Facebook - Facebook İntihar Önleme Algoritması Geliştirdi

Facebook İntihar Önleme Algoritması Geliştirdi

Okunma süresi: 2 dakika

Facebook, artan canlı yayın intiharlarına engel olmak, intihara teşebbüs edenlere yardım etmek için Facebook İntihar Önleme olgoritmasını geliştirdi.

Sosyal medya uygulaması Facebook Live’a entegre edilecek yeni özellikle canlı yayın sırasında intihara kalkışan kişiye direkt ulaşabilme veya şikayet etme seçenekleri sunulacak.

Facebook, son zamanlarda artan canlı yayın intiharlarına engel olmak, intihara teşebbüs edenlere de yardım etmek için canlı yayın uygulamasına çeşitli özellikler geliştirdi. Yeni özellikle, canlı yayını takip edenlere canlı yayın yapan kişiye ulaşabilme ve şikayet edebilmenin yanı sıra, şikayetin ardından yol gösterici kaynaklar da sunulacak.

Facebook’un yeni “proaktif algılama” yapay zeka teknolojisi, intihar düşüncelerinin kalıpları için tüm mesajları tarayacak ve gerektiğinde risk altındaki kullanıcılara veya arkadaşlarına ruhsal sağlık kaynakları gönderecek veya yerel ilk yardım sorumlularına başvuracak. 

facebook canli intihar - Facebook İntihar Önleme Algoritması Geliştirdi

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “Gelecekte intiharı önleme aracının, dilin ağız şive özelliklerini de anlayabilecek ve intiharın ötesinde farklı konuları hızla tespit etme de dahil olmak üzere tanımlayabilecek” şeklinde yazı yayınlayarak ürün güncellemesine övgüde bulundu .

Facebook geçmişte intihar riski açısından manüel olarak bildirilen mesajlarda kullanılan kelimeler ve imgelerdeki kalıpları bularak intiharı önleme yapay zeka programını eğitti. 

Rosen, “Zihinsel sağlık uzmanlarıyla görüştük ve intiharı önlemenin en iyi yollarından biri de onları ilgilendiren arkadaş veya aileden duymak isteyen insanlar içindir” diyor. “Bu, Facebook’u gerçekten benzersiz bir konuma getiriyor. Tehlikedeki insanlara, arkadaşlarına ve onlara yardım edebilecek kuruluşlara bağlanmalarına yardımcı olabiliriz “dedi.

İntihar önleme yapay zeka programı nasıl çalışıyor?

Birisi Facebook gönderilerinde bir tür intihar düşüncesini dile getiriyorsa, Facebook “İÖYZ” proaktif olarak onu algılayacak ve intiharı önlemek için kullanıcın yakın arkadaşlarına ve ailesine bildirim gönderecek.

facebook intihar bildirme - Facebook İntihar Önleme Algoritması Geliştirdi

İntihar yönünde rapor geldiğinde, Facebook teknolojisi, mesajın ya da videonun intihar riski taşıyan yorumları vurgulayabilir. Moderatörlerin bütün videoları tek tek incelemesinin önüne geçer dolaysıyla vakit kaybını da engeller. İÖYZ kullanıcıların raporlarını, şiddet veya çıplaklık gibi politika ihlallerini diğer türlerden daha acil olarak ele alır. 

Moderatörler daha sonra, acil müdahale eden kişilere başvurabilir ve bunları hayati risk altındaki kullanıcının bulunduğu yere yönlendirebilir, ruhsal sağlık ekiplerini risk altındaki kullanıcıya yönlendirebilir veya kullanıcıyla konuşabilecek arkadaşlarına yönlendirebilir. Rosen,”Hedeflerimizden biri, ekibimizin desteklediğimiz herhangi bir dilde dünya çapında cevap verebilmesini sağlamaktır” diyor.

2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook’un destek hizmetlerini hızlandırdığını görmek güzel. Facebook, kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurmaları ve birbirleriyle ilgilenmeleri için bir ortam oluşturmuştu.

Maalesef  Facebook Live’da,  kendilerine ya da başkalarına şiddet uygulayan bir kitleyi isteyen kişilere hitap edebilen, ara buluculuk yapan bir ortam oluşmasına neden olmuştur. Umarız Facebook bu yapay zeka programı ile intihar vakalarını azaltmayı ve tamamen ortadan kaldırmayı başarabilir. 

Mehmet Emin Soylu

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir