seo digital marketing - Dijital Pazarlamada Seo'nun Önemi

Dijital Pazarlamada Seo’nun Önemi

Okunma süresi: 3 dakika

Dijital pazarlamada Seo, websiteniz için vazgeçilmez bir parçadır. Web sitenizin görünürlüğünü daha üst bir seviyeye çıkarmak ve sizi tüm rakiplerinizden yukarıda tutmaktan sorumludur. Web sitesi görünürlüğünü, kullanıcı trafiğini ve dönüşüm oranını artırır. Bu makalede dijital pazarlamada seo’nun önemi ve gerekliliği üzerinde durulacak. Ama ondan önce, dijital pazarlama ve seo ile ilgili terimler hakkında birkaç bilgi verelim.

Yazıda Neler Var?

Dijital Pazarlama

Birçok pazarlama stratejisini içeren geniş bir pazarlama tekniğidir. Dijital teknoloji ile bir markayı, ürünü veya hizmeti tanıtmak için kullanılan bir pazarlama stratejisidir: e-posta, mobil, TV, radyo vb. SMO, sosyal medya optimizasyonu, arama motoru pazarlaması, içerik otomasyonu, içerik pazarlaması, e -ticaret pazarlama, sosyal medya pazarlama, görüntülü reklamlar, e-posta pazarlaması, vb. dijital pazarlamanın alt kümeleridir. Dijital pazarlama , ürün ve hizmetlerin satılması ve satın alınması ile ilgili değildir. Tüketicinin, sosyal medyada, eğlence sitelerinde veya haberlerde, markaya maruz kalmasıdır.

Herkesin dijital pazarlamaya ve yeni gelişen tekniklere doğru yöneldiği bu dijital çağda, sizi tüm rakiplerinizin üstünde tutmak büyük önem taşıyor. Bu yeni pazarlama tekniğinin öncü bir parçası olmak için, kendinizi kullanıcılar arasında görünür tutmanız gerekir ve bu nedenle çeşitli dijital pazarlama alt kümeleri önemlidir. Bunlardan biri de sosyal medya optimizasyonu‘dur.

Sosyal Medya Optimizasyonu aslında bir web sitesinde kullanıcı trafiğini toplamak için bir tekniktir. Ziyaretçi sayısının artmasına ve dolayısıyla web sitesinin sıralanmasına yol açan çeşitli stratejiler içerir. Bu, çoğunlukla arama motorlarındaki değişikliklerden etkilenen Seo faktörüne bağlıdır. SEO stratejisinde yer alan farklı yöntemler şunlardır:

Sayfa Optimizasyonu

Bir web sitesinde görünürlük ve kullanıcı trafiğini artırmak için bir SEO tekniğidir. Bir web sitesinin arama motorlarına uygun kılan yöntemlerde olduğu gibi, sosyal profil sayfalarında anahtar kelime ve meta verileri gibi bazı teknikler uygulayarak sayfanın optimize edilmesidir.

Sayfa Dışı Optimizasyon

Sayfa dışı optimizasyon, tamamen bağlantı kurma ve web sitesi tanıtımıyla ilgilidir. Bir arama motorundaki arama sıralaması, gelen bağlantılardan büyük ölçüde etkilenir. Bir bağlantı güvenilir ve iyi bilinen bir site ile inşa edilmelidir. Makale dizinleri, ücretli linkler gibi yöntemler arama motorunu olumsuz etkilediği için bu tür yöntemler uygulanmamalıdır.

Dijital Pazarlamada Seo Neden Kullanılmalıdır?

SEO, bilgisayar ve diğer pazarlama tekniklerinden daha fazla cep dostudur. Seo, bir ajans tarafından verilen sabit ücretli bir hizmettir.

Etkili bir Seo stratejisi kesinlikle işe yarar ve web sitelerinin arama motoru sıralamasını iyileştirir.

E-posta pazarlaması ve smo tekniği yerine SEO kullanılması, arama motoru sıralamasını ve web site trafiğini artırmak için çok gereklidir.

Cep telefonunun günlük yaşamda vazgeçilmez kullanımı, onu dijital pazarlamada önemli bir faktör haline getiriyor. Google bile mobil web sitesi aramalarını arama motoru sıralamasında birincil içerik olarak değerlendiriyor. Bu da mobil Seo’yu, Seo tekniğinde daha büyük bir faktör haline getiriyor. Bir web sitesinin görünürlüğünü artırmak için Mobil Seo göz ardı edilemez.

Bir web sitesi için Seo akıllıca uygulandığında rakiplerinizin hepsini geçerek üst sırada yer almanıza yardımcı olur.

SEO daha fazla yatırım getirisi elde etmenize yardımcı olur. İyi arama motoru sıralaması ziyaretçilerin ilgisini çekmeye yardımcı olur. Dönüşüm oranı da daha yüksek sıralamaya bağlı olarak artar. Böylece dönüşüm oranını ve geliri artırmada yardımcı olur.

Dijital Pazarlamada Seo Ne Kadar Önemlidir?

Sıralama faktörü, dijital pazarlamadaki başarının anahtarıdır. Ancak bir web sitesinde geniş kullanıcı trafiğini toplamak o kadar kolay değildir. Seo tekniğinin doğru uygulanması daha fazla trafik toplama imkanı sağlar. Seo, arama motorunda web sitesinin görünürlüğünü artırmak için bir sanattır. Seo üzerinde sürekli bir çalışma kesinlikle dijital pazarlamada başarı getirecektir. İşte Seo’nun dijital pazarlama için gerçekten çok önemli olmasını sağlayan bazı faktörler:

Genel olarak bir kullanıcı, arama motorunda üst sıralarda yer alan web sitelerini tercih eder. SEO tekniği kullanılabilirliği ve kullanıcı deneyimini artırır.

Web sitesinin veya markanın tanıtımına büyük ölçüde yardımcı olur. Kullanıcılar web sitelerini daha üst sıralarda bulurlar.

Aynı sektördeki iki web sitesinden biri, arama motorlarında daha üst sırada yer alan daha fazla ziyaretçi ve müşteriye sahiptir. Bu, kullanıcının arama motoruna olan güveninden kaynaklanmaktadır ve çoğunlukla sıralaması yüksek olan web sitesine tıklamaktadır.

Seo teknikleri işe yaramaz hale gelirse ne yapılmalı?

Bazen, Seo’nun artık işe yaramadığını duyarsınız. Aslında seo yok olmaz bu ifadenin arkasındaki sebep, Google’ın sürekli olarak arama motorunda bazı değişiklikler yapmasıdır. Dolayısıyla, buna göre Seo tekniği de değiştirilmeli, aksi takdirde Seo ölür.  

Google’ın değişiklikleriyle rekabet edebilmek için Seo’da birçok uygulamaya ihtiyaç vardır. Google’ın değişmesiyle birlikte SEO stratejilerindeki bu sürekli değişiklikler, Seo’nun ölmesine asla izin vermeyecektir. Örneğin Google, yakın zamanda arama motoru sıralama içeriğini masaüstü sitesinden mobil sitelere kaydırmaya karar verdi. Bu kesinlikle SEO stratejilerini etkileyecek ve buna göre yeni stratejiler geliştirilmelidir, aksi takdirde sitelerde olumsuz etkilere neden olabilir.

Sonuç olarak, Seo için dijital pazarlamanın ruhu olduğunu ve SEO olmadan dijital pazarlamanın ölü ya da başarısız olduğunu söylemek gerekir. Sitenizin arama motoru sıralamasını ve web sitenize gelen kullanıcıların dikkatini otomatik olarak artırmak, iş kârınızı artırmanıza neden olur.  Dijital pazarlama, SEO, arama motoru ve sıralama stratejilerindeki her yeni değişiklik ile birlikte sizin de seo stratejinizi güncellemeye devam etmeniz gerekiyor.

Makale: Mehmet Emin Soylu

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir