google analytics - Google Analytics'e Yeni Özellikler Eklendi

Google Analytics’e Yeni Özellikler Eklendi

Okunma süresi: 2 dakika

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, ziyaretçilerin sitenize nasıl ulaştıkları ve sitenizde ne tip etkinliklerde bulundukları hakkında bilmek istediğiniz her şeyi gösterir. Siteniz hangi sıklıkta ziyaret edilmiş, hangi anahtar kelimeye ait arama sonucuna tıklandığında sitenize ulaşılmış, sitenizin hangi sayfası daha çok okunuyor, hangi sayfada daha çok vakit geçiriliyor, bu ve bunun gibi tüm sorulara Analytics sayesinde yanıt bulabilir, elde ettiğiniz bilgiler sayesinde kampanya başarılarınızı ölçebilir, sitenizi nasıl geliştirebileceğinize dair fikirler edinebilirsiniz.

Siteniz hangi sıklıkta ziyaret edilmiş, hangi anahtar kelimeye ait arama sonucuna tıklandığında sitenize ulaşılmış, sitenizin hangi sayfası daha çok okunuyor, hangi sayfada daha çok vakit geçiriliyor, bu ve bunun gibi tüm sorulara Analytics sayesinde yanıt bulabilir, elde ettiğiniz bilgiler sayesinde kampanya başarılarınızı ölçebilir, sitenizi nasıl geliştirebileceğinize dair fikirler edinebilirsiniz.

Yeni Güncelleme İle Neler Gelecek

Yeni bir ana sayfa Hesabınıza giriş yaptığınızda fark edeceğiniz ilk şey, yeni tasarıma sahip  açılış sayfasıdır.  

google analiytics ana sayfa - Google Analytics'e Yeni Özellikler Eklendi

Google Analytics’teki “Yeni Ana Sayfa” ile işletmenizin çevrimiçi varlığının temel özelliklerine genel bir bakış sunmaktadır.

  • Sayfalarınızda gerçek zamanlı veriler de dâhil olmak üzere, basitleştirilmiş ve hızlı kontrollerle Google Analytics’in sunduğu organize bir setten görebilirsiniz.
  • Her sayfanın öncesinde kullanıcılarınızın ne zaman ziyaret ettiğini veya kullanıcılarınızın nereden geldiğini görebilirsiniz.
  • Ayrıntılı bilgiye erişmek rapor sayfalarına uzanan kartlara tıklayarak erişebilirsiniz.
  • Ana sayfa, kurulumunuza bağlı olarak otomatik olarak yapılandırılır: Örneğin, Hedefleriniz veya E-ticaretiniz varsa, sayfanın buna göre değiştiğini görürsünüz.
google analytics calisma alani - Google Analytics'e Yeni Özellikler Eklendi

Bu, Google Analytics’te yeni bir sayfadır. Mevcut raporlar değişmedi. Varsayılan açılış sayfası olarak kullanılan İzleyici Genel Bakış raporu hâlâ kullanılabilir: yan gezinme bölümündeki “Kitle” bölümünü açmanız ve “Genel Bakış” a tıklamanız yeterlidir.

Yeni Keşfet Sayfası

Temel Google Analytics deneyiminin son geliştirmelerini mi arıyorsunuz? Onları yeni “Bul” sayfasından bulabilirsiniz.

arama yerlesimi - Google Analytics'e Yeni Özellikler Eklendi

Adından da anlaşılacağı üzere, “Keşfet” Google Analytics hesabınızla çalışırken kullanışlı bulabileceğiniz ürünler ve deneyimler sunmaktadır. Bunlar, Google Optimize, Google Analytics mobil uygulaması ve özel uyarılar gibi yararlı özelliklerdir.

Keşfet, sol taraftaki gezinme bölmesinin alt kısmındaki “Yönetici” bağlantısının hemen yanında bulunmaktadır. Bu ek özelliklerin her ikisi de diğer ülkelerde kullanıcılara sunulmuş durumda. Ülkemizdeki tüm kullanıcılara kademeli olarak önümüzdeki günlerde sunulması planlanıyor.

Mehmet Emin Soylu | Lütfen kaynak belirtmeden (Ç)almayınız.

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

1 thoughts on “Google Analytics’e Yeni Özellikler Eklendi

    Kenar Yazarı

    (26 Şubat 2019 - 15:02)

    Ben yeni arayüzü ve işlevlerini sevdim. Gayet kullanışlı. Amlatım için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir