black mirror bandersnatch - Black Mirror: Bandersnatch  Hangi Seçimler Hangi Sonlara Götürür?

Black Mirror: Bandersnatch Hangi Seçimler Hangi Sonlara Götürür?

Okunma süresi: 3 dakika

*Spoiler uyarısı: Yazımızda Black Mirror: Bandersnatch hakkında birçok sürpriz bozan(spoiler) bulunmaktadır. Yazıyı okumadan önce filmi izlemeniz önerilir.

Netflix’te 28 Aralık Cuma günü yayınlanan ilk interaktif Black Mirror filmi olan Bandersnatch’in yankıları hâlâ devam ediyor. İzleyicilere, tartışmalı bir yazar tarafından yazılmış bir kitabı temel alan video oyununu bitirmeye çalışırken başkarakter Stefan’ın kaderini belirleme konusunda birçok seçenek sunuluyor.

Filmin yayınlanmasından sonra Netflix, beş ana alternatif son olduğunu ve bu sonların hepsini görmek için beş kez izlemeleri gerekebileceğini söyledi. Hikâyenin alabileceği farklı yollar nedeniyle, film 40 – 90 dakika sürebiliyor.

Ben hem Black Mirror hayranı olduğum için hem de son zamanlarda aşırı gündem olmasından dolayı Bandersnatch filmini izledim ulaştığım sonuçları aşağıda listeledim. Çeşitli sonlara ulaşmamda Reddit’de yayımlanan akış tablosu büyük katkı sağladı. Yazının sonlarında o tabloya da değineceğiz.

Filmi defalarca izlemek için zamanınız (veya sabrınız) yoksa hikâyelerdeki önemli bir ana geri dönmek ve tercihlerinizi değiştirmek veya farklı bir sonun olup olmadığını görmek için. Jenerik dönmeye başladığında görünen tek seçeneği işaretleyebilirsiniz.

İşte seçtiğiniz seçeneklerin sizleri götüreceği sonuçlar:

1) Oyun şirketinin oyunu şirketimizde yap sana ekiple yardımcı oluruz teklifine evet derseniz ve Thakur’un ekibine katılırsanız oyun başarısız oluyor bir eleştirmenden 5 puan üzerinden 0 puan alıyor ve film izleyiciyi geri dönmeye ve oyunu kendi başına geliştirmeye davet ediyor. Bu son, ‘ara son’ olarak nitelendiriliyor ve hikâyeye devam edebilmeniz için sizin doğru seçimi yapmanızı sağlıyor.

2) Bir başka sonda, Stefan oyun üzerinde gece gündüz demeden ve haftalarca oyun üzerinde çalışmaya devam ederken odasına babası geliyor ve ona kendini hırpalamamasını söylüyor. Bu esnada seçenekler ekrana geliyor. Stefan’ın babasına bağırması için zorlayabilir veya çayını bilgisayarına atmasını sağlayabilirsiniz. 

Stefan’ın bilgisayarını yok etmek hikâyeyi sonlandırıyor. Benzer bir anda, Stefan oyunun ilerlemesinden hüsrana uğradığında ya bilgisayarını tahrip edebilir ya da masaya yumruk atmasını sağlayabilirsin. Bilgisayarı tahrip etmek oyunu tekrar bitirir.

3) Stefan, Colin’i sokakta yürürken görür. Stefan, terapiye katılmak yerine Colin’i takip ederse, bir çift uyuşturucu ve felsefe gecesine başlar ve bu, Colin’in birinin balkonundan atlayıp sıçramayacağının bir önemi olmadığını söyler. İzleyiciye ya Stefan’a atlamasını ya da Colin’e bunu yapmasını söyletmesi söylenir. Stefan’ın atlamasını seçerseniz Stefan, psikoloğunun odasında aniden ölür ve film bir anda biter.

4) Bandersnatch filmi aslında seçimi yanlış da yapsak bizi bir şekilde hikayenin akışına göre ilerleten bir yapıya sahip. Stefan olayların devamında Dr Haynes’i ziyaret etmek ve haplar için reçete almak zorunda kalıyor. -Stefan’ın Colin’i takip etmesi yerine Dr. Haynes’i görmesine  karar verirseniz, hikaye buradan devam ediyor aksi halde 3. Maddedeki olaylar devam ediyor.

Doktorundan reçeteyi alan Stefan hapları alıyor seçenekler çıkıyor. Hapları dökmesini ya da içmesini sağlayabilirsiniz. Stefan’a ilaçlarını aldırdıktan sonra, hikaye, Stefan’ın aylardır ilaçlarını aldığı Noel’e atlar. Oyunu tamamlar ancak haplar yaratıcılığını sınırlandırdığı için oyun iyi olmaz ve eleştirmen sadece iki buçuk yıldız verir

5) Filmin en göndermeli yeri diye tabir edeceğimiz bölümde Stefan gerçeği bilmek ister: Onu kim kontrol ediyor? Ona hayatının aslında “21. yüzyılın başlarından kalma bir akış platformunda” (Netflix) eğlence olduğunu söylemeye karar verirseniz, Dr. Haynes’in ofisine döner.

Doktor, Stefan’ın öyküsü doğru olsaydı, kesinlikle bir terapistin ofisindeki bu senaryosunun bu kadar gelişmiş bir eğlence türü için çok sıkıcı olacağını belirtti. İşler yolundan çıkar ve kılıçlarla dolu bir kavga sahnesi ortaya çıkar. Stefan’ın bir pencereden atlayarak dövüşten kaçmasını ya da doktoruyla savaşmasına karar vermelisin. İlkini seçerseniz dördüncü duvar tamamen kırılır, Stefan’ın aslında Black Mirror setinde duran bir oyuncu olduğunu ortaya çıkarırsınız. Bir yönetmen daha sonra ona “dışarı atlamak için senaryo yazılmadığını, şimdi dövüş sahnesi olduğunu” söyler. Hikâye, oyuncunun gerçek adının Stefan olduğunu ve gerçekliğin son kopuşunu işaret ettiğini belirttikten sonra sona eriyor.

6) Stefan’ın babasını öldürdüğü için hapse girdiği birkaç son vardır. Hikâyenin tüm bu versiyonlarında babasını öldürmeyi seçmeseniz bile film size Stefan’ın babasını öldürtmeyi başarıyor. Babası öldüğü zaman iki seçenek çıkıyor. O zaman cesedi gömmek veya kesmek arasında karar vermelisiniz. Vücudu gömmenin tüm yolları Stefan’ı hapishaneye götürür.

7) Muhtemelen en uğursuz son, Stefan’ı ölü babasının cesedini doğrattığın zamandır ve sonunda serbest bırakıldığında eleştirmenden beş yıldız alan oyunu bitirmek için zaman alır – Stefan oyundan sonra oyun satıştan çekilse de yakalandı ve hapse yollandı. Jenerik akmaya başlıyor film bitti zannediyorsunuz ama film günümüze geliyor ve Colin’in kızı Pearl’ün, Bandersnatch’in yeni sürümü için oyunun bir arşiv sürümünde çalıştığı gösteriliyor. 

Pearl, Stefan’ın yaptığı yazılım hatalarıyla karşılaştığında, hikâyeye dönmenizi sağlayan ara son seçenekleri çıkıyor: bilgisayarına çay mı dökmeli yoksa parçalamalı mı? Her ikisinden birini seçtiğinizde film size hikâyeyi tamamlamak için belli bir yere kadar geriye dönüş yapıyor.

8) Geri dönüşlerin birinde Stefan, uyanıyor ve babasının odasından gizli bir dolabın anahtarını alıyor. Birçok şifre çıkıyor şifreler TOY ve PACS. “TOY” Stefan’ın en sevdiği tavşanını babasının kasasından kurtarması sağlayan şifre, şireyi girince bir geçmişe dönüş yapılıyor. Oyuncağı Stefan’ın çocukken yattığı yatağın altına yerleştiriyorsunuz. Genç Stefan oyuncağını ararken annesi trene yetişmesi gerektiğini anlatıyor. Ancak bu kez izleyiciye onunla gitmek isteyip istemediğini sorduğunda birden fazla seçenek sunuluyor. 

Eğer Stefan “evet” diyorsa, annesiyle olan tren kazasında ölür ve sonrasında genç Stefan’ın terapistinin ofisinde aniden öldüğü gösterilir.

Yeni film için yapılan yorumlar karışık ama çoğunlukla olumlu. Bu tür etkileşimli hikaye anlatımı daha önce denenmiş, ancak asla bu kadar görünür, sofistike ve olgun bir şekilde yapılmamıştır.

Stefan, yazılım şirketi sahibi Mohan Tucker (Asim Chaudhry) için oyun yazarken, bir numaralı oyun tasarımcısı Colin Ritman’ın (Will Poulter) rehberliğinde kendi aklının en karanlık noktalarına çekildi. Senaryo, çoğu kez otoriter kontrol, özgür irade ve kader hakkında fikirlerin yanı sıra, diğer Black Mirror bölümlerine atıfta bulunuyor.

Yazının başında bahsettiğimiz Bandersnatch Yol Haritası filmin gizemli sonlarına ulaşmanızı sağlayabilir. Bir harita yardımıyla filmi seyretmek isterseniz daha detaylı olarak burada veya daha basit bir anlatımla buradaki tabloyu takip edebilirsiniz. Hangi sona, nasıl ulaştığınızı ve interaktif film hakkındaki düşüncelerinizi de bizimle paylaşmayı unutmayın.

İndependent | Mehmet Emin Soylu

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

1 thoughts on “Black Mirror: Bandersnatch Hangi Seçimler Hangi Sonlara Götürür?

    Süleyman Akkuş

    (4 Ocak 2019 - 11:29)

    Film interaktif filmler arasında büyük bir fark yarattı. Bu du götürmez bir gerçektir. Fakat, film bize seçimler yaptırıyor yaptırmasına ancak kendi bildiği yoldan da şaşmıyor. Bizi yine götüreceği yere götürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir