nulltehemedont - Korsan Wordpress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

Korsan WordPress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

Okunma süresi: 4 dakika

Geçen günlerde okuyucularımızdan biri, korsan (nulled, warez) WordPress temaları ve eklentileri kullanmanın uygun olup olmadığını sordu. Hem onun için hem de kullanmayı düşünenler için açıklayıcı bir yazı hazırladım.

Korsan temalar ve eklentiler premium WordPress ürünlerinin korsan kopyalarıdır. Bu yazıda, internet sitesinin geleceğini düşününler için, korsan temaların ve eklentilerin neden kullanılmaması gerektiğini açıklıyorum.

Nulled  WordPress Temaları ve Eklentileri Nedir?

Nulled WordPress temaları ve eklentileri ücretli WordPress temaların ve eklentilerin internet üzerinden etik olmayan bir şekilde dağıtılan korsan kopyalarıdır. Korsan ürünleri yeniden dağıtan kişiler, WordPress ve türevi çalışmaların (eklentiler ve temalar gibi) GPL lisansı altında olduklarından, kopyalamak ve dağıtmak için tamamen uygun olduğunu savunuyorlar.

Bu doğru olsa da, çoğu zaman bunun büyük bir maliyeti var. Yalnızca iyi WordPress şirketlerinin para kaybetmesine neden olmakla kalmaz, en önemlisi bu korsan WordPress temalarını ve eklentilerini kullanan web sitelerinin güvenliğini ve bütünlüğünü tehlikeye sokar.

Evet, web sitelerinin saldırıya uğramasının en büyük nedeni genellikle, korsan temalar ve eklentiler kullanmalarıdır.

İşte web sitenizde Warez ürünler kullanmaktan kaçınmanız için 9 sebep.

1. Güvenlik

wpguvenlik - Korsan Wordpress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

Korsan yazılımlar WordPress güvenliği için son derece tehlikelidir. Çünkü site kodlarında kötü amaçlı yazılım taşıdıkları bilinmektedir. Kötü niyetli kod, web siteniz hacklendiğinde algılamayı ve düzeltmeyi zorlaştıran, kendisini gizlemek için farklı dosyalar arasında yayılabilen bir yapıya sahiptir.

2. Gizlilik

gizlilik - Korsan Wordpress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

Korsan yazılımlar, dosyalar içinde gizlenmiş farklı türde kötü amaçlı kodlara sahip olabilir. Bu kod, WordPress sitenizden bilgi çalan ve darkweb’de bilgisayar korsanlarının kullanımına sunan bir kodu içerebilir. Bu bilgiler kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ve şifrelerinizi içerebilir. Bir çevrimiçi mağaza veya çok üyeli bir web site işletiyorsanız  müşterilerinizin kişisel bilgileri de risk altında olabilir.

Bu tür saldırıları tespit etmek zordur ve WordPress siteniz normal şekilde çalışmaya devam ettiğinden fark edilmeyebilir.

3. SEO İçin Zararları

kotuseo - Korsan Wordpress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

Korsan WordPress temaları ve eklentileri tamamen WordPress SEO’nuzu yok edebilir. Nulled WordPress temaları ve eklentileri web sitenize spam bağlantıları ekleyebilir veya kullanıcılarınızı kaçırabilir ve onları kötü web sitelerine yönlendirebilir.

Bu aktiviteleri insan gözüyle algılamak zordur, zira bağlantılar kodlarda iyi gizlenmiştir. WordPress hesabınıza giriş yaptığınızda muhtemelen yönlendirilmeyeceksiniz. Fakat arama motorları bunu fark eder ve arama sıralamanızı düşürür veya web sitenizi tamamen banlayabilir. Web sitenizin SEO sıralamalarını kurtarmak için aylarca çalışmanız gerekecek ve daha kötüsü sıfırdan yeni bir web sitesi yapmanız gerekebilir.

4. Yasal Konular

yasalkonular - Korsan Wordpress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

Birçok WordPress temaları ve eklentileri açık kaynak kodludur, ancak bazıları karışık lisanslarla satılmaktadır. Kodun bazı bölümleri telif hakkı yasalarıyla korunduğu için korsan bir WordPress teması veya eklentisi kullanıyorsanız, yasal izninizin olmadığı anlamına gelir.

Korsan WordPress temaları, veri hırsızlığına, veri kaybına veya yasadışı malzemelerin dağıtımına neden olabilir. Bunların hepsi, avukatlara büyük meblağlar ödemek zorunda kalabileceğiniz yasal işlemlere yol açabilir.

5. Güncellemeleri Alamazsınız

dontubdate - Korsan Wordpress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

Çoğu WordPress teması ve eklentisi, hataları düzeltmek, yeni özellikler eklemek ve güvenlik sorunlarını kapatmak için düzenli olarak güncellemeler yayınlar. Korsan WordPress temaları ve eklentileri bu güncellemeleri alamazlar çünkü geçerli bir lisans anahtarına sahip değildirler.

Bu, WordPress sitenizi, hatalı ve güvensiz olabilecek eski bir sürümle bırakır. WordPress düzenli olarak yeni sürümler yayınlar ve bazen en son değişikliklerle uyumlu kalmak için temaların ve eklentilerin güncellenmesi gerekir. Korsan yazılımlar güncellenemediğinden, web siteniz yanlış çalışmaya başlayabilir veya erişilemez hale gelebilir.

6. Destek ve Belgeler

destek - Korsan Wordpress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

En deneyimli WordPress kullanıcılarının bile premium WordPress temalarını ve eklentilerini doğru kullanabilmeleri için desteğe ve kılavuzlara ihtiyaçları olabiliyor.

Bu ürünlerin geliştiricileri, kullanıcıları için destek sağlamak ve bu kılavuzları oluşturmak için çok zaman harcıyorlar. Hatta soruları cevaplamak ve düzenli olarak yeni dersler eklemek için destek uzmanları tutuyorlar.

Korsan bir WordPress teması veya eklentisi kullanıyorsanız, kendi başınızasınız. Geliştiricilere, yardıma ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olmalarını isteyemezsiniz. Ayrıca belgelere ve öğreticilere erişemezsiniz, çünkü bunlar yalnızca ücretli müşteriler tarafından kullanılabilir.

7. Yeni Özelliklere Erişim

yeniozellikler - Korsan Wordpress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

Daha önce de belirttiğimiz gibi, WordPress temaları ve eklentileri düzenli olarak güncellenmektedir ve bu güncellemeler sıklıkla yeni özellikler içermektedir. 

Korsan bir WordPress ürünü kullanıyorsanız, otomatik güncellemeler alamazsınız ve yeni özelliklerin olduğunu bile bilemezsiniz.

Bu yeni özellikler web sitenizi önemli ölçüde iyileştirebilir ve çevrimiçi olarak daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilir. 


8. Etik dışı kullanım İnovasyonu engeller

yenilikkarsiti - Korsan Wordpress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

Şimdi bazıları küçük bir yazılım parçası olduğunu iddia edebilir ve bunu yapıyorum çünkü şu anda bunun için para ödeyemiyorum diyebilir. Ancak, bu küçük kod parçası, birinin becerisinin, yeteneğinin ve sıkı çalışmasının sonucudur. Korsan bir yazılım kullanarak, bu geliştiricilerin kazancına engel oluyorsunuz.

Geliştiriciler sadece kod yazmak için zaman harcamakla kalmaz, ayrıca destek sağlamak, dokümantasyon oluşturmak, web sitesi yapmak, destek personeli kiralamak ve işlerini yürütmek için çok para harcamak zorundadırlar. Korsan yazılımları kullanmak işlerine zarar verir ve para kaybederler. Bu etik dışı uygulamalar, geliştiricilerin milyonlarca kullanıcıya fayda sağlayabilecek yeni ve yenilikçi ürünler oluşturmalarını engelleyebilir.

9. Ücretsiz Alternatifler

wptemaveeklenti - Korsan Wordpress Yazılımları Kullanmamak İçin 9 Sebep

Aslında kullanıcıların korsan yazılımlar kullanması için hiçbir neden yoktur. Hangi WordPress temasını veya eklentisini seçerseniz seçin, onların ücretsiz bir alternatifini bulabilirsiniz.

Aslında, birçok premium WordPress eklentisi, başlamanıza yardımcı olacak sınırlı ancak ücretsiz sürümlere sahiptir. Bir iletişim formuna mı ihtiyacınız var? WPForms Lite ücretsiz sürümü ile başlayın . Google Analytics’e mi ihtiyacınız var? MonsterInsights’ın ücretsiz sürümünü deneyin.

WordPress.org’da binlerce ücretsiz eklenti ve tema var. Bazıları birçok Premium üründen bile daha iyidir. En önemlisi, onları yasal olarak ve vicdanınız üzerinde hiçbir yük olmadan kullanabilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.