En iyi arama motorları

2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Okunma süresi: 7 dakika

Arama motorlarının ilk ortaya çıktığı zamanlarda Yahoo büyük bir ivme kazanarak dünyada en çok tercih edilen arama motoru olmuştu. Geçen zaman ve gelişen teknolojiler arama motoru dünyasını da değiştirdi. Sürekli kendini geliştiren ve yenilikler sunan Google tüm arama motorları arasında lider hale geldi. Ortaya koyduğu yenilikler ve arama sonuçlarında sıraladığı binlerce sonuç sayesinde dünyada en çok kullanılan arama motoru haline geldi.

Google’ın piyasaya çıktığı 1998 yılına kadar arama motoru dünyasına öncülük eden şirketlerin sonsuza kadar lider kalacağı düşünülmekteydi. Tabi ki iş hiç de öyle olmadı. Yenilikçi olmayan ve teknolojinin gelişimine ayak uyduramayan şirketler birer birer tarihin tozlu sayfalarındaki yerlerini aldı.

Bugün, Google gibi kaliteli sonuçlar sağlayabilen birkaç alternatif arama motoru var. Bazıları bölgesel aramalarda iyidir bazıları da küresel kitlelere yönelik hizmet vermede iyidir. İşte 2020 yılı itibarıyla en iyi arama motorları.

Yazıda Neler Var?

En İyi Arama Motorları

Google

google arama sonuclari - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Hiçbir kral sonsuza dek hüküm sürmedi. Ancak Google, küresel internet aramalarındaki pazar payının %90’ından fazlasına sahip olan, arama motoru devi unvanını korumaya devam ediyor. Google’ın bu başarısının sırrı, kullanıcılara aradıklarıyla ilgili en alakalı sonuçları sunan ve kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi sağlayan harika bir algoritmaya sahip olmasıdır.

Peki, Google’ın dezavantajı yok mu? Elbette var: Google eskiden kullanıcıları memnun etmeye daha fazla odaklanırlardı ve şirket kazançları daha geri plandaydı. 2020’ye gelindiğinde Google’ın öncelikleri önemli ölçüde değişti. Artık aramaları şirkete daha fazla yarar sağlayacak şekilde (ücretli reklamları ön plana çıkararak) sunuyorlar.

Google’ın saf ve organik arama sonuçları sayfası geçmişte kaldı. Reklamlar, Bilgi Grafiği, Parçacıklar, Harita Paketi vb. gibi özelliklere, arama sonuçlarında birinci sıralara yerleşti ve birçok internet sitesinin daha önceki sıralamalarını önemli ölçüde değiştirdi.

Google, reklamları kişiselleştirebilmek için kullanıcı verilerini kullanmaya başladı. Bu durum, bir yandan reklam verenlerin daha çok müşteri çekebilmesini kolaylaştırırken, diğer yandan kullanıcı verilerinin izinsiz olarak kullanılmasına ve hak ihlallerine neden oldu. Google’da ne kadar çok kişiselleştirme yaparsanız Google sizden o kadar fazla kullanıcı verisi toplayacaktır. Dolayısıyla, gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, Google sizin için iyi bir arama motoru olmayabilir. En azından 2020 yılı için.

Bing

bing arama sonuclari - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Microsoft tarafından geliştirilen Bing, dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci arama motorudur. Ancak, ikinci sırada olması pazar payının sadece % 2.39’una sahip olduğu gerçeğini değiştirmez. Bing, Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda varsayılan olarak belirlenmiş bir arama motoru olmasına rağmen, arama motoru pazar payında %6 seviyelerinde yer almaktadır.

Bing, tarama ve dizine ekleme amaçları için kendi algoritmasını kullanır; bu da arama sonuçları sayfasını Google aramasının sunduğu sonuçlardan tamamen farklı kılar. Bunana ek olarak, Bing’in ana sayfası, Google’da sunulan düz beyaz tasarımdan farklı olarak arka planda sürekli değişen resimler yer alır.

Bing tarafından sunulan arama sonuçları sayfasındaki özellikler söz konusu olduğunda, Google’dan daha iyi olduğu birkaç alan var. 

 1. Yerel Arama Sonuçları : Bing’deki yerel arama sonuçları birçok özelleştirme sunar ve arama sonuçlarını filtrelemenize yardımcı olur. Bing Mobile uygulaması ile telefon kameranızı kullanarak yerel işletmeleri bulmanıza yardımcı olur.
 2. Görsel Arama : Bing Görsel Arama, Google’a göre çok daha gelişmiş ve organize bir arama yapmanıza yardımcı olur. Kullanıcılara aradığı fotoğrafı daha kolay bulabilmesi için birçok seçenek sunar.
 3. Video Arama : Bing’de görüntülenen videolar çoğunlukla Google’a ait olan YouTube’dan çekilmektedir. Video arama sonuçları küçük resim ızgaralarında görüntülenir ve kullanıcılar arama sonuçları sayfasında video izleyebilir.

Baidu

baidu app - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Baidu 2000 yılında kuruldu ve şirketin merkezi Çin’in başkenti Pekin’de bulunmaktadır. Dünyanın en büyük yapay zeka ve internet servis şirketlerinden biridir. Bununla birlikte, Baidu’nun Çin dışında çok az kullanıcısı vardır.

Bunun nedeni birçok büyük arama motorunun ve sosyal medyanın Çin devleti tarafından erişime kapatılmasıdır. Google’a veya diğer arama motorlarına VPN kullanmadan erişemeyen Çinliler mecburen Baidu arama motorunu kullanmaktadır.

Google gibi Baidu’nun da minimalist bir ana sayfası var. Buna ek olarak, Baidu yapay zeka ve ses destekli arama da yapıyor. 2019 itibariyle, Baidu DuerOS ses asistanının popülaritesi sayesinde ayda ortalama 2,37 milyar sesli arama gerçekleştiriyor. Aynı zamanda 1.1 milyar küresel mobil kullanıcıya hizmet vermektedir. Çin’deki internet kullanıcılarının %90’ından fazlası Baidu’ya güveniyor. Baidu günlük 174 milyon kullanıcıya hizmet vermektedir.

Yahoo

yahoo search engine - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Yahoo! küresel pazardaki %3,39’luk pay ile dünyanın en büyük arama motorları listesinde dördüncü sırada yer alıyor. Şirket 1994 yılında Jerry Yang ve David Filo tarafından kuruldu. Arama motoruna ilk olarak Jerry ve David’in World Wide Web Rehberi” adını verdiler. 

Ekim 2011’den Ekim 2015’e kadar Yahoo arama motoru Bing tarafından desteklendi. Yani Bing arama motorunun arama sonuçlarını sıraladılar. Ekim 2015’te Yahoo, arama ile ilgili hizmetler sunma konusunda Google ile anlaştı ve Ekim 2018’e kadar Yahoo’nun sonuçları hem Google hem de Bing tarafından desteklendi. 

Yahoo ayrıca ABD’deki Firefox tarayıcıları için varsayılan arama motorudur (2014’ten beri). Yahoo’nun web portalı çok popülerdir ve Alexa verilerine göre internette en çok ziyaret edilen 11 web sitesi arasında yer alıyor.

Yandex

yandex - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Yandex, Ruslar tarafından geliştirilen ve Rusya ve çevresinde sıkça tercih edilen bir arama motorudur. Yandex, Google ortaya çıkmadan önce 1993 yılında Arkady Volozh ve Arkady Borkovsky tarafından geliştirilen bir arama motorudur. İlk olarak Yet Another Indexer adıyla çıkan arama motoru daha sonra Yandex ismini almıştır.

Yandex, küresel pazar payının %1,53’üne sahiptir ve arama motorları arasında 5. sırada yer alır. Toplam Rus arama trafiğinin % 55’i ile Rusya’nın en popüler arama motorudur.

Arama motoru Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Özbekistan ve Türkiye’de oldukça popülerdir. Yandex, Google Drive’a benzer bulut tabanlı bir depolama hizmeti olan Yandex Disk gibi araçlar da dahil olmak üzere 70’ten fazla farklı hizmet sunmaktadır .

DuckDuckGo

duckduckgo - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Verilerinizin gizliliği konusunda endişeleriniz varsa, DuckDuckGo kullanmanız gereken arama motorudur. 2008 yılında Gabriel Weinberg tarafından kurulan DuckDuckGo, kar amacı gütmeyen bir arama motoru olarak adını duyurmuştur.

Google, kişiselleştirilmiş arama deneyimini tercih ederken DuckDuckGo bunun tam tersini yapar. Google kişisel verileri kullanarak arama sonuçlarını kişiselleştirebilir. Ancak, DuckDuckGo verilerinizi toplamadığı için, arama sonuçları herkes için aynı olur. 

DuckDuckGo tarafından sağlanan arama sonuçları Yahoo!, Search, Search BOSS, Wolfram Alpha, Bing, Yandex, Wikipedia ve kendi Web tarayıcısı (DuckDuckBot) gibi 400 farklı kaynaktan üretilmektedir. Arama motoru Kasım 2019’da günde 50 milyon arama hedefini aştı ve Ocak 2020 itibarıyla günlük ortalama 51.958.066 sorgulama yapılıyor.

DuckDuckGo’nun ilerleme şekli, Google’ın ilk çıktığı zamandaki mütevazı tarzını hatırlatıyor. Şu anda DuckDuckGo’nun 86 çalışanı var ve kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamlardan ziyade daha fazla organik sonuç vermeye odaklanıyorlar.

Yippy

yippy - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Yippy, Deep Web tabanlı bir arama motorudur. Binlerce web sitesinin Google ve diğer popüler arama motorları tarafından dizine eklenemediğini biliyoruz. Yippy, diğer arama motorları tarafından fark edilmeyen sayfaları bulmak ve dizine eklemek için Deep Web’deki verileri kullanır. Yalnızca Deep Web’de bulunabileceğini düşündüğünüz bilgileri arıyorsanız, Yippy dikkate almanız gereken bir arama motorudur.

CC Search

cc search - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

CC Search, insanların ücretsiz içeriklere, resimlere veya videolara ulaşmalarını sağlayan bir arama motorudur. Creative Commons, CC Search’ün arka planında yer alan kâr amacı gütmeyen, telif hakları alanında esneklik ve paylaşımı yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuş bir düşünce hareketi ve organizasyonudur.

Bu arama motoru ile telif hakkı ödemeden kullanabileceğiniz içerikleri bulmanızı kolaylaştırır. Web sitesine içerik hazırlarken kullanacağınız resimleri dikkatli seçmelisiniz. Arama motorlarında bulduğunuz her resmi kullanmamalısınız. Çünkü telif hakkı olan bir görseli izinsiz kullanırsanız, hak sahibi sizi dava edebilir veya arama motorlarında sıralamanız gerileyebilir. Telifsiz ve ücretsiz görseller bulmak için bu konuda hazırlamış olduğum yazıya bakabilirsiniz.

Gibiru

gibiru search - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Gibiru 2009 yılında kurulan ve kullanıcıların çevrimiçi aktivitelerini takip etmeden özel arama yapmalarını sağlayan bir web tarayıcısıdır. Tarayıcı IP adreslerini site günlüğüne kaydetmez veya bilgisayarlara çerez yerleştirmez dolayısıyla raklam verenlere satılabilecek hiçbir veri bulunmaz. Gibiru tarayıcısını kullanan kullanıcılar, tarama etkinliklerini veya diğer çevrimiçi bilgilerin gizliliğini dert etmeden internette arama yapabilir. Gizliliği önemsiyorsanız bu tarayıcıyı kullanabilirsiniz.

Search Encrypt

search encrypt - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Search encrypt, kullanıcıların kişisel bilgilerinden ödün vermeden İnternete’e göz atmalarını sağlayan gizlilik tabanlı bir arama motorudur. 2016 yılında, büyük arama motorlarının kişisel bilgileri nasıl sakladığını ve kullanıcılar hakkındaki ayrıntıları nasıl taradığını fark eden geliştirici ekip özel bir arama motoru ihtiyacını hissederek bu arama motorunu geliştirdi.

Arama motoru, ek bir koruma katmanı sağlamak için yerel şifreleme kullanır. Bu şifreleme, kullanıcıların aradığı terimler şifreli bir biçimde sunuculara iletilir sunucuda şifreler çözülür arama sonuçları tarayıcı sayfasına gönderilir.

StartPage

start page search - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

StartPage, 2006 yılında kurulmuş ve kullanıcıların kişisel verilerini toplamayan, diğer web sitelerin kullanıcıların çerezlerini almasını engelleyen, tamamen özel bir tarama deneyimi sunan arama motorudur. Bu tarayıcının “Anonim görünüm” özelliği, arama etkinliklerinizle tamamen gizli kalmanızı sağlar. Tarayıcının gizlilik uygulamaları, Avrupa’daki en sıkı gizlilik yasalarına sahip ülkelerin yasaları göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir.

Swisscows

swisscows - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Swisscows, 2009 yılında kurulmuş özel bir tarayıcıdır. Verilerinizi saklamaz ve gizliliğinizi garanti altına alır. Ayrıca aile dostu içeriğe büyük önem verir ve web’de çocuklara gösterilen içerik türünü kontrol eder. Bilgilerinizi saklayan ve çevrimiçi davranışınızı takip eden arama motoru devlerinin aksine, Swisscow size % 100 gizlilik ile birlikte hızlı bir arama deneyimi sunar.

Ecosia

ecosia search engine - 2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

Ecosia, yapılan aramalardan elde edilen gelirleri dünyanın farklı yerlerine ağaç dikmek için kullanan çevre dostu bir arama motorudur. 7 Aralık 2009 tarihinde kurulmuştur. Ecosia ekibi her 45 aramada bir ağaç dikmektedir. Aylık finansal raporlarını hazırlayarak kullanıcılara aramalardan elde edilen gelirlerin tam olarak nereye harcandığını şeffaf bir şekilde paylaşırlar. Arama motorunun sunucuları %100 yenilenebilir enerjiyle çalışıyor ve üçüncü taraf izleyicileri teşvik etmiyor veya reklam verenlere veri satmıyor. Daha yaşanabilir bir doğa için bu arama motorunu kullanabilirsiniz.

Sonuç

Listede yer alan arama motorları, internette bir şeyler aramak için kullanabileceğiniz en iyi arama motorlarıdır. “Bunlar arasında en iyi arama motoru nedir?” Diye sorarsanız cevap Google olacaktır. Ancak, Farklı arama motorlarını deneyerek, Size en uygun olan arama motorunu belirleyebilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu

Stanventures

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

4 thoughts on “2022 İtibarıyla En İyi Arama Motorları

  Ayşe Gül

  (3 Mart 2020 - 08:11)

  Google’ın bu alanda lider olduğu aşikar ancak diğer arama motorlarını da oldukça beğendim.
  Özellikle Ecosia arama motorunu çok beğendim.

  TUFAN

  (4 Mart 2020 - 22:52)

  Hocam birsey sorabilir miyim?

  Recep Hilmi TUFAN

  (23 Mart 2020 - 14:50)

  Arama motoru denince aklımıza 2-3 tanesi geliyordu bizim ama maşallah sayıları hiç de az değilmiş. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir