152460 fdb7 3 - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

WordPress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Okunma süresi: 8 dakika

WordPress bloğunu doğru şekilde kurmak ister misiniz? Bir blog kurmanın bu işte yeni olanlar için oldukça zor olduğu düşünülür. Aslında son derece kolay bir şekilde bloğunuzu oluşturabilirsiniz. Teknik bilgisi olmayanlar için ve kendisine bir WordPress bloğu oluşturmak isteyenler için wordpress blog oluşturma rehberi hazırladım.

Yazıda Neler Var?

Bir Blog Oluşturmak İçin Neler Gereklidir?

WordPress blogu oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz üç şey vardır:

 • Bir alan adı fikri (bu bloğunuzun adı olacaktır, yani mehmeteminsoylu.com)
 • Bir hosting hesabı (bu, web sitenizin internette yaşadığı yerdir)
 • Sadece 30 dakikalık zaman ayırma

Evet, doğru okudunuz. Bir blogu 30 dakikadan daha kısa bir sürede sıfırdan oluşturabilirsiniz. Bu yazımda sizleri adım adım yönlendirerek başarılı bir şekilde blog oluşturmanıza yardımcı olacağım.

Blog Oluşturma Rehberi

1. Domain ve Hosting Satın Alma

Blog oluştururken yeni başlayanların yaptığı en büyük hata, yanlış blog oluşturma platformunu seçmektir. Neyse ki buradasınız, bu hatayı yapmayacaksınız.

Şimdi muhtemelen WordPress’in ücretsiz olduğunu duymuşsunuzdur. Neden ücretsiz olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.  Ücretsizdir, çünkü kurulumu kendiniz yapmanız gerekir. Başka bir deyişle, bir etki alan adı ve web barındırmaya ihtiyaç duyar.

Bir alan adı, insanların web sitenize ulaşmak için yazdıkları şeydir. Web sitenizin İnternetteki adresidir. Google’ı veya mehmeteminsoylu.com’u düşünün. Web hosting ise web sitenizin yaşadığı yerdir. Her web sitesinin bir hosting’e ihtiyacı vardır.

Ben internet sitelerimi isimtescil’de barındırıyorum. İsimtescil gerek fiyat gerekse teknik destek bakımından oldukça kullanışlıdır. Domain ve hosting almak için, isimtescil.net internet sitesine girin ve yeni bir hesap oluşturun.

Domain arama kısmına istediğiniz domainin boşta olup olmadığına bakın. Daha sonra domaini sepete ekleyin. Domain seçerken ilk önceliğiniz ‘.com’ uzantısı olmalıdır. Eğer com uzantısı doluysa net veya org uzantılarını seçebilirsiniz. Bu, sitenizin prestijini gösteren kriterlerden biridir.

isim tescil site - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Domain’i ekledikten sonra devam, ihtiyacınız olan hostingi seçin. Hosting seçerken kriterleriniz; limitsiz trafik olmalı ve en az 5gb alana sahip olmalıdır. Maalesef Türkiye şartlarında blog oluşturmak masraflı olabiliyor. Bunun nedeni domain ve hosting’in dolar bazlı çalışmasıdır. Hosting ve domain’i satın aldıktan sonra artık bloğunuzu kurmaya hazırsınız.

isim tescil siparis - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

2- WordPress Kurulumu

Web sitenizin hosting yönetimi bölümüne tıklayın gelen seçeneklerden domain adınızı seçin. Açılan sayfada hosting bilgilerim adlı menüye tıklayın orada CPanel’e girmeniz için bir ip adresi var ona tıklayarak Cpanel’ giriş yapın. Cpanel’de yazılımlar menüsüne tıklayarak uygulamalar arasındaki WordPress simgesine tıklayın.

cpanel yazilim kurulumu - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Simgeye tıkladıktan sonra WordPress hızlı kurulum ekranına yönlendirileceksiniz. Başla düğmesine tıklayın. Bir sonraki ekranda, alan adınızı seçmeniz istenecek. Açılır menüden etki alanını seçin ve ardından Next (İleri) düğmesini tıklayın.

wordpress kurulumu otomatik - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Bundan sonra, Site Adınızı, kullanıcı adınızı ve siteniz için bir şifre girmeniz gerekir. Ayrıca tüm onay kutularını işaretlemeniz ve ardından Yükle’ye tıklamanız gerekir.

wordpress kurulumu otomatik 02 - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

WordPress otomatik olarak kurulacaktır. Kurulum tamamlandı bağlantısını tıklayarak wordpress sitenize girebilirsiniz. Tebrikler, WordPress sitenizi oluşturdunuz. Kişisel WordPress giriş URL’si aşağıdaki gibi görünecektir:

http:// yoursite.com /wp-admin

Kontrol panelinize giriş yapmak için WordPress giriş bağlantısını tıklayın. Şimdi sitenizin görünümünü kişiselleştirmeye ve blog oluşturmaya başlamaya hazırsınız.

3. WordPress Tema Seçimi

WordPress blogunuzun görsel görünümü temalar tarafından kontrol edilir. Blogunuzu ilk ziyaret ettiğinizde şöyle görünecektir:

wordpress hello world - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Bu çok insan için çok çekici değil. Bloğunuzun görünüşünü ve verdiği hissi kişiselleştirmek, WordPress sitenizi oluşturma yolculuğunun en heyecan verici ve faydalı bölümlerinden biridir.

Sitenize yükleyebileceğiniz önceden hazırlanmış binlerce WordPress teması vardır. Bazıları ücretsiz, bazıları ücretlidir.

Temanızı WordPress panonuza gidip Görünüm »Temalar’ı tıklatarak değiştirebilirsiniz.

wordpress temalar - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

WordPress.org üzerinde bulunan temalara ulaşmak için Yeni ekle butonuna tıklayarak binlerce ücretsiz temalara ulaşabilirsiniz. Popüler temaları, yeni temaları ve diğer özelliklere göre filtre uygulayarak aradığınız temayı bulabilirsiniz.

wordpress tema arama - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Farenizi bir temaya götürebilirsiniz ve bir Önizleme düğmesini göreceksiniz. Tıklandığında, web sitenizde nasıl görüneceğini görebileceğiniz tema önizlemesi açılır.

tema onizleme - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Temanızın ön izlemesi, tam olarak ekran görüntüsünde göründüğü gibi görünmeyebilir; bu, daha sonra özelleştirmek ve ayarlamanızı gerektirebilir. Mükemmel WordPress temasını seçmek için en iyi ipucu, tasarımdaki basitlik için çabalamaktır. Kullanıcılarınıza iyi bir deneyim sunarken, işleri temiz ve net tutmanıza yardımcı olur.

Beğendiğiniz temayı bulduğunuzda, sadece farenizi üzerine getirin ve Kur düğmesini gösterecektir. Üzerine tıklayın ve temanın yüklenmesini bekleyin. Bundan sonra, yükleme düğmesi bir Etkinleştir düğmesi ile değiştirilecektir. Temayı etkinleştirmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Temanızı yükledikten sonra, Görünüm menüsü altındaki Özelleştir bağlantısını tıklayarak özelleştirebilirsiniz.

4. SSL Sertifikası Kurulumu

ssl kurulumu - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Ziyaretçilerimizin çoğunun Chrome tarayıcısını kullandığını düşünürsek sitemize yükleyeceğimiz SSL sertifikası sayesinde alan adımızın yanında güvenli ikonu görünecek ve siteniz kullanıcılar açısından daha güvenli olduğu düşünülecektir. SSL sertifikası kurulumunu öğrenmek için WordPress için SSL konulu içeriğe bakabilirsiniz. Yapacağınız bu düzenleme ayrıca Google üzerinden çekeceğiniz organik trafiğe de olumlu etki edecektir.

Sitenin temel hatlarını, temasını ve gerekli ayarları yaptıktan sonra, ilk blog gönderisini oluşturmak için hazırsınız. Haydi ilk içeriğimizi oluşturalım.

5. Bir Blog Gönderisi Oluşturma

Bloğunuzun ilk gönderisini yazmak için için WordPress panonuzdaki Yazılar» Yeni Ekle menüsünü tıklayın.

İlk blog içeriğinizi yazabileceğiniz bir editör alanı göreceksiniz.

wordpress yazi ekleme - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Yazmayı bitirdikten sonra, devam edin ve ilk blog gönderinizi paylaşmak için için sayfanın sağ köşesinde bulunan Yayımla düğmesine tıklayın.

wordpress yazi yayimlama - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Yazılar ekranında, Kategoriler ve Etiketler gibi başka birkaç bölüm göreceksiniz. Bunları blog yayınlarınızı düzenlemek için kullanabilirsiniz. 

6. Eklentiler ve Özelleştirmeler

İlk blog gönderinizi yazdıktan sonra, muhtemelen web sitenize iletişim formları, galeriler ve slider gibi öğeler eklemek isteyeceksiniz. Tüm bu ek özellikleri eklemek için eklentileri kullanmanız gerekir.

WordPress eklentileri , web sitenize yeni özellikler eklemenizi sağlayan uygulamalardır. WordPress eklenti dizininde 55.000’in üzerinde ücretsiz WordPress eklentisi bulunmaktadır.  WordPress blogunuza bazı temel özellikleri eklemek için eklentileri nasıl kullanacağınıza bir göz atalım.

WordPress’te İletişim Formu Nasıl Oluşturulur?

Her web sitesinin bir iletişim formu olmalıdır. Bu formlar, kullanıcılarınızın sizinle doğrudan iletişim kurmasını sağlar. WordPress yerleşik bir iletişim formu ile birlikte gelmediğinden , sitenize bir iletişim formu eklemek için WordPress form oluşturucu eklentisine ihtiyacınız olacak .

Eklentiyi, Eklentiler »Yeni Ekle seçeneğine gidip arama kutusuna WPForms yazarak yükleyebilirsiniz. Sonra, “Yükle” ve ardından Etkinleştir‘e tıklamanız gerekir. Etkinleştirdikten sonra, ilk formunuzu oluşturmak için WPForms »Yeni ekle sayfasına gitmeniz gerekir.

Öncelikle iletişim formunuz için bir ad girmeniz ve ardından ‘Basit İletişim Formu’ şablonunu tıklamanız gerekir.

wp forms 01 - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

WPForms şimdi tüm gerekli alanlarla sizin için basit bir iletişim formu oluşturacak. Değiştirmek için herhangi bir alanı tıklayabilir veya sol sütundan yeni bir alan ekleyebilirsiniz.

wp forms eklentisi - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Formu düzenlemeyi bitirdikten sonra, sağ üst köşedeki kaydet düğmesine tıklayın ve form oluşturucusundan çıkın.

Artık WordPress’te Sayfalar »Yeni Ekle seçeneğine giderek yeni bir sayfa oluşturabilir ve ‘İletişim’ olarak adlandırabilirsiniz. Üzerine tıkladığınızda, daha önce oluşturduğunuz formu seçmeniz ve ardından form ekle düğmesine tıklamanız gereken bir pencere açılır.

WPForms şimdi form kısa kodunu sayfanıza ekleyecektir. Artık iletişim formunuzu çalışırken görmek için sayfayı kaydedip yayınlayabilir ve tarayıcınızda ziyaret edebilirsiniz.

7. Google Analytics Kurulumu

Google Analytics, blogunuzu kaç kişinin ziyaret ettiğini, nereden geldiklerini ve web sitenizde ne yaptıklarını görmenize yardımcı olur. Bloğunuzu kurduktan sonra Google Analytics’i kurmak önceliğiniz olmalıdır, böylece bloğunuzun zaman içinde ne kadar büyüdüğünü görebilirsiniz.

Öncelikle, Google Analytics web sitesini ziyaret etmeniz ve Gmail hesabınızı kullanarak oturum açmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra, devam edip ücretsiz bir Google Analytics hesabı için kaydolabilirsiniz.

google analytics - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Sizden web site URL’nizi yazmanız istenecektir. Bundan sonra, Google Analytics izleme kodunuz size sunulacak.

Burada durabilirsiniz, çünkü bu kodu otomatik olarak almak ve blogunuza eklemek için bir eklenti kullanacağız. Bunu MonsterInsights eklentisi ile yapacağız.

MonsterInsights eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek için WordPress yönetici alanınıza geçin. Eklentilerden bu eklentiyi yükleyin.

Etkinleştirdikten sonra eklenti ayarlarını yapılandırmak için Insights»Ayarlar sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

monster insigh - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Ayarlar sayfasında, Google Analytics’i WordPress sitenize bağlamak için ‘Google hesabınızla kimlik doğrulayın’ düğmesini tıklayın.

Kurulumu tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin. Bir kez yapıldığında, web sitesi analitiği raporunuzu doğrudan MonsterInsights sekmesi altındaki WordPress panonuzdan görebilirsiniz.

monster insight report - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

WordPress Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Yeni başlayanların çoğu, blog oluştururken SEO Optimizasyonu yapmazlar. SEO veya arama motoru optimizasyonu, kullanıcıların bloğunuzu arama motorlarında bulmalarına yardımcı olur. Daha fazla trafik istiyorsanız, bloğunuzu en baştan optimize etmeniz çok önemlidir.

Başlamak için önce All İn One Seo gibi bir seo eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Blogunuzu optimize etmenize yardımcı olacak eksiksiz bir WordPress SEO eklentisidir.

Aktivasyon üzerine ‘SEO’ etiketli yeni bir menü göreceksiniz. Üzerine tıklamak sizi eklenti ayarları sayfasına götürecektir. Eklenti, kurulum boyunca ilerlemenize yardımcı olacak hızlı bir yapılandırma sihirbazı ile birlikte gelir. 

Son günlerde popüler hale gelen Rank Math Seo eklentisini de kullanabilirsiniz. Ben de yakın zamanda bu eklentiye geçmeyi düşünüyorum. Bunun için yakında bir rehber hazırlayacağım.

Diğer WordPress Eklentileri ve Özelleştirmeleri

Yükleyebileceğiniz bir sürü WordPress eklentisi var. Genellikle yeni başlayanlar, ihtiyaç duydukları eklentileri aramayı biraz zorlayıcı bulurlar.

Blogumda, ihtiyaç duyduğunuz işlevleri eklemenize yardımcı olacak en iyi WordPress eklentilerini anlattığım bir rehber bulunmaktadır.

İşte size göz atmanız gereken en iyi WordPress eklentileri.

 • Yedekleme – UpdraftPlus en iyi WordPress yedekleme eklentisidir . Bir şeyler ters giderse diye web sitenizi düzenli olarak yedeklemeniz gerekir.
 • Güvenlik – Sucuri Güvenlik , WordPress için ücretsiz bir güvenlik tarayıcısıdır. 
 • Performans – WordPress’i hızlandırmak için WP Süper Cache kullanmanızı öneririz. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için  WordPress hız ve performans hakkındaki makaleme bakın.

6. Blogdan Para Kazanmak

Şimdi bloğunuzu oluşturduğunuza ve beğeninize göre özelleştirdiğinize göre, bloğunuzdan nasıl para kazanabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Bloğunuzdan başarılı bir şekilde para kazanmanın birçok farklı yolu var. Çok çalışıp, gayret göstermeye istekli olduğunuz sürece, ödülü alacaksınız. Unutmayın bu işin kısayolu yok.

Bu konuda daha detaylı bilgiler edinmek için bloğumda bulunan, WordPress Bloglardan Para Kazanma Yollarını anlattığım, oldukça kapsamlı olarak ele aldığım makalemi okuyabilirsiniz.

İşte bloğunuzdan para kazanmanın en iyi yollarından bazıları.

1. Google AdSense

adsense para kazanma - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Birçok blogcu, bloglarında reklam göstererek para kazanır. Para kazanma özelliğine sahip bir blog istiyorsanız, Google AdSense bunu yapmanın en iyi yoludur.

Adsense, Blogcular ve yayıncılar için en büyük reklam platformudur. Siz ve reklam verenler arasında aracı olarak hareket eden Google, reklam verenlerin içeriğinizle eşleşen anahtar kelimeler için teklif vermesine izin verir. Bu, reklamlar için mümkün olan en iyi oranları elde etmenizi sağlar.

2. Satış Ortaklığı

satis ortakligi - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Bağlı kuruluş pazarlaması, blogcular arasında en sık kullanılan ikinci para kazanma stratejisidir. Temel olarak, okuyucularınıza ürün ve hizmetler önerirsiniz ve bir satın alma işlemi yaptıklarında bir tavsiye komisyonu alırsınız. Bağlı kuruluş pazarlamasının anahtarı, kullandığınız ve güvendiğiniz, yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler önermektir. Satış ortağı ürünlerini tanıtırken daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilecek WordPress için birçok satış ortağı eklentisi ve aracı bulunmaktadır.

3. Çevrimiçi Mağaza

online shop - Wordpress Blog Oluşturma Rehberi 2022

Birçok blogcu, eşyaları doğrudan bloglarından satarak para kazanır. Bu, fiziksel ürünler, e-kitaplar, sanat eserleri, müzik ve daha fazlası gibi dijital indirmeler olabilir. Hatta bazı blogcular danışmanlık hizmeti bile veriyorlar.

Mağaza blogları için WooCommerce kullanmanızı öneririm, çünkü WordPress için en iyi e-ticaret eklentisidir . Aynı zamanda dünyada en çok kullanılan e-ticaret platformları.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

WordPress olmadan bir blog oluşturabilir miyim?

Evet, başka blog platformlar da var. Hepsini karşılaştırdım ve WordPress’in blog yazmak için en iyi platform olduğuna karar verdim. Tabi ki siz blogger gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.

Barındırma olmadan bir blog oluşturabilir miyim?

Hayır, bu mümkün değil. Web barındırma, web sitesi dosyalarınızın depolandığı yerdir. Tüm web sitelerinde web barındırma gerekir.

Bir blog oluşturmanın maliyeti nedir?

Maliyet, hosting ve domain için ortalama 250 lira. Tabi ki bu fiyat, wordpress ücretsiz temaları ve eklentileri kullanmanız halinde geçerlidir. Aksi halde sadece temaya 300 tl verebilirsiniz. Bunun nedeni: WordPress Temalar 45-65 USD civarında satılmaktadır. Dolar kurlarının yükseldiği son günlerde ücretli bir tema satın almanız bütçenizi sarsabilir.

Ailemin bloğum olduğunu bilmesini istemiyorum bu mümkün müdür?

Evet. WordPress blogunuzu özel yapabilir ve İnternetten gizleyebilirsiniz. 

WordPress blogunu kurduktan sonra Google Adsense ile para kazanabilir miyim?

Evet, Google AdSense’ten para kazanmak için WordPress blogunuzu kullanabilirsiniz. 

Nasıl anonim kalabilirim?

Herkese açık bir blog sahibi olmayı isterken aynı zamanda da anonim kalmak istiyorsanız, etki alanınızın WHOIS gizliliğinin açık olduğundan emin olmanız gerekir. Genellikle insanlar, takma ad kullanırlar. Ayrıca yalnızca bloğunuz için benzersiz bir e-posta oluşturmalısınız. Söylemeye gerek yok ama resimlerinizi ya da herhangi bir şeyi bloğunuzda yayınlamayın.

Bir blog’u kendi dilimde oluşturabilir miyim?

Evet, WordPress’i başka dillerde de kullanabilirsiniz . Dilinizi yükleme sırasında veya WordPress yönetici alanındaki Ayarlar sayfasından seçebilirsiniz. WordPress 56’dan fazla dile tamamen çevrilmiş olarak ve kısmen çevrilmiş olarak onlarca başka dile çevrilmiştir. Birçok üst WordPress teması ve eklentisi birden fazla dilde de mevcuttur. Web sitenizde kullanmak istediğiniz bir temayı veya eklentiyi de çevirebilirsiniz .

Umarım, bu yazım blog oluşturmak isteyenler için faydalı olmuştur. Bu makaleyi beğendiyseniz, yorum atabilir wordpress hakkındaki sorularınızı sorabilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

5 thoughts on “WordPress Blog Oluşturma Rehberi 2022

  indirbak

  (19 Mart 2019 - 15:49)

  Çok güzel. çok işime yaradı. teşekkürer

  erkan

  (31 Mayıs 2019 - 03:48)

  isim tescil çok sorunlu bir hosting firması.

   Mehmet Emin Soylu

   (31 Mayıs 2019 - 13:07)

   Açıkçası 2013 yılından bugüne isim tescil ile çalışıyorum herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Bu zamana kadar 10’dan fazla site için isim tescili kullandım.

  Cem Burak Atasev

  (28 Ocak 2020 - 00:41)

  Yazı çok uzun olmasına rağmen her şeyi detaylıca anlattığı için eksiksiz bir rehber. Yazıyı okuyarak kendi bloğumu oluşturdum. Teşekkürler.

  Ozan Tüfekçi

  (2 Şubat 2020 - 15:06)

  Çok açıklayıcı bir yazı olmuş hocam en kısa zamanda ben de wordpress site kurmayı düşünüyorum. Takıldığım yerleri size sorabilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir