiyle, toplamda 6 hafta süren kulak ve lazer akupunktur yöntemini kullandım. Tedaviye başladığımda 91 kiloydum. İlk hafta sağ ve sol kulaklarıma ikişer adet siteril akupunktur iğneleri yerleştirildi. Daha sonra bileklerime ve kulaktaki akupunktur noktalarına lazer akupunktur uygulandı. Bu yöntemde herhangi bir acı hissetmedim. İğne uygulamasında ise yok denecek kadar ufak bir acı hissettim.

İlk seans uygulandıktan sonra doktorum tedavinin genel amacını anlattı ve her hafta değişen diyet listesinden bahsetti. Akupunktur ve lazer uygulamasının temel amacı; vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi aldığım gıdalardan değil, yağı eriterek elde etmesini sağlamak. Metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek. Normal zamanlarda şekeri, tuzu bolca kullanan bir insan olarak diyetin ilk 3 günü biraz zorluk yaşadım ama daha sonra vücudum alışarak hızla kilo kaybetmeye başladım.

Birinci Seans Sonrası Verilen Diyet Listesi

Sabah: 1 Elma veya 1-2 salatalık

Öğle: 1-2 Elma veya 2-3 salatalık

Akşam: 1-2 Elma veya 3-4 salatalık

İçecekler: Günlük 2 litre su, 2 maden suyu, 1 bardak limon suyu (suyla seyreltilmiş), çay, kahve (şekersiz ve süt tozu olmadan) toplamda en az 3 litre sıvı alımı.

Prensipler: Öğünlerde yemek. Çok çiğneyip yavaş yemek. Doyma hissedilince yemeği bırakmak.

İlk hafta diyete harfiyen uydum listedekiler dışında herhangi bir şey yemedim, içmedim. İlk 3 gün biraz zorluk yaşasam da çabucak uyum sağladım. İlk hafta sonunda 4 kilo vermeyi başardım. İkinci hafta ve sonraki haftalarda seans aynen devam etti ancak diyet listesi sürekli değişti.

İkinci Seans Sonrası Verilen Diyet Listesi

Sabah: 1 Elma veya 1 Domates

Öğle: 1-2 Elma veya yağsız ve tuzsuz salata.

Akşam: 1-2 Elma veya yağsız ve tuzsuz salata.

Haftada 1 defa beyaz et (yağda pişmemiş)

İçecekler: Günlük 2 litre su, 2 maden suyu, çay, kahve (şekersiz ve süt tozu olmadan) toplamda en az 3 litre sıvı alımı.

Prensipler: Öğünlerde yemek. Çok çiğneyip yavaş yemek. Doyma hissedilince yemeği bırakmak.

İkinci haftanın sonunda 4 kilo daha vererek sürece devam ettim. Bu hafta limon suyu zorunluğu kalktı.

Üçüncü Seans Sonrası Verilen Diyet Listesi

Sabah: 1 Elma veya Domates veya Meyve (Muz, kavun, üzüm hariç)

Öğle: 1-2 Elma veya yağsız ve tuzsuz salata veya Meyve (Muz, kavun, üzüm hariç)

Akşam: 1-2 Elma veya Meyve(Muz, üzüm, kavun hariç) Sebzeler (patates hariç)

Haftada 2 defa beyaz et (yağda pişmemiş)

İçecekler: Günlük 2 litre su, 2 maden suyu, çay, kahve (şekersiz ve süt tozu olmadan) toplamda en az 3 litre sıvı alımı.

Prensipler: Öğünlerde yemek. Çok çiğneyip yavaş yemek. Doyma hissedilince yemeği bırakmak.

Üçüncü haftanın sonunda yine 3 kilo vermeyi başardım. Bu hafta beyaz et sayısı ikiye çıktı ve diyete sebzeler ve yoğurt (cacık) dahil oldu.

Dördüncü Seans Sonrası Verilen Diyet Listesi

Sabah: 1 Elma veya Domates veya Meyve (Muz, kavun, üzüm hariç)

Öğle: 1-2 Elma veya yağsız ve tuzsuz salata veya Meyve (Muz, kavun, üzüm hariç)

Akşam: 1-2 Elma veya Meyve(Muz, üzüm, kavun hariç) Sebzeler (patates hariç)

Haftada 1 defa beyaz et 1 defa kırmızı et (yağda pişmemiş)

İçecekler: Günlük 2 litre su, 2 maden suyu, çay, kahve (şekersiz ve süt tozu olmadan) toplamda en az 3 litre sıvı alımı.

Prensipler: Öğünlerde yemek. Çok çiğneyip yavaş yemek. Doyma hissedilince yemeği bırakmak.

Dördüncü haftanın sonunda 3 kilo vererek toplamda 14 kilo vermiş oldum. Seans sonrasında diyet listesinde kayda değer değişiklik olmadı. Sadece haftada 1 olan kırmızı et sayısı ikiye çıktı. Beşinci ve altıncı haftada diyet listeleri değişmediği için buraya eklemiyorum. 6 Haftalık tedavinin ardından son kilo ölçümü yapıldı ve 91 kilodan 71 kiloya inerek toplamda 20 kilo vermiş oldum. Seanslar bittikten sonra 3 haftalık bir koruma diyeti verildi.

Kilo Koruma Diyet Listesi

Alınacak Yiyecekler

  • Günde bir öğün et (yağsız ve yağda pişmeyecek)
  • Süt, Yoğurt (kaymaksız)
  • Yumurta (haşlama)
  • Salata (yağsız)
  • Meyveler(Muz, kavun, üzüm hariç)
  • Sebzeler (Patates Hariç)
  • Çorbalar (yağı ve tanesi az)

Alınmayacak Yiyecekler

  • Şeker, yağ, un ve tatlılar.

Tedavi sonucunda 20 kilo vererek hem fiziksel hem de psikolojik olarak oldukça rahatladım. Şekeri hayatımdan çıkardım, metabolizmamı düzenledim. Ölçülü ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdim.

Umarım, bu yazı kilo vermek isteyen kişiler için faydalı olur. Lütfen diyet listesini bir uzmana danışmadan kendi başınıza uygulamayın.

Mehmet Emin Soylu

http://www.mehmeteminsoylu.com

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Merhaba, ben Mehmet Emin Soylu 25 yaşındayım, Fırat Üniversitesinde Türkçe Öğretmenliği okudum. Bloğumda; Teknoloji, Tasarım, Eğitim ve Seo gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.