akismet nedir - Akismet Nedir? Neden Kullanmalısınız?

Akismet Nedir? Neden Kullanmalısınız?

Okunma süresi: 3 dakika

Her WordPress kurulumu önceden kurulmuş iki eklentiyle birlikte gelir. Onlardan biri olan Akismet, kesinlikle kullanmanız gereken eklentiler listesinde yer alıyor . Akismet önceden kurulmuş olarak gelse de, varsayılan olarak etkinleştirilmez. Etkinleştirmek için fazladan bazı adımlar atmanız gerekecek. Bu makalede, Akismet’in ne olduğunu ve bunu neden hemen kullanmaya başlamanız gerektiğini açıklayacağız. Ayrıca size WordPress sitesinde Akismet kurulumunu da göstereceğim

Akismet nedir?

Akismet, spam yorumlarını filtreleme hizmetidir. Akismet adı Automattic and Kismet’ten geliyor. Auttomatic, Akismet’in arkasındaki şirkettir ve WordPress kurucularından Matt Mullenweg tarafından kurulmuştur. Eklenti, çeşitli algoritmalar kullanarak blog yorumlarını ve pingback spam’ı yakalar. Örneğin, bir  web sitesi benzer görünümlü içeriği spam olarak bildirirse, Akismet gelecekte bu tür içeriği SPAM olarak tanımayı öğrenecektir. Akismet, 29 Ocak 2018 itibariyle 417 milyardan fazla spam yorumunu tespit ederek engellemiştir.

Akismet’i Neden kullanmalısın?

Popüler web sitelerinde, spam yorumların miktarı% 85’e kadar yükselebilir. Bu, her 100 yorumun yalnızca 15’inin meşru olduğu anlamına gelir. Yorum denetimi çok zaman alıcı bir iştir ve Akismet size saatlerce süren denetimden kurtararak tasarruf sağlar. Akismet, yorum dizininizde beklemede olarak bulunan  spam yorumlarını yakalayacaktır. Bu, enerjinizi gerçek kullanıcıların yorumlarına odaklanmanıza olanak tanır.

Yorumunuzun Spam olarak Algılanıp Algılanmadığını Nasıl Öğreninirsiniz?

Yorumunuz Akismet tarafından spam olarak işaretlenmişse, normalde yaptığınız gibi Kabul Bekletme Bildirimi’ni görmezsiniz. Bir siteye yorum yazdığınızda  yorum metninizi, denetlemeyi bekliyor diyen bir uyarı ile birlikte görmüyorsanız, hemen site yöneticisine başvurmalısınız. Yorumlarınızı spam kutusundan çıkarmanıza yardımcı olabilirler.

Akismet Nasıl Kurulur?

Yapmanız gereken ilk şey, Eklentilere gidip Akismet’i etkinleştirmektir.

akismet kurulumu - Akismet Nedir? Neden Kullanmalısınız?

Eklentiyi etkinleştikten sonra, Eklentiler »Akismet “Ayarlar” adında yeni bir menü öğesi ekliyor. Ayarlara tıkladığınızda sizi yapılandırma ekranına götürecektir. Bu sayfada, API Anahtarınızı girmeniz istenecektir. Bu sayfayı açık bırakın ve yeni bir tarayıcı penceresi açın. Eklenti için bir API anahtarı oluşturduktan sonra bu sayfaya geri döneceğiz.

API Anahtarı Nasıl Alınır?

Akismet’i web sitenizde kurmak için bir API Anahtarına ihtiyacınız var. Akismet web sitesine girip “Sign Up butonuna tıklayın.

akismet üye ol - Akismet Nedir? Neden Kullanmalısınız?

Bu sizi Akismet’in plan ve fiyatlandırma sayfasına götürür. Akismet’i kullanmak, ticari olmayan ve kişisel siteler için ücretsizdir. İş web siteleri için farklı planlar ve paketler mevcuttur. Size en uygun seçeneği seçin. Fiyatlandırma, Kurumsal siteler ve yüksek trafikli siteler için önerilir. Bu nedenle teorik olarak trafiği düşük bir sitede kişisel bir plan kullanmanız daha avantajlı olacaktır. Hangi planı seçerseniz seçin, kalan adımlar benzer olacaktır. Devam etmek için Kayıt ol’a tıklayın. Bu, basit bir kayıt formu olan bir açılır pencereyi açacaktır.

akismet kayit 2 - Akismet Nedir? Neden Kullanmalısınız?

Hesabınızı oluşturduktan sonra wordpress doğrulaması için giriş yapın. Daha sonra API anahtarınızı gösteren ekrana yönlendirilirsiniz. Akismet’ten API Anahtarınızı içeren bir e-posta da alacaksınız. 

Unutmayın,  API anahtarı bir şifre gibidir. Bunu kimseyle paylaşmayın. API anahtarınızı kaybederseniz veya unutursanız, hesap sayfanıza erişmek için daima Akismet.com’u ziyaret edebilir ve oturum aç düğmesini tıklatabilirsiniz. Oturum açtıktan sonra API anahtarınızı gizli göreceksiniz. API anahtarınızı görüntülemek için Bağlantıyı Göster bağlantısını tıklayın.

Akizmet API Anahtarını WordPress’de kullanma

Akismet API anahtarınızı kopyalayın ve WordPress web sitenizin yönetici bölgesine geri dönün. Eklentiler »Akismet’e gidin API anahtarını ayarlardan ilgili bölüme yapıştırın. Bu ekrandaki seçeneklerin geri kalanı isteğe bağlıdır. Değişiklikleri kaydet  düğmesine tıkladığınızda, API anahtarınız doğrulanacaktır.

akismet api dogrulama - Akismet Nedir? Neden Kullanmalısınız?

Eklenti> Ayarlar Bölümünden Akismet’in Ayrıntılı İstatistikleri Görebilirsiniz

Web sitenize spam yorumları hakkında detaylı istatistikler gösterilir. Aktismet’i etkinleştirdikten sonra eklenti tarafından yakalanan spam yorumlarının sayısını da görebilirsiniz.

akismet istatistik - Akismet Nedir? Neden Kullanmalısınız?

Bu makalenin, web sitenizde Akismet’i kurmanıza, bir API Anahtarı almanıza ve Akismet’in neden önemli olduğunu öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Spam yorumları, birçok WordPress sitesinde karşılaşılan büyük bir sorundur. Siteniz büyüdükçe, spam miktarını azaltmak için Akismetle birlikte çalışmak için diğer seçeneklere ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz. Örneğin, honeypot ile WordPress’de spam yorum botlarını engelleyebilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu | Lütfen kaynak belirtmeden (Ç)almayınız.

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

3 thoughts on “Akismet Nedir? Neden Kullanmalısınız?

  Eda

  (19 Aralık 2018 - 12:56)

  Teşekkürler bu faydalı bilgileriniz için.

  Duygu

  (23 Eylül 2019 - 18:49)

  Elinıze sağlık çok işim yaradı

  Başkak

  (5 Ekim 2020 - 19:53)

  tüm detayları paylaşmışsınız. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir