distopik diziler - En İyi Distopik Diziler

En İyi Distopik Diziler

Okunma süresi: 5 dakika

Distopik bir toplum otoriter – totaliter bir devlet modeli ya da benzer bir başka baskıcı sistem altında karakterize edilir. Distopik diziler, Açlık Oyunları serisinin ortaya koyduğu Distopya rüzgarının etkisi ile son yıllarda çok fazla bir yükseliş göstermeye başladı.

İşte, kimi zaman hayal dünyanızı zenginleştirecek, kimi zaman da kafanızı karıştıracak En İyi Distopik Diziler.

Yazıda Neler Var?

1. Black Mirror

black mirror - En İyi Distopik Diziler

Modern toplumun ve bu toplum içindeki bireyin sorunlarını, yeni teknolojilerin getirdiklerini ve mevcut dünya düzenindeki siyaset, medya, sanat ilişkilerini yer yer yergi ile yer yer de bilim kurgu ögelerine başvurarak yorumlamaktadır. 

Her bölümde farklı oyuncular ve farklı temalar yer almakta; ancak ana konu teknoloji ve yeniliklerin insanlık üzerindeki inanılmaz etkilerini baz almaktadır. Her bölümde teknolojiye karşı gizil bir başkaldırış söz konusudur. Yaklaşık 4 sene önce tesadüfen keşfettiğim bu dizi, benim gibi bilim kurgu ve distopya severler için vazgeçilmez bir dizi olacaktır.

IMDb: 8.9/10

2. The 100

the 100 poster - En İyi Distopik Diziler

The 100, kıyamet sonrası dram türündeki televizyon dizisidir. Dizi, Kass Morgan’ın aynı isimdeki kitabının uyarlamasıdır ve Jason Rothenberg tarafından geliştirilmiştir.

97 yıl önce yeryüzünde yaşayan insanların ölümüyle sonuçlanan nükleer bir savaş gerçekleşmiş ve dünyanın yüzeyi yaşanılamayacak seviyede radyasyonla kaplanmıştır. Bilinen tek hayatta kalanlar gezegenin yörüngesinde bulunan 12 farklı ülkeye ait istasyonlarda yaşayanlardır ve bu uzay istasyonları Ark ismindeki istasyonun oluşturulması için Jaha başkanlığında birleşir.

Kaynaklar sınırlıdır, suçun türüne bakılmaksızın 18 yaşın üstündeki suçlular uzaya fırlatılarak cezalandırılmaktadır. Ark’ın kaynakları tükenmektedir, yeni yaşam kaynaklarına gereksinim duyulmaktadır. 100 genç mahkum dünyadaki yaşam olanaklarının öğrenilmesi amacıyla eski suçlarının bağışlanacağı söylenerek dünyaya gönderilir.

Dram ve kıyamet sonrası distopya öğelerini iyi bir şekilde işleyen The 100 insan ilişkilerine dair önemli çıkarımlar da yapmaktadır. Dizi, distopya severlerin bir oturuşta izlemek isteyeceği bir senaryoya sahip.

IMDb: 7.7/10

3. 3%

three percent poster - En İyi Distopik Diziler

3%, Pedro Aguilera tarafından oluşturulan bir Brezilya distopyasıdır. Dizi fakir halkların üstün ve seçişlmiş sınıfa geçebilmek için Süreç adı verilen bir takım sınavlardan geçmek zorundadır. Her 20 yaşına giren genç bu sınava girmektedir. Sınavdan sadece yüzde üçlük dilim geçebilmekte ve refah ve huzurun! bulunduğu Açıklar adı verilen bölgeye geçebilmektedir.

3% Brazilya yapımı olduğu için, Brazilya’daki iç karışıklıklar, eşitlik ve adalat, fakirlik ve zenginlik kavramları alt metin olarak dizide iyi bir şekilde harmanlanmış, mevcut dünya politikasına dair yaptığı göndermeler de oldukça iyi bir biçimde diziye yedirilmiş. Distopya türündeki en iyi dizilerden biri olan 3% dördüncü sezonu 2020 yazında gelebilir.

IMDb: 7.4/10

4. Lost in Space

lost in space poster - En İyi Distopik Diziler

Lost in Space 1960’lı yılların klasik bilim kurgu dizisini yeniden ve daha modern bir şekilde ele aldığı Netflix Orijinal dizisidir. Günümüzden 30 yıl sonraki bir gelecekte geçen hikâyede uzayın kolonileşme dönemi başlamıştır ve daha iyi bir gezegende kendilerine yeni bir hayat kurmak üzere sınanmış ve seçilmiş olanların arasında Robinson ailesi de bulunmaktadır.

Ancak yeni evlerine doğru seyahat eden Robinson ailesi beklenmedik biçimde rotadan saparlar. Şimdi, orijinal varış noktalarının birkaç ışık yılı uzağındaki tehlikeli ve yabancı bir gezegende hayatta kalabilmek için yeni müttefikler bulmak ve iş birliği yapmak zorundadırlar.

Dizi, bilim kurgu ağırlıklı ilerlese de distopya unsurları da iyi bir şekilde kendine yer bulmaktadır. Lost in Space ailenizle birlikte izleyebileceğiniz eğlenceli bir seri.

IMDb: 7.2/10

5. The Rain

the rain poster - En İyi Distopik Diziler

Danimarka yapımı dizi kıyamet sonrası distopyasını ele alıyor. Danimarkalı iki kardeş, yağmurla gelen ve İskandinavya nüfusunun çoğunu yok eden ölümcül virüstün kurtulmayı başarmıştır. Kendilerine yeni bir dünya kurmak isteyen kardeşler güvenli bir yer bulmak için yolculuğa çıkarlar.

Büyük yıkımdan kurtulmayı başaran diğer gençlerle bir araya gelen kardeşler, yeni hayatlarında istedikleri kişi olmakta özgürdür. Geçmişte hissettikleri duyguların hiçbirini artık yaşayamayacaklarını düşünen gençler hayatta kalmak için savaş verirken, yaşadıkları birçok şeyin yeni hayatlarında da var olduğunu keşfederler.

The rain, bizim alışık olduğumuz akıcılıktan uzak gibi görünse de bir oturuşta izlenebilecek türde bir dizi. Ayrıca, IMDb puanına ve oyuncuların yaptığı saçmalıkları çok takılmayın.

IMDb: 6.3/10

6. Altered Carbon

altered carbon poster - En İyi Distopik Diziler

Aynı ada sahip çizgi romandan uyarlanan Altered Carbon, insanların karakterlerini ve ruhlarını yeni bedenlere transfer edebildikleri alternatif bir gelecekte geçiyor.

Takeshi Kovacs, yıldızlararası savaşçılardan oluşan seçkin bir time mensup bir askerdir. Ancak takım, filizlenen bir isyan sonrası ağır bir yenilgi alınca hayatta kalmayı başaran tek asker Takeshi olur. Takeshi’nin zihni “buz içerisinde” hapsedilir ve yüzyıllar sonra Laurens Bancroftm adında son derece varlıklı bir adam ortaya çıkana kadar dondurulur. Laurens, Takeshi’ye tekrar hayata dönebilmesi için bir şans sunar. 

Altered Carbon’da distopya ve bilim kurgu öğeleri çok iyi bir biçimde harmanlanarak izlemesi keyifli ve somut gerçekliği sorgulatıcı bir dizi olmuş.

IMDb: 8.1/10

7. OA

the oa poster - En İyi Distopik Diziler

OA, Amerikan yapımı bilim kurgu, doğaüstü, fantastik televizyon dizisidir. Dizinin yapımcılığını True Detective ve The Knick dizilerinin üreticisi Anonymous Content şirketi üstlenmektedir. OA, 7 yıl boyunca ortadan kaybolan görme engelli Prairie Johnson’ın, günün birinde gözleri açılmış şekilde ortaya çıkmasının ardından, geldiği yere dönme çabasını konu alıyor.

IMDb: 7.8/10

8. Sense8

sense 8 poster - En İyi Distopik Diziler

Sense8, dünyanın sekiz farklı yerinde yaşayan ve gizemli bir şekilde birbirleriyle bağlantıları olan sekiz ayrı kişiyi odağına alan dizi, fantastik kurgusunun ötesinde sistem ve toplumsal eleştirileri nedeniyle de gönüllerimizi fethetti. Farklılıklara kucak açan hâli, kadını konumlandırışı ve cinsiyetçiliğe karşı duruşu diziyi farklı ve iddialı bir konuma yükseltiyor. Sense8, sözünü söylemekten, toplum normlarını eleştirmekten geri durmadığı için bir yandan birtakım çevrelerce linç edilirken diğer yandan göklere çıkarılan bir dizi. Distopya ve bilim kurgu sevenler mutlaka izlemeli.

IMDb: 8.3/10

9. Westworld

westworld poster - En İyi Distopik Diziler

Westworld (Batı Dünyası) geleceğin dünyasından heyecan ve macera arayan insanlar için özel olarak kurulmuş bir tür panayır, eğlence yeri gibi dizayn edilmiş özel bir kasabadır. Macera için burayı ziyaret eden zengin müşteriler, farklı zaman dilimlerine (Roma İmparatorluğu, Orta Çağ, Vahşi Batı) gidip robot-kovboylarla savaşabilmektedir. Ancak bir gün parkın ana bilgisayarında yaşanan bir sorun nedeniyle robotlar serbest kalır. O sırada parkta olan iki misafir, robotların 1 numaralı hedefi haline gelmiştir.

Kurmaca bir evrende singularity (teknolojik tekillik) meydana gelirse ne olur? Kıyamet sonrası dramalarından farklı olarak kurmaca yerde ve kurmaca zamanda meydana gelebilecek olaylar çok farklı bir üslup ile aktarılıyor. Westworld, distopik diziler listemizdeki en farklı konuya sahip dizi diyebilirim.

IMDb: 8.8/10

10. The Society

the society poster - En İyi Distopik Diziler

The Society, gizemli bir şekilde kendi kasabalarına tıpa tıp benzeyen başka bir kasabaya gönderilen bir grup gencin hikayesini ele alıyor. Gençler, yaşadıkları kasabanın benzeri olan bu yerde ailelelerine dair hiçbir ize rastlamaz. Başlarına gelenlere anlam vermeye çalışan gençler eve ve ailelerinin yanına dönmenin yolunu arar. Ancak her şeyden önemlisi öncelikle hayatta kalmanın yolunu bulmaları gerekmektedir.

Sineklerin Tanrısı romanından esinlenilen dizi Chris Keyser ve Marc Webb’in imzasını taşıyor. Oyuncuların izleyicilere yabancı gelmesinden dolayı ilk 3 bölüm ısınma bölümü olarak sayılabilir. Sıkılmayıp diziye devam ederseniz pişman olmazsınız derim.

IMDb: 7.1/10

En iyi distopik diziler yazımı beğendiyseniz, 2019’da çıkan en iyi bilim kurgu filmlerini anlattığım yazımı da okuyabilirsiniz.

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

2 thoughts on “En İyi Distopik Diziler

    Ahmet Akdemir

    (24 Ocak 2020 - 04:00)

    Liste Güzel Ama azzzzz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir