istanbul secimlerine dair degerlendirme - İstanbul Seçimlerine Dair Bir Değerlendirme

İstanbul Seçimlerine Dair Bir Değerlendirme

Okunma süresi: 2 dakika

İstanbul seçimleri yenilendi, seçim süreci boyunca hiç yazmadım (İstanbul’da yaşamadığım için) şimdi birkaç şey yazmak istiyorum. İkinci kez sandığa gidilen seçimde milli irade Ekrem İmamoğlu’ndan yana tecelli etmiştir. İstanbul için hayırlı olsun, umarım el değiştiren bayrağı hakkıyla yerine ulaştırır.

İlk seçimde oyların kafa kafaya olmasının ve tekrarlanan seçimde farkın 700 bine dayanmasının bir çok nedeni vardı. Klişeleşmiş olacak ama, Ak parti’de bir metal yorgunluğu var. Bu yorgunluk yöneticileri, il başkanlarını ve parti taraftarlarını; ilk seçimde rehavete, ikinci seçimde kibire sürükledi. Ak Parti, danışmanlar tarafından esir alınarak halkla ilişkisi koparıldı. Halk derdini Cumhurbaşkanına ulaştıramadı.

Sosyal medya Ak parti tarafından hafife alındı ve doğru düzgün bir propaganda ortaya koyamadı. Sosyal medya önemli bir sosyal manipülasyon alanıdır. Ak parti, sosyal medyada doğru bir propaganda yapamayınca bu mecrada insanları ayrıştıran ne olduğu belirsiz troller türedi ve bu troller halkı ayrıştırdı, halka hakaret etti, onları yok saydı. Rakibi hafife aldı, Binali Yıldırım’ın kampanyasına destek olacaklarına rakip aday Ekrem İmamoğlu’na çeşitli ithamlarda bulunarak onun halk nezdinde daha da itibar bulmasını sağladılar.

Karşı adayı destekleseler bu kadar katkı sağlayamazdı bu troller. Aslında bunun benzeri sözlü saldırılar geçmişte Tayyip Erdoğan’a karşı da yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan, saldırılar yapıldıkça halk tarafından daha çok benimsendi ve birçok seçimde de bunun etkileri görülmüştü.

Peki bu sonuçtan Ak Parti nasıl bir ders çıkarmalı ve bu konuda ne yapmalıdır?

Ak Parti son yapılan 31 Mart seçimlerinden ve yenilenen İstanbul seçiminden çıkaracağı çok fazla ders vardır. Öncelikle halkın sosyolojisi tekrardan bir süzgeçten geçirilmelidir. Kendisine her iyi davranan kişiyi parti kademesinde görev verilmemelidir. Liyakat esaslı çalışan yeni yöneticiler ve çalışma arkadaşları hak ettikleri yerlere getirilmelidir.

Kibirli, hoşgörüsüz anlayışa sahip kişiler partiden uzaklaştırılmalı; insanları birleştirici, onları her konuda yalnız bırakmayacak, Fetö ve benzeri teröristlerle adam akıllı mücadele edecek yeni bir anlayış hakim olmalıdır. Yeni ekonomi bakanı görevlendirilerek ekonomideki bu çalkantılı durum en kısa zamanda çözüme kavuşturulmalıdır. Danışmanların büyük bir kısmı partiden uzaklaştırılmalı, Cumhurbaşkanı ve Bakanların halkla arasına giren bu çıbanların kökü kazınmalıdır.

Son yıllarda tarıma verilen öncelik ve önem oldukça düştü. Bu konuda yeni bir tarım kalkınma projesi oluşturulmalıdır. Tarım teşvik edilerek eski günlerdeki gibi tarım ve hayvancılık teşvik edilmelidir. Sanayide durum orta halli ilerliyor. Ancak bazı konularda treni kaçırmamız an meselesi. Endüstride dönüşüm hızlandırılmalı, mevcut yerli araba projesi lav edilmelidir. Devlet oluşturacağı komisyonla en yetenekli mühendisleri bir araya getirerek projeyi sil baştan devralmalıdır.

Öneriler ortalama bir bireyin bile ortaya koyabileceği düşüncelerdir. Ak Parti eğer eski gücüne kavuşmak istiyorsa sıraladığım bu önerileri ve daha fazla durumu enine boyuna analiz etmelidir. Şu unutulmamalıdır ki; Hatalarından ders çıkarmayanlar kaybetmeye mahkumdur.

Son olarak “Sen kim oluyorsun da devlete veya hükümete akıl veriyorsun” diyenler olabilir. Ben, üniversite okumuş, vatan millet ve ülkem için endişelenen, ülkemin kalkınmasını ve ilerlemesini isteyen bir bireyim sadece.

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Merhaba, ben Mehmet Emin Soylu 25 yaşındayım, Fırat Üniversitesinde Türkçe Öğretmenliği okudum. Bloğumda; Teknoloji, Tasarım, Eğitim ve Seo gibi konularda yazılar yazıyorum.

1 thought on “İstanbul Seçimlerine Dair Bir Değerlendirme

    Mehmet

    (23 Temmuz 2019 - 06:56)

    Araba konusu hariç, diğerlerine kısmi olarak katılıyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.