Akıllı saat satın alma rehberi

Akıllı Saat Satın Alma Rehberi 2022

Okunma süresi: 6 dakika

Akıllı saat almayı mı düşünüyorsunuz? Ancak, hangi akıllı saati seçeceğinize karar veremiyor musunuz? O zaman bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Hazırlamış olduğum, akıllı saat satın alma rehberini okuyarak satın alacağınız akıllı saate kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Yazıda Neler Var?

Akıllı Saat Satın Alma Rehberi

Pratik İpuçları

  • Akıllı saat almadan önce yapacağınız ilk iş, alacağınız akıllı saatin cep telefonunuzla uyumlu olup olmadığını öğrenmek olmalıdır. Örneğin, Apple akıllı saatleri yalnızca iPhone’larla çalışır. Google’ın Wear OS platformu ve Samsung’un Tizen platformunu kullanan akıllı saatleri hem Android telefonlarda hem de iPhone’larda çalışmaktadır, ancak bu akıllı saatler iOS cihazlara daha az özellik sunmaktadır.
  • Fitness tutkunu iseniz kalp atış hızı sensörü ve GPS (koşularınızı izlemek için) içeren bir saat seçin.
  • Alışveriş yaparken akıllı saatin nominal pil ömrüne dikkat edin. Daha çok analog saatlere benzeyen hibrit akıllı saatler en uzun pil ömrüne sahip olma eğilimindedir, ancak dokunmatik ekranları yoktur.
  • Saat kordonunun kullanışlı ve kolay değiştirilebilir olmasını kontrol edin. Ayrıca yedek kordon veya ek aksesuar seçeneklerinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

İşletim Sistemi ve Telefon Uyumluluğu

Birçok akıllı saat, akıllı telefonunuza eşlik edecek şekilde tasarlandığından, cihaz uyumluluğu çok önemlidir. Örneğin, Samsung’un Tizen destekli Galaxy Watch ve Galaxy Watch Active 2, iPhone’ların yanı sıra birden fazla Android telefonla çalışır. Bununla birlikte, bu saatleri bir Android cihazla ve özellikle bir Samsung cihazla kullanmanın daha kolay olduğunu unutmamalısınız.

Fibit Versa 2, iPhone’larda olduğu gibi Android telefonlarla da iyi çalışıyor. Android telefon kullanıcıları için fazladan bir özelliği daha var: gelen kısa mesajlara hızlı yanıtlar verebilmenizi sağlar. Google’ın Wear OS işletim sistemi, Fossil, LG, Huawei gibi markaların akıllı saatlerinde çalışır. Android akıllı telefonlarla tamamen uyumludur.

apple akilli saat - Akıllı Saat Satın Alma Rehberi 2022
Kredi: Pexels

Apple Watch yalnızca iPhone ile çalışır. İPhone için önceden yüklenmiş Apple Watch uygulaması, watchOS App Store’u bulacağınız yerdir. Burada, en sevdiğiniz iOS uygulamalarının saat sürümlerini yükleyebilir veya başka uygulamaları bulabilirsiniz: Mağaza, oyunlardan fitness izleme uygulamalarına kadar birçok uygulamayı içerir. Sonuç olarak, akıllı telefonunuzla çalışacağını bilmediğiniz bir akıllı saati satın almayın.

OLED ve LCD Ekran 

Çoğu akıllı saat, fotoğrafları, uygulamaları ve diğer içerikleri daha zengin renklerle görüntülemenizi sağlayacak renkli bir LCD ekran veya AMOLED ekran kullanır. Ancak kaliteli renklerin ve parlak bir ekranın kısa pil süresine neden olduğunu unutmayın. Daha uzun pil ömrüne sahip akıllı saat almak istiyorsanız siyah beyaz ekranlı modelleri tercih etmelisiniz.

Akıllı saat üreticileri, daha ince akıllı saatler üretebilmek için LCD ekranların yerine daha net ve daha canlı renkler sunan OLED ekranları kullanmaya başladılar. Apple, birinci nesil akıllı saatleri olabildiğince ince yapmak için kendi markasının ilk OLED ekranını geliştirdi. Ancak, OLED ekranlı ilk akıllı saat, Samsung tarafından 2013 yılında tasarlanan Galaxy Gear modelidir.

apple akilli saat 001 - Akıllı Saat Satın Alma Rehberi 2022
Kredi: Pexels

Tasarım ve Kişiselleştirme

İyi akıllı saatler, birçok kayış seçeneği ve saatte çeşitli opsiyonlar sunar. Cihazınızın görünümünü kişiselleştirmek istiyorsanız bu oldukça önemlidir. Günümüzde çoğu akıllı saat, satın almadan önce birçok özelleştirme seçeneği sunar. Örneğin, Moto 360 ve Apple Watch gibi akıllı saatlerin kordon rengi ve malzemesinin yanı sıra kadran rengini, kaplamasını ve boyutunu seçebilirsiniz.

moto 360 akilli saat - Akıllı Saat Satın Alma Rehberi 2022
Kredi: Pexels

Akıllı saatin kola takılması ve kullanımı kolay olmalıdır. Rahatlığın çok önemli olduğunu unutmayın. Saati açmak ve kapatmak için çok fazla güç gerektiren hantal tokalara sahip akıllı saatlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Neyse ki, yeni akıllı saatler standart tokalar kullanmaya başladılar.

Artık birçok akıllı saatte, yuvarlak yüzeylere sahip ekran tasarımları kullanılıyor. Bu ekranlara sahip akıllı saatler geleneksel saatlere daha çok benziyor. Geleneksel saat üreticileri analog saatlerdeki tasarım stilini, teknolojik özelliklerle donatılmış akıllı saatleri oluşturmak için kullanıyorlar. Movado, Tag Heuer, Emporio Armani ve hatta Louis Vuitton gibi analog saat üreticileri, klasik saatlerdeki ustalıklarını akıllı saatler üretmekte kullandılar ve akıllı saat pazarına hızlı bir giriş yaptılar.

Uygulama Desteği

Akıllı saat pazarı gün geçtikçe gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam ediyor. Böyle büyük bir pazarda uygulama desteğinin önemi de her geçen gün artıyor. Bazı akıllı saatler çok büyük uygulama desteğine sahipken, bazı akıllı saatler ise sınırlı sayıda uygulamaya sahip.

Apple Watch, ESPN, MapMyRun, Uber ve hatta Rosetta Stone dahil olmak üzere 20.000’den fazla uygulama ile şimdiye kadarki en kapsamlı uygulama desteğine sahip akıllı saattir. Philips Hue uygulaması ile evinizdeki ışıkları ve philips markalı akıllı ev ürünlerini akıllı saatinizden kontrol edebilirsiniz.

fossil akilli saat - Akıllı Saat Satın Alma Rehberi 2022

Google, Wear OS işletim sistemini kullanan akıllı saatler için optimize edilmiş binlerce uygulamaya sahiptir. Uygulamaları önce akıllı telefonunuza yüklemek zorunda kalmadan doğrudan saatin kendisine yükleyebilirsiniz. Wear OS, bir yolculuk planlamanıza olanak tanıyan Lyft ve mesajlara sesinizle yanıt vermenizi sağlayan WhatsApp dahil olmak üzere binlerce uygulamaya sahiptir.

Başka alternatiflere bakabilirsiniz ancak yeterli uygulama desteğine sahip olamayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Örneğin, Samsung’un Tizen işletim sistemi, uygulama yönünden oldukça yetersizdir. Akıllı saatten çok büyük beklentileriniz yoksa veya bütçeniz sınırlı ise bu tür akıllı saatleri tercih edebilirsiniz. Ancak, iyi bir akıllı saate sahip olmak istiyorsanız uygulama desteğinin çok iyi olduğu Apple veya Wear OS gibi işletim sistemine sahip akıllı saatleri tercih edebilirsiniz.

Fitness Özellikleri, Nabız Sensörü ve GPS

Akıllı saat üreticileri spor aktivitelerini takip edebilmeniz için, saatlere birçok işlev ekliyorlar. Bazı akıllı saatler etkinlik takibi için, akıllı telefonunuza bağlı olmak zorundadır, ancak adımlarınızı izlemek için telefona bağlı olmanıza gerek yoktur. Akıllı saati genellikle egzersiz takibi yapmak için kullanmayı düşünüyorsanız, Fitbit Versa veya Garmin Vivoactive gibi akıllı saatleri tercih edebilirsiniz. Versa, adım sayar, aktivite kaydı ve kadın sağlığına yönelik özellikler sunmasının yanı sıra, uyku döngüsü, regl döngüsü gibi sağlıkla ilgili istatistikleri de sunmaktadır.

Wear OS işletim sistemini kullanan cihazların çoğunda yerleşik bir kalp atış hızı monitörü bulunur, ancak kalp atış hızı sensörlerinin doğruluk payını bilmiyoruz. Fitbit Charge 4 akıllı  saatte bulunan kalp atış hızı monitörü oldukça güvenilir sonuçlar vermektedir. Apple akıllı saatlerde ise, kalp atış hızı sensörünün testlerden başarıyla geçtiğini ve güvenilir sonuçlar verdiğini bilmelisiniz.

Kalp atış hızı monitörlerine ek olarak, bazı modellerde GPS özelliği vardır, bu da onları dışarıda koşmak veya bisiklete binmek isteyenlerin mesafelerini ve hızlarını takip etmelerine imkan sağlamaktadır. Ancak, GPS kullanımının pil ömrü üzerinde önemli bir etkisi olacağını unutmayın.

fitbit akilli saat - Akıllı Saat Satın Alma Rehberi 2022
Kredi: Pixabay

Arama ve Mobil Ödeme Desteği

Telefonu kullanmadan, bileğinizdeki akıllı saatten arama yapmak ister misiniz? Bazı akıllı saatlerde yerleşik bir LTE (4G) sim kart desteği bulunur, böylece telefonunuz yanınızda olmasa arama yapabilirsiniz. NumberSync ve Verizon’un NumberShare özelliği, hem telefonunuzda hem de saatinizde aynı numarayı kullanmanıza izin verir.  

Birçok akıllı saatin içinde NFC çipleri vardır, bu da akıllı saatlerinizi banka kartı veya kredi kartı gibi kullanmanıza olanak tanır. Tüm Apple akıllı saat modellerinde, NFC özelliği vardır ve iPhone yanınızda olmasa bile Apple Pay ile ödeme yapabilirsiniz. Android Pay ödeme sistemini destekleyen akıllı saat modelleri, LG Watch Sport, Huawei Watch 2 ve Tag Heuer Connected Modular 45 bulunmaktadır. Samsung akıllı saatlerde Samsung’un kendi mobil ödeme sistemi Samsung Pay kullanılmaktadır. Fitness odaklı akıllı saatleriyle tanınan Garmin ve Fitbit, son cihazlarına mobil ödeme desteğini eklediler.

Pil Ömrü ve Şarj

Renkli ekranlı akıllı saatler bir ila iki gün dayanma eğilimindedir, Saat üreticileri pil optimizasyonu için çalışsalar da çok başarılı oldukları söylenemez. Akıllı saatinizi sürekli şarj etmek sizi bunaltabilir. Bu nedenle şarjı daha uzun süre dayanan akıllı saati seçmeniz daha uygun olacaktır.

Ses özelliklerine sahip olan, GPS özelliği bulunan ve sim kartlı akıllı saatlerin şarjı daha kısa sürede bitmektedir, ancak bu beklenen bir durumdur. Örneğin, Apple Watch bir şarjla yaklaşık 18 saat kullanım imkanı sağlar. Ancak Huawei GT 2, yaklaşık 2 haftaya kadar dayanan pil süresi ile zirvede yer almaktadır. Galaxy Watch akıllı saat ise 7 güne kadar dayanan pil gücü sunmaktadır.

under 2000 akilli saat - Akıllı Saat Satın Alma Rehberi 2022
Kredi: Unsplash

Apple Watch ve Samsung Gear Sport da dahil olmak üzere birçok akıllı saat, kablosuz şarj kullanır, bu da ürünü daha kullanışlı bir hale getirmektedir. Cihazınızı doğrudan bir şarj cihazına bağlamanız gerekmez; bunun yerine, kablosuz şarj cihazının üzerine düz bir şekilde yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Fiyatlandırma

Çok bilinmeyen ve bütçe dostu akıllı cihazların haricinde, çoğu akıllı saat 200$ civarında satılmaktadır. En pahalı akıllı saat olarak da blinen, Tag Heuer Connected için ortalama 2000 $’ı gözden çıkarmanız gerekiyor. Özelliklere ve aksesuarlara bağlı olarak çoğu akıllı saati 200 ila 500 $ aralığında bulabilirsiniz. 

Örneğin, Apple Watch Series 5, temel bir alüminyum kasa ve yerleşik GPS’siz silikon kordonlu modelin fiyatı 399 $ ‘dan başlıyor, ancak seramik kasa veya özel tasarım varyantları için 1400 $’ı vermeniz gerekebilir. Türkiye şartlarında hangi akıllı saati seçeceğinizi büyük oranda bütçeniz belirleyecektir. Marka takıntınız yoksa işlevsel ve birçok özelliği bulunan, şarjı uzun süre dayanan ve dayanıklı malzemeden yapılmış akıllı saati seçmeniz sizin için iyi olacaktır.

Akıllı saat satın alma rehberimizde, akıllı saat seçerken dikkat etmeniz gereken unsurları anlatmaya çalıştım. Akıllı saatleri daha detaylı incelemek için, En iyi akıllı saatler başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu

Tomsguide

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir