2020 web tasarım trendleri

2020 Web Tasarım Trendleri

Okunma süresi: 4 dakika

2020 web tasarım trendlerinin nasıl olacağını merak ediyor musunuz? Bu yazıda trend olabilecek web tasarım unsurlarını inceleyeceğiz. Araştırmaya başladığımızda, modern web tasarımlarından kesinlikle etkilendiğimi söylemeliyim. Web tasarımcıları, siteleri işlevsel ve karmaşadan uzak tutarken inanılmaz derecede yaratıcı işler çıkarıyorlar. Artık oyalanmayalım ve web tasarım trendlerini inceleyelim.

Yazıda Neler Var?

2020 için En İyi Web Tasarım Trendleri

1. Fotoğraf ve İllüstrasyon Karışımı

fotograf ve ilustrasyon - 2020 Web Tasarım Trendleri

Web tasarımında büyük bir trend olan bu tasarımda, fotoğraflar basit ve elle çizilmiş 2D resimlerle birleştirilerek sıra dışı görseller oluşturuluyor. Fotoğrafın bazı bölümlerine eklenen ilüstrasyon çalışmaları tasarımlara yeni tarz katacak.

2. Desen Kullanımı

desen kullanimi - 2020 Web Tasarım Trendleri

Desenler 2020’de büyük bir geri dönüş yapıyor. Minimalist ve tek renk tasarımlar ortaya çıkınca web tasarımda desen kullanımı azalmıştı. 2020’de bu durum değişecek gibi duruyor. Desenler, arka planı tamamen kaplamanın yanı sıra, arka planın yalnızca belli bölümlerine yayılan desenler de oldukça popüler olacaktır. Desen kullanımı ile modern ve eski kültür birleşmiş olacak.

3. Siyah – Beyaz Web Tasarım

siyah beyaz tasarim - 2020 Web Tasarım Trendleri

Siyah – beyaz web tasarımları şık, minimal ve her zaman modaya uygundur. Genellikle her yıl web tasarım trendlerinde bulunurlar, bu yüzden 2020’de de zarif ve hoş tasarlanmış, siyah beyaz web sitelerini çokça göreceğiz. Çoğu zaman minimalist olacak, tipografi ve hat sanatı gibi unsurları içerecekler.

4. Tipografi ve Minimalist Tasarımlar

maxi tipografi - 2020 Web Tasarım Trendleri

Web tasarımındaki minimalist trend birkaç yıl önce popüler oldu ve bugün hala modern ve şık görünüyor. Tasarımcılar gereksiz ayrıntıları ve süslemeleri kaldırmaya devam ediyorlar. Ancak birkaç yıl öncesinin aksine, günümüzde daha güçlü bir vurgu yapmak için maxi tipografi kullanıyorlar. (Maxi tipografi, daha büyük harfler ve yazılar kullanarak anlatımı ve mesajı daha etkili hale getirmek için kullanılır.)

5. Retro Tarzında Modern Web Tasarım

modern retro tasarim - 2020 Web Tasarım Trendleri

50’li ve 60’lı yılların tasarım stili, birçok web tasarımcısı için büyük bir ilham kaynağıdır. Bize toz, gürültü, siyah-beyaz fotoğraflar, sıkıcı renkler gibi eskiyi hatırlatan efektler, 2020 web tasarım trendlerinde de yerini alacak. Modern Zamanlarda Retro Tasarımın diğer örneklerini de incelemek isteyebilirsiniz.

modern retro tasarim 02 - 2020 Web Tasarım Trendleri
modern reteo tasarim 01 - 2020 Web Tasarım Trendleri

6. Hat Sanatı

hat sanati 01 - 2020 Web Tasarım Trendleri

Çizgi sanatı veya diğer adıyla hat sanatı, şu anda grafik tasarımın tüm alanlarında oldukça popüler. Dolayısıyla web tasarım alanında da yer alması kaçınılmaz bir hale geldi. Hat sanatı görsellerine sahip web siteleri profesyonel, temiz ve süper yaratıcı görünüyor. Bu trendi 2020’de birçok web sitesinde göreceğiz.

hat sanati 02 - 2020 Web Tasarım Trendleri

7. Sanat ve Tasarımı Birleştiren Çizimler

sanat ve tasarim - 2020 Web Tasarım Trendleri

Web tasarımda farklı stillerde yapılan çizimler 2020’deki en sıcak trendler arasında olacak. Sulu boya ve pastelden orantısız gövdeli karakterler, yüz özellikleri olmayan karakterler ve daha fazla şaşırtıcı sanat eserlerini göreceğiz.

8. Etkileyici 3D Öğeler ve Hareket Efektleri

3D, günümüzde grafik ve web tasarımının kaçınılmaz bir parçası haline geldi. Tasarımcıların oluşturmasına izin verdiği derinlik ve gerçekçilik seviyesi, diğer dijital teknolojilerle henüz erişilemez. 2020’de, statik, animasyonlu veya etkileşimli birçok 3D web tasarımı göreceğiz.

Etkileşimli 3D Efektler

2020’de hareketli tasarımlar hiç olmadığı kadar ilgi çekici olacak. Web tasarımcıları, kullanıcıların web sitesinde daha uzun süre kalmasını sağlayacak etkileşimli 3D efektlerle bizi şaşırtacak.

3d web tasarim 01 - 2020 Web Tasarım Trendleri

Statik 3D Grafikler

Statik 3D modeller ayrıca pürüzsüz şekiller, gerçekçi görünümler ve büyüleyici renkler ile siteye giren kullanıcıları oldukça etkileyecektir. Tasarımcılar genellikle diğer tüm unsurları minimalist tutacaktır, böylece genel tasarım dengeli, temiz ve modern olacaktır.

3d tasarim 02 - 2020 Web Tasarım Trendleri

2020’de Web Site Tasarımının Zirvesinde Olacak Yenilikler

İleri teknoloji günümüzde kaçınılmaz bir hale geldi. Bunun etkilerini de Web tasarımda görmeye başladık. 2020’de hangi teknolojik unsurlar web sitelerinde trend olacak?

Sohbet Botları

2020’de web siteleri, sohbet botlarının artan kullanımları sayesinde bu botlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç olacak. Sohbet botları, en sık sorulan soruları yanıtlamak ve site üzerinden kullanıcılara yol göstermek için 7/24 kullanımına açıktır. Dahası, gelişmiş yapay zeka teknolojisi sohbet botlarını daha iyi bir hale getirmeye devam edecek.

Sesli Kullanıcı Arayüzü ve Otomatik Asistanlar

Başka bir deyişle, cihazlarla gerçek bir konuşma yapabilme olanağı. Bu artık yapay zeka ve sesli kullanıcı arayüzü teknolojisi sayesinde mümkün. Yakın gelecekte, sesli kullanıcı arayüzü teknolojisini kullanan web sitelerinde otomatik asistanların kullanımında hızlı bir artış göreceğiz. Ziyaret ettiğiniz site ile sohbet etmek kesinlikle kulağa heyecan verici geliyor. Ama bundan daha da önemlisi, engelli insanlar bu asistanlar yardımıyla web siteleriyle daha iyi etkileşime geçebilir hale gelecek.

Sonuç olarak

Web site tasarımı yıllar boyunca çok fazla gelişmiştir. Bu gelişmeler 2020 yılında da devam edecek. 2020’de web tasarım sadece görsel sunum açısından son derece etkileyici olmakla kalmayacak, aynı zamanda teknoloji odaklı da olacak. 2020 yılı için yaptığım web tasarım tahminlerimi beğeneceğinizi umuyorum. Kuşkusuz, yaratıcılık ve şaşırtıcı tasarımlarla dolup taşan renkli bir yıl sizi bekliyor. Bu trendler hakkında aşağıdaki yorumlar bölümünden görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu

Thanks: Graphicmama

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

1 thoughts on “2020 Web Tasarım Trendleri

    Aslı Serçe

    (25 Ocak 2020 - 20:23)

    Yeni tasarımlar çok güzel duruyor. Anlaşılan retro akımı devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir