backlink pic - Backlink nedir?

Backlink nedir?

Okunma süresi: < 1 dakika

Backlink nedir? Backlink, bir internet sitesinin farklı bir internet sitesinden aldığı bağlantıdır. Geri bağlantılar, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki üstünlüğü üzerinde büyük bir etki yapar. Bu nedenle, bir web sitesinin SEO sıralamasını geliştirmek için çok yararlı oldukları düşünülmektedir. 

Arama motorları, arama sonuçlarını görüntülemek için birden fazla faktör kullanarak sıralamaları hesaplar. Hiç kimse sonuçları listelerken arama motorlarının ne kadar ağırlık verdiğini kesin olarak bilmiyor, ancak kesin olarak bildiğimiz şey çok önemli oldukları.

Geri bağlantılar doğal olmalı, bu bir web sitesinin kendi web siteleri için geri bağlantılar oluşturmak için yapay yollar kullanmaması gerektiği anlamına gelir. Bağlantıların kalitesi, miktardan çok daha önemlidir.

Örnek: Web sitesi X bir otel ve önde gelen bir tatil yorum bloğu veya web sitesi olan Web Sitesi Y’den geri bağlantı alıyor. Bu, Web Sitesi X’in kazandığı önemli, doğal ve alakalı bir geri bağlantıdır.

Örnek: Bir sinema eleştirmeni olan Mehmet, Black Mirror: Bandersnatch filmi hakkında çok ilginç bir makale yazar. Bir başka sinema eleştirmeni Özlem, Mehmet’in makalesiyle aynı fikirde olmayan ve bir internet dergisi için başka bir makale yazıyor. Mehmet’in makalesine bağlantı kurar, böylece okurları her iki görüşü de anlayabilir. Mehmet’in bloğu değerli bir backlink alır. Diğer taraftan da Özlem’in makalesi popülerleşmekte ve diğer birçok web sitesi makalesine bağlantı vermektedir. 

World Wide Web veya kısaca “web”, köprülerle birbirine bağlanmış bir web sayfaları ağıdır. Yeni bir belgeye bağlanan her köprü, web’in genel büyümesine katkıda bulunur. Arama motorları bu web sayfalarını daha kolay bulmamızı sağlar. Benzer konularda birçok başka web sayfasının birbirine bağladığı bir web sayfasının daha itibarlı ve değerli olduğu düşünülmektedir. 

Yukarıdaki örnekte, Mehmet’in makalesi, birbiriyle bağlantılı birçok başka web sayfasına katkı sağlayan kaynak konumdadır. Bu nedenle geri bağlantılar yalnızca bir web sitesinin saygı duyması için önemli değil, aynı zamanda arama motorları ve tüm dünya çapındaki İnternetin geleceği için de önemlidir.

Ücretsiz ve Kaliteli Backlinkler Alacağınız 13 Siteyi anlattığım makaleyi de okumanızı tavsiye ederim.

Mehmet Emin Soylu

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

1 thought on “Backlink nedir?

    Emirhan

    (28 Mart 2019 - 02:03)

    Oldukça faydalı bilgi olmuş. Teşekkürler. Elinizde 2019 daha çok mobil hitli backlink listeleri var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir