en iyi seo araclari - En İyi Seo Araçları 2021

En İyi Seo Araçları 2021

Okunma süresi: 8 dakika

Dijital dünyadaki hızlı büyüme, endüstri liderleri ve pazarlamacılar üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Haliyle daha iyi arama sıralamaları almak için web sitenizi optimize etmeniz gerekiyor. Google’ın algoritma değişiklikleri seo dünyasında adeta devrim yaratıyor ve yeni seo taktikleri SEO’yu zor bir görev haline getiriyor. Seo araçları ile sitenizi güncel algoritma değişikliklerine göre optimize edebilirsiniz. Değerli zamanınızı ve giderinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek birçok SEO araçları vardır

Kullanılabilecek çeşitli araçlar vardır, ancak sizin için yararlı olabilecek en çok kullanılan 30 aracı sıraladım. İşte 2021 yılında kullanabileceğiniz en iyi seo araçları.

Yazıda Neler Var?

1. Ahrefs

Ahrefs, web sitenizi analiz edebilen ve kendi web içeriğiniz hakkında daha iyi kararlar almanıza yardımcı olacak anahtar kelimeler, geri bağlantılar ve sıralama profilleri üreten gelişmiş bir arama motoru optimizasyon aracıdır.

Ahrefs’in odaklandığı noktalar

  • Size web sitenizdeki hassas web sayfalarının performansını analiz eden bir araç sunar.
  • Doğru anahtar kelimeler seçmenize ve konuların altındaki yüksek performanslı web sayfalarını aramanıza izin veren içerik denetleyicisi sunar.
  • Anahtar kelimelerin aylık arama hacmini ve belirli anahtar kelimelerin tıklama oranlarını oluşturmanıza yarayan ek bir araç sunar.

Web sitesi: www.ahrefs.com

2. Google Search Console

Seo araçları listelerinin olmazsa olmazı search console’dir. Google’ın web sitenizi görme biçimini kavramanın mükemmel yolu Google’a sormaktır. Google’ın Web Yöneticisi Araçları, Google aramasının ilkelerini ortaya çıkaran acemi dostu araçlardır.

Örnek olarak, Google’ın araçlarından biri olan al özelliği, belirli bir URL’yi gözlemlemenize izin verir ve düşük arama motoru optimizasyonu performansı için sorun gidermede kritik öneme sahiptir. Geri bildirim vererek daha iyi sonuçlar almak için söz konusu sayfayı değiştirmenize yardımcı olabilir.

google search console rapor - En İyi Seo Araçları 2021

Website adresi: www.search.google.com/search-console

3. Google Analytics

Kuşkusuz, Google Analytics, ücretsiz olarak kullanılabilen ideal SEO denetim kaynağınız olacaktır. Google Analytics olmadan seo araçları listesi hazırlamak neredeyse imkansız. Sayfa görünümleri, web sitesi kullanıcılarınızın demografik özellikleri, web sitenizdeki hemen çıkma oranı, ziyaretçilerin kaynağı ve daha pek çok konuda bilgi verir.

Bilgilerin grafik çizimi, SEO’yu geliştirmek için web sitenizi optimize etmenize yardımcı olur. Doğru kullanıldığında, uygulama en iyi yatırım getirisini sağlar.

Web sitesi: www.analytics.google.com

4. Google PageSpeed ​​Insights

Bu, araç Google’ın masaüstü, mobil ve tablet vb. gibi farklı cihazlarda web sayfalarının daha hızlı yürütülmesi için formüle edilmiş web programlarından bir diğeridir.

Bu uygulama, her web sayfasının içeriğini analiz ederek size öneriler sunar. Sayfa yükleme hızlarını hızlı, yavaş ve ortalama olarak sınıflandırır.

Web sitesi: www.developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

5. GTmetrix

GTmetrix, web sayfası yükleme oranını ölçmek için tasarlanmış başka bir uygulamadır. Web sayfasının yükleme performansını çeşitli cihazlardan ve farklı coğrafi alanlardan değerlendirir.

Web sitesi: www.gtmetrix.com

6. SEO Site Checkup

Bu, SEO aracı, 6 temel başlık altında 45 değişkenin kontrolünü yapar, web sitenizin arama motoru optimizasyonu (SEO) derecelendirmesini anlaşılır bir biçimde raporlaştırır.

Bu uygulama web sitenizi tarar ve dürüst bir değerlendirme için ihmal edilmiş unsurları içeren genel bir SEO puanı oluşturur ve rapor sayfasında detaylarını gösterir.

Rapor sayfası, Arama Motorları Optimizasyonuna göre web sitenizdeki hataların neler olduğunu gözlemleme olanağı sağlar ve SEO’nuzu nasıl daha iyi hale getirebileceğinize dair ipuçları sunar.

Web sitesi:  www.seositecheckup.com

7. SEMrush

SEMrush, web sitelerinin performansıyla ilgili ayrıntılı olarak analizler yapan mükemmel derecede rapor sunan bir araçtır. Bu araç, arama motoru optimizasyonu (SEO) için çok sayıda analiz aracı sunar.

Anahtar kelime araştırması, bu aracın en önemli özellikleri arasındadır. Bir web sitesinde hangi anahtar kelimelerin hangi sıralamada olduğunu, tam olarak hangi web sayfasının hangi konumda sıralandığını, aylık arama hacmini ve daha fazlasını bulmasını sağlar.

Web sitesi:  www.semrush.com

8. Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog SEO Spider, bir arama motoru pazarlamacısının favori arkadaşıdır. Esas olarak SEO için tasarlanan bu uygulama, tanımladığınız web sitelerini tarar ve paylaşılan arama motoru optimizasyonu sorunları için URL’leri analiz eder. Bu araç, özellikle daha belirgin web siteleri için, zaman alan bir eylem sürecini hızlandırır ve uygular. Normalde URL’leri tam olarak değerlendirmek günler veya haftalar sürebilir.

Web sitesi:  www.screamingfrog.co.uk/seo-spider

9. Majestic

Dünyadaki en önemli link analiz aracıdır. Majestic, bir dizin araması için en uygun SEO denetim uygulamanız olabilir. Dijital Pazarlama için arama motoru uygulaması sağlar. Uygulama, URL’leri analiz etmek, potansiyel müşterilerle karşılaşmak, geri bildirimleri değerlendirmek, denetim hizmetleri ve daha pek çok şey için arama sonuçlarını güçlendirir.

Web sitesi:  www.majestic.com

10. MOZ

Moz, bağlantı analizi (açık site gezgini), sayfa optimizasyonu ve anahtar kelime araştırması için kaliteli araçlar içeren bir yazılım paketidir. Moz’un anahtar kelime gezgini, piyasadaki en iyi anahtar kelime araştırma araçlarından biridir. Belirli bir anahtar kelime için arama sonuçlarında görünen SERP özellikleri hakkında süper yararlı bilgiler sağlar.

Web sitesi:  www.moz.com

11. Panguin Aracı

Barracuda’dan sağlanan Panguin uygulaması sadece özel bir araçtır. Web sitenizin Google’ın algoritma yükseltmelerinden etkilenip etkilenmediğini denetlemenizi sağlar. Bu güncellemelerden etkilendiğinde de oluşan dalgalanmaları gösterir. Cezalardan kaçınmak için ideal bir SEO denetim aracıdır.

Web Sitesi: www.barracuda.digital/panguin-seo-tool/

12. Answer The Public

Çoğu ücretsiz SEO araçları verilerini aynı yerden alır, Google Anahtar Kelime Planlayıcısından. Halkın cevabı, farklı. Bu şık araçlar, insanların forumlarda, bloglarda ve sosyal medyada sorduğu soruları bulur ve bu soruları harika anahtar kelimelere dönüştürür.

En İyi Özelliği, vs Anahtar Kelimeleri Bulması: Google’da kaç kişinin “X vs. Y” anahtar kelimeleri aradığına şaşıracaksınız. Örneğin: “iPhone vs. Android” gibi. Bu araç karşılaştırma anahtar kelimelerini ustalıkla bulur.

Website adresi: www.answerthepublic.com

13. Woorank SEO ve Website Analiz Aracı

Woorank firması tarafından geliştirilen bu araç çok kullanışlı bir Chrome uzantısıdır. İlk önce, genel bir SEO puanızı belirler. Ardından, tam olarak sitenizin sayfa içi ve sayfa dışı SEO’sunu nasıl geliştireceğinizi gösterir.

En İyi Özelliği Pazarlama Kontrol Listesi: Çoğu SEO aracı yalnızca sorunlardan bahseder çözümden bahsetmez. Woorank’ın harika yanı, karşılaştığınız sorunları çözmek için kullanabileceğiniz, işlem yapılabilir bir kontrol listesi sunmasıdır.

Website adresi: www.woorank.com

14. Can I Rank

Can I Rank, çok detaylı bir anahtar kelime aracıdır ve çoğu ücretsiz seo aracından farklı olarak, CanIRank size sadece “Bu anahtar kelime gerçekten rekabetçi” 
veya “Bu anahtar kelimenin rekabeti düşük” demez. Bunun yerine, o anahtar kelime için sıralama yapıp yapamayacağınızı size söyler.

canirank - En İyi Seo Araçları 2021

En iyi özelliği, bu anahtar kelimeyi nasıl daha iyi hedefleyebilirsiniz?CanIRank sadece ilk sayfa rakabetinde yardımcı olmaz ayrıca belirli bir terim için sıralamanıza yardımcı olacak ayrıntılı öneriler sunar.

Website adresi: www.canirank.com/

15. Google’ın Mobil Uyumluluk Testi

Google’ın son zamanlarda algoritmalarında büyük bir değişiklik yaptığını duymuş olabilirsiniz. Bu değişiklik resmen “ Mobil İlk İndeksleme ” olarak adlandırılmıştır. Siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, başınız büyük belada.

Neyse ki, bu güncellemeye hazırlanmak için tam zamanlı bir geliştiriciye ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken tek şey sitenizi Mobil Uyumluluk test aracıyla analiz etmek. Test sonucunda sitenizin Google’ın yeni algoritması için hazır olup olmadığını da size söyler.

Website adresi: www.search.google.com/test/mobile-friendly

16. Seed Keywords

Anahtar kelime araştırma araçlarının çoğu aynı şekilde çalışır:

  1. Araca bir tohum anahtar sözcüğü girin.
  2. Yakından ilgili terimlerin bir listesini alın.

Bu yaklaşımla ilgili sorun şudur: Herkes aynı köke sahip anahtar kelimelerini bu araçlara yazar. Aynı kök anahtar kelimeler tamamen farklı bir yaklaşım gerektiriyor. Anahtar kelimeleri ince elekten geçirmek yerine, müşterilerinize sizi çevrimiçi olarak nasıl arayacaklarını sorun. Ardından, bu tohum anahtar kelimeleri en sevdiğiniz anahtar kelime araştırma aracına yazın.

seedkeywords - En İyi Seo Araçları 2021

En iyi özelliği, Sorgu Gönder; sonuçlar geldiğinde, size verilen anahtar kelimeleri Google’da arama yapmak için SeedKeywords’ü kullanabilirsiniz. Bu şekilde arama sonuçlarını hızlıca tarayabilirsiniz ve bu anahtar kelimelerin ne kadar rekabetçi olduğunu görebilirsiniz.

Website adresi: www.seedkeywords.com

17. Seobility

Seobility, sitenizin tamamını tarar ve aşağıdaki gibi arama motoru optimizasyonu konularında sizi bilgilendirir:

  • Yavaş yükleme sayfaları
  • Engellenen sayfalar
  • Site haritası sorunları
  • Teknik SEO sorunları

Genellikle bu tür şeyleri ücretli SEO araçlarından alırsınız. Seobility size bu verileri ücretsiz olarak veriyor bu yüzden oldukça önemli bir araçtır. En iyi özelliği içerik raporu oluşturması: Bu rapor, size içeriklerdeki SEO ile iligili sorunları olan sayfaların bir listesini verir. Bu araç ücretsiz seo araçları arasında en sevdiğim eklentilerden biridir.

Website adresi: www.seobility.net/en/

18. Keywords Every Where

Bu araç, son zamanlarda favori anahtar kelime araştırma araçlarımdan biri haline geldi. Neden derseniz çünkü, tarayıcınızın arama hacmini, anahtar kelime rekabetini ve TBM bilgilerini gösterir .

keywords everywhere - En İyi Seo Araçları 2021

En iyi özelliği toplu yükleme, büyük bir anahtar kelime listesinden veri almak ister misiniz?  10 k anahtar kelimeye kadar bir liste yükleyebilirsiniz 

Website adresi: www.keywordseverywhere.com

19. Browseo

Sitenizi bir arama motorunun gözünden görün. Görünen o ki, arama motorları sitenizi sizden çok farklı bir şekilde görüyorlar. BROWSEO, arama motorlarının sahip olduğu görüntüleme biçimini size sunar.

Aracın en iyi özelliği, SERP Önizleme: Sayfanızın arama sonuçlarında nasıl göründüğünün güzel bir önizlemesini size verir. Bu, başlık ve açıklama etiketinizin SEO dostu olup olmadığını anlamak için yararlıdır. Başlığınızı ve açıklamanızı optimize etmek, daha fazla organik tıklama almanıza yardımcı olabilir.

Website adresi: www.browseo.net

20. Ubersuggest

Yüzlerce anahtar kelime fikri için Google Suggest’i çalıştırın. Ubersuggest basittir: Ubersuggest’e bir anahtar kelime girin ve sizin için google’da otomatik tamamlanan anahtar kelimeleri araştırıp bulsun. Ayrıca, her bir anahtar kelime için, TBM, arama hacmi gibi diğer bilgileri alabilirsiniz.

En iyi özelliği, negatif anahtar kelime filtesi. Bu özellik, görmek istemediğiniz terimleri filtrelemenize izin verir. Örneğin: “ücretsiz” veya “ücretli” terimini kullanan anahtar kelimeleri filtrelemek.

Website adresi: www.neilpatel.com/ubersuggest

21. Keyworddit

Bu şık ve küçük SEO aracı, insanların belirli alt dizinlerde kullandıkları terimleri çıkarır. Bu araçlarla birkaç dakika geçirirseniz, mükemmel bir anahtar kelime fikri elde edeceğinizi garanti ederim.

En iyi özelliği bağlam, bu özellik size, o anahtar kelimenin kullanıldığı Reddit dizinlerinin bir listesini verir. Bu şekilde, insanların bu anahtar kelimeyi çevrimiçi konuşmalarında nasıl kullandıklarını görebilirsiniz.

Website adresi: www.keyworddit.com

22. Keys4Up

Kullanılmayan anahtar kelime fikirlerinin bir listesini oluşturmanızı sağlar. Keys4Up, ek anahtar kelime fikirleri oluşturmak için özel bir algoritma kullanır. Örneğin, araca “İçerik Pazarlama” yazdığınızda, söz konusu terimin varyasyonlarının bir listesini alamazsınız. Bunun yerine, kişilerin bu terimle ilişkilendireceği anahtar kelimeler alırsınız.

En iyi özelliği, anahtar kelime verme. Keys4Up‘ın bir dezavantajı, size verdiği anahtar kelimeleri kaç kişinin aradığını görememenizdir. Neyse ki, anahtar kelimelerinizi bir CSV’ye dışa aktarabilir ve bu CSV’yi aylık arama hacmi sağlayan başka bir SEO aracına yükleyebilirsiniz.

Website adresi: www.keys4up.com

23. Yoast WordPress Eklentisi

WordPress için en iyi SEO eklentisidir. siteniz WordPress üzerinde çalışıyorsa, Yoast eklentisini mutlaka yüklemeniz gerekir. Piyasadaki en sağlam SEO eklentisidir. En iyi yanı % 100 ücretsiz olması. Seo araçları kadar önemli bir eklenti olan yoast, makalenizi yayımladan önce veya yayımlandıktan sonra, seo denetimi yapmanıza imkan verir. Sitenizi arama motorlarının standartlarına göre yapılandırmanızı sağlar.

Website adresi: ww.wordpress.org/plugins/wordpress-seo

24. Wordtracker

Wordtracker, anahtar kelime araştırmasına benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Bir araca anahtar kelimeler girmek yerine, Wordtracker size bir sayfadaki en yaygın terimleri gösterir. Bu şekilde, rakiplerinizin sayfalarından birine gidip içeriklerinde kullandıkları anahtar kelimeleri alabilirsiniz.

Website adresi: www.wordtracker.com/scout

25. Lipperhey

Güçlü web sitesi analizörü. Lipperhey bir kuruşa mal olmayan tam özellikli bir SEO analizörüdür. En iyi özelliği, anahtar kelimeleri sunmasıdır. Sitenizdeki belirli sayfalara eklemek için bir anahtar kelime listesi edinebilirsiniz.

Website adresi: www.lipperhey.com/en/

26. Bing Webmaster Tools

Sitenizi Bing için optimize etmenize yardımcı olur. Bing Web Yöneticisi Araçları, temelde Google Arama Konsolu gibidir; ancak sadece Bing için çalışır. Bu nedenle, sitenizi Bing’de dizine almak ve sıralamak istiyorsanız, Bing Web Yöneticisi Araçları bir zorunluluktur.

bing webmaster tools - En İyi Seo Araçları 2021

En iyi özelliği, anahtar kelime araştırma aracı. Anahtar kelime fikirlerini ve verileri doğrudan Bing’den alın ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın aksine, Bing’den gelen veriler kesinlikle organik arama içindir.

Website adresi: www.bing.com/webmaster

27. Dareboost

Sitenizi hız, SEO, güvenlik ve daha fazlası için analiz etmenize yardımcı olur. Dareboost kesinlikle bir SEO aracı değildir. Ancak, sitenizin yükleme hızı ve güvenliği gibi, SEO’yu dolaylı olarak etkileyen şeyler için analiz eder .

dareboost - En İyi Seo Araçları 2021

Website adresi: www.dareboost.com/en

28. Siteliner

Siteliner, sitenizi engellenen sayfalar, karışık yönlendirmeler ve bozuk bağlantılar gibi SEO sorunları için tarar. En iyi özelliği, sitenizi diğer sitelerle karşılaştırtırma. Bu, sitenizin yükleme hızını ve sayfa boyutunu Siteliner’in veri tabanındaki diğer sitelerle karşılaştırmanıza olanak sağlar, kıyaslama için oldukça faydalıdır.

Website adresi: www.siteliner.com

29. KWFinder

KWFinder’ın kullanımı oldukça kolaydır. Kullanımının kolay olması, basit işe yaramaz algısı oluşturmasın. Piyasadaki birçok profesyonelin kullandığı yasal bir anahtar kelime aracıdır.

En iyi özelliği, LPS (LPS = Bağlantı Profili Gücü.) Bu özellik, temel olarak size, o anahtar kelime için kaç link vermeniz gerektiğini söyler. Dolayısıyla, LPS’i 50+ olan bir anahtar kelime bulursanız, o terim için sıraya girmek için ciddi bir bağlantı kurma işlemi yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

kwfinder seo - En İyi Seo Araçları 2021

Website adresi: www.kwfinder.com

30. Varvy SEO Aracı

Varvy, son derece havalı bir SEO denetim aracıdır. Çoğu SEO analiz aracı yalnızca size yüzey düzeyinde bilgi verir. Ancak Varvy ile mobil kullanım kolaylığı, eksik alt metin, HTTPS kurulumu, robots.txt analizi ve diğerleri dahil olmak üzere çoğu ücretsiz aracın size göstermediği verilere erişebilirsiniz.

En iyi özelliği, Google Kuralları’nı göre sitenizi test etmesidir. Varvy sadece SEO problemlerinin bir listesini vermez. Ayrıca, düzeltmek için uygulayabileceğiniz özel tavsiyeler verir.

varvy analiz - En İyi Seo Araçları 2021

Website adresi: www.varvy.com

#Bonus# LSI Graph

LSI, anahtar kelimeleri ve sayfa SEO’nuzu bir üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. İçeriğinizle ilişkili LSI anahtar kelimelerinin bir listesini oluşturur. En iyi özelliği analiz. Analiz, listenizdeki bir LSI anahtar kelimesini derinlemesine incelemenize olanak sağlar. Bu şekilde, kullanmak için daha harika LSI anahtar kelimelerini bile bulabilirsiniz.

Website adresi: www.lsigraph.com

Bu uzun listedeki araçlar, benim ücretsiz SEO araçlarındaki favorilerim. Peki sizin kullandığınız ve sevdiğiniz seo araçları var mı? Yorum kısmından görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu

backlinko.com

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir