seo backlink - Seo İçin Backlinkler Neden Önemlidir?

Seo İçin Backlinkler Neden Önemlidir?

Okunma süresi: 2 dakika

Bağlantılar, Google’ın sıralama algoritmasının çok önemli bir unsurudur. SEO bağlamında, web siteniz için harici ve dahili bağlantılar gereklidir. Bu bağlantılar, web sitenizin arama motoru sıralamalarını etkiler. Arama motorlarında daha yüksek bir sıralama, daha yüksek trafik, daha yüksek dönüşüm oranları ve daha yüksek satış anlamına gelir.

Dahili bağlantılar, aynı web sitesindeki başka bir sayfaya işaret eden bağlantılardır. Kolay gezinmeyi sağlar ve web sitesi içinde hiyerarşi oluşturmaya yardımcı olur. Bu bağlantılar, Google gibi arama motorlarına, web sitelerdeki sayfaların varlığı hakkında bilgi edinmelerinde ve onları sıralanabilir hale getirmelerinde yardımcı olur. Google, site gezgini botlar vasıtasıyla web sitenin yolunu tarar. Sorunsuzca taraması ve sitenin tüm sayfalarını bulmasını sağlamak için sitemap gibi bir bağlantı yapısı gereklidir. 

Çoğu zaman, internet’teki web sayfaları, arama motorları için erişilemez oldukları için sıralanmaz. Bunun nedenleri:

Bazen, dahili bağlantılara yalnızca sayfalardaki arama kutuları üzerinden erişilebilir. Arama motorları herhangi bir arama yapmadığından, bu sayfalardaki içeriği bulmak imkansız hale gelir.

Sayfalar standart HTML yerine JavaScript’te oluşturulmuşsa arama motorlar için anlaşılmayacaktır.

Flash içeriklerin veya diğer eklentilerin içine gömülü olan bağlantılara, arama motorları tarafından erişilemez.

Meta robot etiketleri veya robots.txt dosyası tarafından engellenen sayfalar arama motorlarında indexlenmez

Çok fazla bağlantı iyi bir fikir değildir. Kabaca, google botları sayfa başına 150 bağlantı arasında gezinir ve gerisini görmezden gelir. 

Çerçeveler ve iframe’ler tarama yapılamayan bazı yapısal sorunlara sahiptir. Basit ve temiz HTML bağlantıları daha iyidir ve botların sayfalar arasında kolayca gezinmelerini sağlar.

Gelen bağlantılar veya geri bağlantılar (Backlinkler), bağlantının bulunduğu alandan başka bir alana işaret eder. Basit bir ifadeyle, başka bir web sitesinden kendinize ait bir linktir. Bu geri bağlantılar, Google gibi arama motorlarının web sitenizin var olduğunu bilmesini sağlar. Bunlar olmadan Google’ın web sitenizi bilmesi mümkün değildir. Daha fazla sayıda bağlantı, arama motorlarında daha yüksek bir sıralama anlamına gelir. Ancak sadece çok fazla bağlantıya sahip olmak daha iyi bir sıralama anlamına gelmez. 

İyi bir bağlantının sahip olması gereken özellikler nelerdir?

  • Bağlantı sitesinin otoritesi.
  • Bağlantı sitesinin güvenilirliği.
  • Bağlantı sayfasının popülaritesi.
  • Hedef sayfaya ve bağlantılara bağlantı metni olarak kullanılan varyasyonların sayısı.
  • İçeriğin uygunluğu ve kullanışlılığı.
  • Bağlantıda kullanılan bağlantı metni.
  • Kaynak sayfadan aynı sayfaya bağlantı sayısı.
  • Hedef sayfayı bağlayan kök alan adlarının sayısı.
  • Kaynak ve hedef web sayfası arasındaki gerçek ilişki.

Bağlantı kurma devam eden bir iştir. Yeni içerikler ve bağlantısı olmayan web siteleri arama motorları tarafında kötü bir izlenime sahip olur. Bu nedenle bu bağlantıların gelişmesini sağlamak için gerekli adımları atın. Bunun için kaliteli backlinklere nasıl sahip olacağınızla ilgili bir rehber hazırladım, bağlantıdan okuyabilirsiniz. Ayrıca, 100 adet .edu ve .gov backlink listemize göz atabilirsiniz.

Makale: Mehmet Emin Soylu

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Merhaba, ben Mehmet Emin Soylu 25 yaşındayım, Fırat Üniversitesinde Türkçe Öğretmenliği okudum. Bloğumda; Teknoloji, Tasarım, Eğitim ve Seo gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.