Genç kitlelere ulaşmanın yeni yolu: Tiktok reklamları.

Genç Kitlelere Ulaşmanın Yeni Yolu: TikTok Reklamları

Okunma süresi: 6 dakika

Sosyal medyada her gün yeni bir şey oluyor. Bu yeni şeyler çoğu zaman şirketiniz için yeni bir hedef kitle anlamına gelmektedir. Son zamanlarda ortaya çıkan TikTok uygulaması da sosyal medyanın yeni üyelerinden biridir. Yeni sosyal medya uygulaması TikTok (eski adı Music.ly) Çinli şirket tarafından satın alındıktan sonra çok büyük bir popülerliğe kavuştu.

Şirketiniz için yeni pazar alanları oluşturmak istiyorsanız ve Z kuşağı (15-25 yaş) hedef kitleniz ise TikTok, reklam vermek isteyeceğiniz bir sosyal medya platformu olabilir. TikTok reklamcılığı, hala geliştirme sürecindedir ve birkaç ay önce de beta testlerine başladılar. Yeni bir reklam pazarı oluşturma yolunda hızla ilerliyorlar. Bu yazıda TikTok reklamcılığıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım. İşe ilk olarak TikTok uygulamasını tanıyarak başlayalım.

Yazıda Neler Var?

TikTok Nedir?

tiktok logo - Genç Kitlelere Ulaşmanın Yeni Yolu: TikTok Reklamları

TikTok, kısa ve eğlence odaklı videolar oluşturmak için kullanılan bir video oluşturma uygulamasıdır. Uygulama, dudak senkronizasyonu (playback), yetenek gösterisi, dans videoları ve nasıl yapılır videoları gibi video içerikleri oluşturmak için kullanılan yeni bir sosyal medya uygulamasıdır. Çinli bir şirket satın alana kadar Musicall.ly adıyla biliniyordu ve eskiden sadece playback videoları oluşturmak için kullanılıyordu.

Bu sosyal medya platformu birkaç yıl önce popüler olan Vine uygulamasına çok benzeyen bir konsepte sahiptir. Yani 15 saniyelik veya daha kısa video oluşturmaya imkan vermektedir. Ayrıca 60 saniyelik hikaye türünde videolar da oluşturabilirsiniz.

TikTok, şimdilerde Z kuşağının en çok kullandığı sosyal medya uygulamalarından biridir. Artan popülerliği sayesinde birçok ünlü de TikTok platformuna geçiş yapmaya başladı. Örneğin Will Smith ve Justin Bieber gibi ünlü isimler Covid-19 salgını sırasında TikTok kullanmaya başladı. Ülkemizde de salgından dolayı evlerinde kalan birçok ünlü TikTok kullanmaya başladı.

TikTok’u Kimler Kullanıyor?

tiktok celebrity - Genç Kitlelere Ulaşmanın Yeni Yolu: TikTok Reklamları

Musciall.ly, kadınlar tarafından çok fazla kullanılmaktaydı ve en çok kullanıcı kitlesi Z kuşağından oluşmaktaydı. Platfom, TikTok adını alınca kullanıcı kitlesi pek değişmedi. Yine kullanıcı kitlesinin büyük bir çoğunluğu kadınlardan ve Z kuşağından oluşmaktadır. Kullanıcıların %66’sı 30 yaşının altındaki gençlerden oluşuyor.

TikTok ABD, Hindistan, Çin ve Türkiye başta olmak üzerine dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Aylık kullanıcı sayısı 800 milyonun üzerindedir. TikTok, 2017’den beri Çin’de faaliyet gösteriyor. Başlangıçta, kullanıcılarının % 50’sinden fazlası 24 yaşın altındaydı. Yeni istatistikler gösteriyor ki kullanıcılar, yaşları ilerledikçe platformu kullanmaya devam etmişler. 2020 yılı verilerine göre, TikTok kullanıcılarının %31.8’i 24 yaşın altında, %23.4’ü 25-30 yaş arasında ve %23.4’ü ise 31-35 yaş arasındadır.

TikTok, Pazarlama İçin Nasıl Kullanılır?

Markalar TikTok’ta ürünlerini 3 yolla pazarlayabilir.

  1. Kendi kanallarını oluşturabilir ve markaları ile alakalı videolar yükleyebilirler.
  2. İçeriği daha geniş bir kitleye yaymak için influencerlar ile çalışabilirler.
  3. TikTok’ta reklam vermek için ödeme yapabilirler.

Aşağıda listelenen bazı fikirleri kendi kanallarınızda deneyebilir veya influencerlar ile anlaşmalar yaparak içerik oluşturmalarını isteyebilirsiniz.

İnfluencer nedir? İnfluencer: Etkilemek – etkileyen kişi anlamına gelir. Başkalarının satın alma kararlarını etkileme gücüne sahip kişilere influencer denir. Bu kelimenin Türkçe’de tam olarak karşılığı bulunmadığından “influencer” kelimesi yerine kullanılabilecek Türkçe kelime henüz yoktur.

Tiktok’ta Ürün Pazarlama

tiktok pazarlama - Genç Kitlelere Ulaşmanın Yeni Yolu: TikTok Reklamları

Hashtag Challenge

Challange veya meydan okuma, TikTok ortamının en önemli özelliklerinden biridir. TikTok’un kullanıcıları, yeni çıkan akımlara ve meydan okumalara katılmayı seviyor. Bu meydan okumalar genelde hastag etiketi eklenerek paylaşılır. Bu da videoların daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Trend olan challange, ana sayfada gösterilir ve diğer kullanıcılar için içerik fikirleri verir.

En bilinen meydan okumalardan biri hiç şüphesiz, ABD’li tv yıldızı Jimmy Fallon’un başlattığı #tumbleweedchallenge akımıydı. Bu akım, bir kişinin kamçı sesinden ürküp yuvarlanmasını gösteren ilginç bir meydan okumaydı. Bu akıma 10 milyondan fazla kullanıcı katılmıştır. Ayrıca Covid-19 salgını sırasında popüler olan #pillowchallenge (Yastık ve kemerle vücudu kapatma akımı) yine milyonlarca kişi tarafından yapılmıştır.

Meydan okumalar, markalar için çok önemli bir pazarlama alanıdır. TikTok’ta iyi bir kanal oluşturan markalar kendi akımını oluşturabilir veya büyük sayfalarla iş birliğine giderek pazarlama yapabilir. Mesela, son yıllarda yemek videoları ile milyonlarca takipçiye ulaşan CZN Burak, TikTok hesabında kendi markasının akımını oluşturdu ve daha fazla potansiyel müşterinin ilgisini çekti.

Kullanıcılar Tarafından Oluşturulan İçerik

Ürünlerinizi pazarlamak için, TikTok kullanıcılarını ve influencerları ürünlerinizi veya hizmetlerinizi deneyimlemeleri için teşvik edebilirsiniz. Z kuşağı, bir köşede oturup olayı izlemeyi sevmez. Olaya bizzat dahil olup onu deneyimlemek ister. Bu yüzden, müşterilerinizi ve TikTok kullanıcılarını, ürünlerinizi deneyimleyerek bu deneyimleri TikTok’ta paylaşmalarını sağlamalısınız.

Çin restoranı Haidilao bu taktiği, yemek menüsüne bir Kendin Yap seçeneği ekleyerek uyguladı. Kendin Yap seçeneğini tercih eden müşteriler, kendilerine ait, benzersiz bir yemek menüsü tasarladı, daha sonra bu deneyimleri filme aldılar. Restoran, müşterilerinden çektikleri bu videoları TikTok üzerinden paylaşmaya teşvik etti. Büyük ilgi gören bu uygulama restoranın daha çok müşteri kazanmasını sağladı.

Haidilao - Genç Kitlelere Ulaşmanın Yeni Yolu: TikTok Reklamları

İnfluencer ile Pazarlama

YouTube ve Instagran gibi diğer video tabanlı platformlarda gördüğünüz tüm pazarlama tekniklerini TikTok’ta da kullanabilirsiniz. Ürününüz bir influencer’ın kitlesine uygunsa, onunla anlaşarak ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. 

Pazarlama başarısını sağlamanın anahtarı, pazardaki belli bir hedef kitleyi tespit ederek o hedef kitleye yönelik bir pazarlama stratejisi geliştirmektir. Hedef kitle belirlendikten sonra, doğru influencer’ı belirlemeniz gerekir. Çünkü her içerik oluşturucusu farklı yaş grubuna veya farklı cinsiyete hitap edebilir.

Pazarlama alanı belirlendikten sonra markanın yapacağı tek iş; influencer tarafından ürününün giyilerek veya kullanılarak video çekilmesini sağlamaktır. Ancak, pazarlayacağınız ürün hedef kitleye uygun olmalıdır. Aksi halde pazarlama başarısızlıkla sonuçlanır. Örneğin, TikTok genç kitleye sahip bir platform. Siz, yaşlıları ilgilendiren bir ürün pazarlarsanız başarılı olmanız imkansızdır.

TikTok Reklamcılığı

tiktok reklamcilik - Genç Kitlelere Ulaşmanın Yeni Yolu: TikTok Reklamları

TikTok, geçen yıl reklamcılık faaliyetlerini denemeye başladı. Ancak, henüz resmi bir kâr paylaşım sistemi kurmadı. Henüz her reklam vermek isteyen firma TikTok’a reklam veremiyor. TikTok Ads sayfasından ön başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer firmanız TikTok tarafından uygun bulunursa reklam verebiliyorsunuz. TikTok’un reklam sistemi tamamlandığında her marka reklam verebilecek ve TikTok kullanıcıları reklam gelirlerinden pay alabilecek.

TikTok Reklam Türleri

Marka Devralma

Marka devralma, kullanıcı Tik Tok’u ilk açtığında gösterilen tam ekran bir reklamdır. Reklam 3 ila 5 saniye arasında gösterilmektedir. Bu reklam türü, bir kategorinin açılış sayfasına veya bir Hashtag içine yerleştirilebilir. 

Bu reklam her gün farklı kategorilere özel olarak belirlenir; bu nedenle her gün yalnızca belirli bir marka o kategoriye reklam verebilir. Tam ekran reklamlar, kullanıcıların dikkatini çekmede oldukça başarılıdır. Bu reklam biçimi maksimum kitleye erişmek için mükemmel bir tercihtir.

Akış içi video reklam

Akış içi video reklamları, kullanıcılar ana sayfada bir videodan diğerine geçerken arada gösterilen reklam videolarından oluşur. Video uzunluğu 15 saniye uzunluğunda, tam ekran ve müzikal bir arka plana sahip olabilir. Akış içi reklamlar, kullanıcıları belirli bir web sayfasına yönlendirmek için veya hashtag bağlantısına link vermek için kullanabilirsiniz.

Snapchat tarzı 2D kamera filtreleri

TikTok, kullanıcılar için 2D, 3D ve Artırılmış Gerçeklik (AR) oluşturma ve kullanma imkanı sunar. Markalar tarafından üretilen kamera filtrelerini kullanan içerik üreticileri, marka ile etkileşim kurabilir, eğlenceli içerikler oluşturabilirler. Filtreler, kullanıcıların ürünleri satın almasını ve test etmesini kolaylaştırır.

TikTok’ta Reklam Nasıl Oluşturulur?

İşletmeniz için TikTok reklamcılığına başlamak ister misiniz? İlk olarak buradaki bağlantıdan ön başvuruyu yapın. Verdiğiniz bilgilere göre beta testlerine kabul edilebilirsiniz. Başvurudan sonra 48 saat içinde olumlu veya olumsuz geri dönüş yapacaklardır. Beta testine kabul edildikten sonra üç farklı reklam hedeflerinden (Trafik, Dönüşümler veya Uygulama Yüklemeleri) birini tercih ederek reklamları oluşturabilirsiniz.

tiktok reklam hedefler - Genç Kitlelere Ulaşmanın Yeni Yolu: TikTok Reklamları

Kampanya oluştururken, 500 dolarlık minimum reklam harcaması gerektiren bir bütçe belirlemeniz istenir. Bütçeyi seçtikten sonra, reklam görselini ve reklam yerleşimini seçin. Reklamın doğrudan TikTok’ta görünmesini sağlayabilirsiniz veya News Republic, TopBuzz gibi uygulamaların haber akışlarında reklamları gösterebilirsiniz.

tiktok reklam butce - Genç Kitlelere Ulaşmanın Yeni Yolu: TikTok Reklamları

Sonuç: TikTok Reklamları Benim İçin Uygun mu?

TikTok’ta reklam yayınlamayı düşünüyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır:

Bu platform pahalı ve aynı zamanda yeni olduğu için düşük bütçeye sahipseniz, sizin için doğru bir yer olmayabilir. Dönüşüm oranı hakkında yorum yapabileceğimiz bir veri yok. Dolayısıyla buraya yatırdığınız paranın ne kadarı geri dönecek, kar elde edebilecek misiniz, firmanıza yeni müşteri çekebilecek misiniz, bu soruların cevabı henüz yok.

Bundan dolayı, daha önce denenmiş ve daha uygun maliyetli reklam platformlarına yönelmeniz daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, hedef kitleniz 30 yaşın üzerindeyse bu platform size veya işletmenize uygun değildir.

Bununla birlikte, daha büyük bir reklam bütçeniz varsa ve daha genç kitlelere hitap ediyorsanız, TikTok sizin yönelmeniz gereken harika bir platform olabilir. Kampanyayı mümkün olduğunca stratejik olarak yönetin. Reklam kampanyanızı günlük olarak takip edin. Sizin için en iyi olanı tespit etmek için, TikTok kampanyanızı diğer platformlardaki kampanyalarla karşılaştırın ve size en uygun reklam platformunu belirleyin.

Tiktok reklamları hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu – Dijital Pazarlama

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir