youtube yeni tasarim - Youtube Tasarımını Değiştirdi

Youtube Tasarımını Değiştirdi

Okunma süresi: 1 dakika

Youtube Yeni Masaüstü TasarımıUzun süredir ufak değişikliklerle kendini yenileyen Youtube, hem masaüstü versiyonunda hemde mobil versiyonda tasarımını baştan aşağı değiştirdi. Youtube, Material Design akımına kayıtsız kalmayarak tasarımını Material Design prensipleriyle yeniden oluşturdu.

Youtube masaüstü sürümü eskisine göre daha sade ve kullanışlı tasarlanmış. Ağırlıklı olarak beyaz tonlarının tercih edildiği tasarımda göz yormayarak kullanıcıların videoya odaklanmasını sağlıyor. Siyah sevenleri de unutmayan youtube “Dark Mode” karanlık mod tercihini de  tasarımını ekleyerek  gece kullanımlarda gözü yormayan bir tasarıma da sahip. Dark Mode, YouTube sayfasının sağ üst köşesinden erişebileceğiniz profil bölümünüzden aktif edebilirsiniz. YouTube yeni tasarımını youtube.com/new adresinde test ediyor. Dilerseniz sayfaya giderek yeni tasarımını deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

Yotube mobil uygulaması da tasarım değişikliğine gitti. Tıpkı masa üstü sürümündeki gibi beyaz gri tonlarının tercih edildiği tasarımda en büyük değişiklik kısayol butonlarının üst kısımdan alt kısıma kaydırılmış olması. Son derece radikal bir değişiklikle alt kısıma alınan bu butonları kullanırken ilk etapta eski alışkanlıktan dolayı sık sık parmaklarınız yukarıya gidebilir veya alt tarafta bulunan butonlara (Ana Sayfa, Trend, Abone…) istemsizce basabilirsiniz. Uygulamayı güncelleyerek test ettim. Uygulama eskisine göre daha hızlı ve akıcı çalışmaya başladı. Butonların ekranın alt kısmına alınmasıyla ekranın üst kısmında daha geniş bir alan oluştu. Böylelikle video izlerken yanlışlıkla bu butonlara tıklama gibi bir durum artık olmayacak.

İşte Yeni Youtube Masaüstü ve Mobil Tasarımları.

 

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Merhaba, ben Mehmet Emin Soylu 25 yaşındayım, Fırat Üniversitesinde Türkçe Öğretmenliği okudum. Bloğumda; Teknoloji, Tasarım, Eğitim ve Seo gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.