saldırı helikopterleri

Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

Okunma süresi: 4 dakika

Silahlı kuvvetlerin en etkin unsurlarından biri hiç süphesiz saldırı helikopterleridir. Peki, dünyanın en iyi saldırı helikopterleri nelerdir?Bunlar arasında en büyük ve en gelişmiş olan helikopter hangisidir? Silahlı kuvvetlerin en önemli unsurlarından biri olan taarruz helikopterlerini çeşitli özelliklerine göre inceledim ve beğendiğim helikopterlerin bir listesini hazırladım.

Yaptığım inceleme; performans, hız, koruma, çeviklik, ateş gücü yetenekleri ve aviyoniklerin [1] toplam puanlarına dayanmaktadır. Listedeki helikopterler hali hazırda kullanılmaktadır. Test aşamasında olan taarruz helikopterlerini listeye dahil etmedim.

Aviyonik (İngilizce Avionics : Aviation Electronics) havacılıkta uçaklar, yapay uydular ve uzay araçlarının elektronik sistemleri için kullanılan terimdir.

Yazıda Neler Var?

1. AH-64E Apache Guardian (ABD)

ah 64 e helicopter - Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

En iyi saldırı helikopterleri listesinin başındaki helikopter AH-64E, iki tekerli mürettebat tipi çift dişli turbo düzenine sahip iki turbo-şaft motor sistemine sahiptir.

Maksimum 300 km/s hıza sahip AH-64E Apache Guardian’da 30 mm’lik bir top bulunur ve 16 AGM-114L Hellfire, 2 tanksavar füzesi, dört AIM-92 Stinger veya iki AIM-9 Sidewinder havadan havaya füzelerini ateşleyebilen sisteme sahiptir. Ayrıca, iki adet AGM-122 Sidearm anti-radyasyon füzesi ve 19 atış Hydra 70 roket podu bulunmaktadır.

2. T129 Atak (Türkiye – İtalya)

t129 atak helikopter - Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

ATAK Projesi, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin üretilmesini ve hizmete alınmasını amaçlayan bir projedir.

AgustaWestland firmasının ürettiği A129 helikopterinin gövde tasarımı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile donatılması sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını elinde tutmaktadır.

T129 ATAK Helikopteri yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için iki tip olarak tasarlanmıştır:

Yakın hava desteği görevleri için dizayn edilen T129A, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatılmıştır.

T129 B helikopterine ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabilmektedir.

3. Denel AH-2 Rooivalk (G. Afrika)

denel ah 2 - Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

Rooivalk, Güney Afrika’daki Denel Havacılık tarafından geliştirilen bir saldırı helikopteridir. AH-2 Rooivalk, görev profiline bağlı olarak çeşitli silahlar taşıyabilir. 20 mm Armscor topuyla donatılmıştır ve TOW veya Denel ZT-6 Mokopa tanksavar füzeleri için 4 x 4 civarı fırlatıcı taşır. Ayrıca 70 mm’lik füze roketi bulunan rampalara da sahip.

4. Eurocopter Tiger ( Fransa / Almanya)

eurocopter tiger - Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

En gelişmiş saldırı helikopterlerinden biri olan Eurocopter Tiger şu anda Almanya ve Fransa’nın hava kuvvetleri’ne hizmet veriyor. 2003 yılında hizmete giren dört kanatlı, çift motorlu, orta ağırlıklı bir saldırı helikopteridir.

Eurocopter, 30 mm’lik bir topa sahiptir ve sekiz adet HOT 2, HOT 3 veya Trigat 2 tanksavar füzesi taşır; dört adet Stinger 2 veya Mistral kısa menzilli havadan havaya füze, 68 x 68 mm roket ve 12.7 mm’lik silahlarla donatılmıştır.

5. KA-52 Alligator (Rusya)

ka 52 alligator - Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

Ka-50’nin daha yeni, geliştirilmiş, iki kişilik modeli, dünyadaki en hızlı ve en gelişmiş saldırı helikopterlerinden biridir. Kamov Ka-52 Hokum-B, çok yönlü, inanılmaz derecede güçlü tüm hava saldırılarında kullanılabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Gündüz ve gece çalışabilen üstün manevra kabiliyetine sahip yeni nesil saldırı helikopterlerinden biridir.

Ka-52, 30 mm’lik bir top (460 mermi), 12 Vikhr (AT-9 Spiral) tanksavar füzesi veya dört adet Igla-V havadan havaya füzesini kullanır.

6. Bell AH-1Z Viber (ABD)

bell ah 1z viber - Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

Dünyanın en gelişmiş saldırı helikopterinden biri olan Bell AH-1Z, AH-1 Cobra’nın modern bir versiyonudur. Bell AH-1Z, tamamen entegre edilmiş havadan havaya füze atabilme yeteneğine sahip tek saldırı helikopteridir.

Bell AH-1Z Viper, 20 mm’lik (750 mermili) üç namlulu topa sahiptir ve AGM-114A / B / C tanksavar füzelerini, AGM-114F anti gemi füzelerini, AIM-9 havadan havaya füzelerini atabilme yeteneğine sahiptir.

7. Mil Mi-28 (Rusya)

mil mi 28 - Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

Mil Mil-28 Havoc, her mevsim kullanılabilecek şekilde dizayn edilmiş, iki kişilik, en gelişmiş ağır zırhlı saldırı helikopterlerinden biridir. Amaçlanan ikincil taşıma kabiliyetine sahip olmayan özel bir saldırı helikopteridir. 2006’dan beri Rus ordusunda hizmet vermektedir.

Maksimum hızı 320 km / s olan Mil Mi-28 Havoc, 30 mm’lik toplara sahip ve 9 M114 Shturm-C, 9 M120 / 9 M121F Vikhr veya 9 A-2200 tanksavar füzesi taşıyabiliyor.

8. CAIC WZ-10 (Çin)

z 10 helicopter - Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

Z-10 Çin’in yeni saldırı helikopteridir. Uzmanlar A-129 Mangusta ve AH-2 Rooivalk ile aynı sınıfta olduğunu düşünüyor. Dar bir gövde ve kademeli tandem kokpitlerle standart bir savaş helikopteri yapılandırmasına sahiptir. Z-10’da 30 mm’lik bir top bulunur ve HJ-9 veya HJ-10 tanksavar füzelerini ve TY-90 havadan havaya füzelerini ateşleyebilir.

9. Mil Mi-24 Hind (Rusya)

mil mi 24 - Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

Mi-24, dünyanın en bilinen saldırı helikopterlerinden biridir ayrıca asker sevkiyatında kullanılmaktadır. Mi-24’ün üretimi 1991 yılında durdurulmuş olmasına rağmen, şimdiye kadar yapılmış en iyi ve en gelişmiş saldırı helikopterlerinden biri olarak kabul edilir. Mi-24, 23 mm’lik iki namlulu top sistemine sahiptir ve 9M17P Skorpion (AT-2 Swatter) ve 9M114 Shturm (AT-6 Spiral) tanksavar güdümlü füzeleri taşıyabilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz, dünyanın en iyi savaş uçaklarını anlattığım yazıyı da okuyabilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu – Askeri Teknolojiler

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

4 thoughts on “Dünyanın En İyi Saldırı Helikopterleri

  Uğur Solak

  (15 Ekim 2019 - 11:15)

  Atak T129 helikopterini de listede görmek gurur verici. #barispinari

  Vedat Yaşaroğlu

  (21 Ekim 2019 - 07:11)

  Harika bir liste, ama cobra helikopterini listede bulamadım.

  Burak Cem Kurt

  (22 Ekim 2019 - 20:47)

  Güzel liste olmuş, daha fazla askeri teknoloji yazıları bekliyoruz.

  Adem Şenol

  (23 Ekim 2019 - 07:12)

  Efsane ötesi helikopterler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir