Coronavirüs'ün yayılımını, ölü sayısını ve tedavi olan kişi sayısını gösteren harita.

Coronavirüs’ün Yayılımını Gösteren Gerçek Zamanlı Harita

Okunma süresi: 2 dakika

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs, 11374 kiye bulaştı ve 259 kişinin de ölümüne yol açtı. Etkisini hızla gösteren virüs, Çin başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına yayılmaya devam ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından oluşturulan harita, virüsün yayılımını, ölü sayısını ve tedavi edilen kişi sayısını canlı olarak gösteriyor. Haritaya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Coronavirüs nedir?

Coronavirüs, bir elektron mikroskobu kullanılarak görüntülendiğinde şekli güneş coronasına benzediği için bu adı almıştır. Coronavirüs, hava yoluyla bulaşır. Öncelikle memeli canlıların ve kuşların üst solunum yollarını enfekte eder daha sonra sindirim sistemine bulaşır. Coronavirüs ailesindeki virüsler enfeksiyon sırasında hafif grip benzeri belirtiler gösterir. Ancak, SARS-CoV ve MERS-CoV virüsleri hem üst hem de alt solunum yollarına bulaşır ve insanlarda ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olabilir.

Coronavirüs’ün Yayılımını Gerçek Zamanlı Olarak Gösteren Harita

Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen bu harita; Dünya Sağlık Örgütü, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi gibi kaynaklardan elde ettiği verileri coğrafi bilgi sistemi ile eşleyerek harita üzerinde görselleştiriyor.

Raporlar geldikçe haritada yer alan toplam vaka sayısı, toplam ölü sayısı ve tedavi edilen kişi sayısı güncelleniyor. Harita üzerindeki her kırmızı nokta, salgının göreceli boyutuna karşılık gelen bir salgını temsil eder. Bu noktalara tıklayarak bölge hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki gösterge tablosundaki bir grafik, virüsün Çin topraklarında dünyanın geri kalanına kıyasla ne kadar hızlı yayıldığını gösteriyor.

coronavirus yayilim grafigi - Coronavirüs'ün Yayılımını Gösteren Gerçek Zamanlı Harita

Virüs şu ana kadar ABD, Almanya, Avustralya ve İsviçre dahil 26 ülkeye yayıldı. Uzmanlar, virüs bulaşan insan sayısının resmi rakamlardan çok daha fazla olduğunu düşünüyor.

Sağlık görevlileri bu virüsün SARS virüsüne göre daha hafif atlatılacağını düşündüklerini söylüyorlar ama buna rağmen Wuhan şehri karantinaya alındı ​​ve Çin’deki 12 şehirde, tahmini 33 milyon insanı etkileyen seyahat kısıtlamaları uyguladı.

Bir salgın durumunda ortaya çıkan panik ve kargaşa çeşitli spekülasyonlara neden olur. Bu kargaşa ortamında yanlış bilgiler hızla yayılabilir. Çin devleti bu tür yanlış bilgilerin önüne geçmek için, sert önlemler aldı. Çin’deki bazı kişiler coronavirüs hakkında “doğrulanmamış bilgileri İnternette yayınlamak ve iletmek” suçlamasıyla göz altına alındı. Bazı gazeteciler, virüs hakkında kamuoyuna bilgi verdikleri için önce tehdit edildiler daha sonra tutuklandılar.

Virüsün ortaya çıkardığı karamsar havadan ülkemiz de çok etkilendi. Birçok ilde normal grip vakaları bile wuhan virüsü zannedildi. Bazı komplo teorisyenleri, bunun kıyamet habercisini olduğunu bile iddia etti. Umarım bu salgın ülkemize gelmeden bir an önce durur ve tedavisi de en kısa zamanda bulunur.

Mehmet Emin Soylu – Sağlık

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

2 thoughts on “Coronavirüs’ün Yayılımını Gösteren Gerçek Zamanlı Harita

  Şule

  (2 Şubat 2020 - 10:29)

  Virüs gerçekten çok hızlı yayılıyor umarım Türkiye’ye gelmez.

  Kübra Yıldız

  (3 Şubat 2020 - 06:30)

  Ölü sayısı 362 olmuş, her geçen gün daha fazla kişiyi öldürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir