5G oyun dünyasını nasıl etkiliyor?

5G Teknolojisi Oyuncuları Nasıl Etkileyecek?

Okunma süresi: 3 dakika

Beşinci nesil kablosuz telekomünikasyon ağı (5G) 2018 yılının başlarında kullanılmaya başlandı. 2020 itibarıyla ise tüm dünyada yaygınlaşmaya devam ediyor. 5G teknolojisinin gelişmesi, internete bağlı teknolojileri de doğrudan geliştirmektedir. 5G teknolojisindeki bu gelişmeler, oyun dünyasını, oyuncuların alışkanlıklarını ve oyun teknolojilerini önemli ölçüde etkileyecektir.

5G teknolojisi oyun dünyasını nasıl etkileyecek? 5G teknolojisi ile oyuncuları hangi yenilikler bekliyor?

Bu yazıda 5g teknolojisinin, oyun dünyasını etkileyecek özelliklerinden bahsedeceğim. Yazıya geçmeden önce 5G ile ilgili daha fazla bilgi almak için: 5G Teknolojisi hakkında yazdığım makaleyi okuyabilirsiniz.

Yazıda Neler Var?

5G Teknolojisinin Oyun Dünyasını Etkileyecek 5 Özelliği

1. 5G Teknolojisinin Sunduğu Yüksek Hız

5G teknolojisinin İnternet veri iletim hızı çok yüksektir. En yüksek hız parametresi göz önüne alındığında 5G, 4G’den 20 kat daha hızlıdır. Bu durum 4G ile bir dosyanın indirilmesi esnasında geçen sürede 5G ile aynı dosyayı 20 defa indirmeniz anlamına gelir. Başka bir değişle; 4G alt yapısı ile bir oyunu indirmeye çalıştığınızda oyunun yarısını indirdiğiniz sürede 5G o oyunu 10 defa indirmiş olur.

2. Düşük Ping Süresi

ping nedir - 5G Teknolojisi Oyuncuları Nasıl Etkileyecek?
Resim: www.getoutfox.com/blog/what-is-ping

Ping süresi, bilgisayarınız ile karşıdaki sunucu arasında gerçekleşen veri alış verişi esnasında geçen süredir. Yüksek hızlar sağlayan 5G, düşük ping süresi konusunda lider durumdadır. 5G ile ping süreleri, 20 milisaniyeden 5 milisaniyeye düşebilmektedir. 15 milisaniyelik bir fark küçük görülebilir, ancak CSGO, LOL, PUBG gibi rekabetçi oyunlarda 5 milisaniyelik gecikme bile çok önemlidir. 5 milisaniyelik gecikme oyunu kaybetmenize yol açabilir.

5G teknolojisi ile sunulan düşük ping süreleri, ekranda gördüğümüz görüntüyü beynimizin daha erken algılamasını sağlar ve oyunda yapacağımız hamleyi rakibimizden daha önce yapmamızı sağlar. 5G teknolojisi kullanan bir oyuncu rekabetçi oyunlarda oldukça başarılı olacaktır. Ping süreleri, League of Legends (LOL) gibi oyunlarda yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgiyi belirler.

3. 5G Teknolojisi ile Gerçek VR Deneyimi

vr teknoloji - 5G Teknolojisi Oyuncuları Nasıl Etkileyecek?

5G teknolojisi ile oyunun geleceği nasıl olacak? 5G ile VR deneyimi üst seviyeye çıkacak. Günümüzde VR teknolojisi kısıtlı olarak gelişmeye devam ediyor. 5G’nin sunduğu yüksek hız ve düşük ping süresi VR deneyimini daha kaliteli hale getirecek.

VR teknolojisi son zamanlarda çok hızlı gelişiyor; ancak çevrimiçi çok oyunculu VR deneyimi mevcut İnternet hızı ile pek mümkün olmuyor. Var olan İnternet hızı yüksek grafikli VR oyunları kaldırabilecek seviyede değil. 5G ile yüksek grafikli oyunlar sorunsuz olarak oynanabilecek. Bir oyuncunun en son isteyeceği şey gecikmedir. 5G teknolojisine sahip olmak, gecikme problemlerini sonsuza dek rafa kaldırmanızı sağlayacak.

4. 5G ile Artırılmış Gerçeklik Yaygınlaşacak

artirilmis gerceklik - 5G Teknolojisi Oyuncuları Nasıl Etkileyecek?

Tamamen sanal bir dünyada oyun oynamak ister misiniz? 5G teknolojisi, daha sürükleyici ve oyuncuları oyunun içine çekecek artırılmış gerçeklik oyunlarını destekleyecek teknolojik alt yapıyı hazırlıyor. Consumer Lab şirketinin hazırladığı rapora göre: Tüm teknoloji tüketicilerinin yüzde 48’i önümüzdeki beş yıl içinde – AR oyunları da dahil olmak üzere- farklı medya türlerinde Artırılmış Gerçekliği kullanabilecek.

Mevcut AR oyuncularına odaklandığımızda, 10 kişiden 7’si AR’nin tamamen yeni bir oyun deneyimi sunduğunu düşünüyor. Ancak, AR oyuncuları, AR oyunlarının sınırlı görüş alanından dolayı hayal kırıklığına uğruyor. Bu sorun çözülünceye kadar, asla gerçek anlamda AR deneyimi yaşanamayacak.

5. 5G Teknolojisi Oyun Dünyasına Esneklik Kazandıracak

5G teknolojisinin sunduğu yüksek hızla birlikte, Stadia gibi çevrimiçi oyun platformları daha çok yaygınlaşacak ve oyunları kendi bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmadan oynayabileceksiniz. Ayrıca Stadia gibi servisler sayesinde istediğiniz oyunu daha düşük ücretlerle oynayabileceksiniz. Önümüzdeki aylarda, 5G teknolojisi oyun dünyasını nasıl etkileyecek; sıraladığımız öngörüler ne ölçüde gerçekleşecek bunları hep birlikte göreceğiz.

Mehmet Emin Soylu – Teknoloji

Ericsson

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir