free images - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Okunma süresi: 4 dakika

Blogunuz için ücretsiz ve telifsiz resimler mi arıyorsunuz? Yüksek kaliteli görüntüler web sitenizin katılım düzeyini artırabilir. Bu yazıda, ücretsiz ve her yerde kullanabileceğiniz, telifsiz resimler bulabileceğiniz 16 harika web siteyi tanıtacağım.

Yazıda Neler Var?

Neden Telifsiz Resimler Kullanmalısınız?

Web üzerindeki tüm resimler telif hakları ile korunmaktadır. Telif hakkından bahsedilmese bile, onların olduğunu varsaymalısınız. Onları izinsiz kullanmak yasaktır.

ShutterStock gibi hazır fotoğraf sitelerinden yüksek kaliteli telif ücretli görseller satın alınabilir; ama herkesin lisanslı fotoğraf ve resim satın alma bütçesi yoktur. O zaman kamu malı ve CC0 lisansı olan resimler kullanışlı oluyor.

Kamu malı, lisansları sona ermiş işleri veya kullanımlarıyla ilgili herhangi bir kısıtlama olmadan açıkça serbest bırakılan işleri tanımlamak için kullanılan terimdir.

CC0, telif hakkı sahiplerinin çalışmalarını hiçbir kısıtlama olmaksızın serbest bırakmalarına izin veren bir lisanstır.

Kamu malı veya CC0 Lisansı altındaki görüntüler herhangi bir amaç için ve herhangi biri tarafından kullanılabilir. Bir web sitesi sahibi olarak, bu görüntüleri blog yayınlarınızda, öne çıkan resimler , slayder , resim galerileri , arka planlar ve temel olarak istediğiniz herhangi bir yerde kullanabilirsiniz.

Telifsiz Resimleri İndirebileceğiniz Siteler

1- freepik.com

33 - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Freepic, benim en çok yararlandığım ücretsiz resim kaynaklarının başında yer alıyor.  Vektörel, Psd, Template gibi birçok ücretsiz görsel kaynak mevcut. Bloğunuzda minimalist görseller kullanıyorsanız bu tarz görselleri bulabileceğiniz en büyük ücretsiz kaynak freepik sitesidir.

2- Public Domain Archive

publicdomainarchive - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Çok iyi organize edilmiş ve geniş bir kamu malı fotoğraf koleksiyonu. Kategoriler altında dosyalanmış resimlere kolayca göz atabilir veya arama özelliğini kullanabilirsiniz.

3- Unplash

unsplash - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Yüksek kaliteli CC0 lisanslı fotoğraflar için çok popüler bir destinasyon. Site her 10 günde bir 10 fotoğraf yayınlamaktadır. Doğa, ofis, iş vb. Belirli temalarla eşleşen resimler bulmak için kullanabileceğiniz hoş bir arama özelliğine sahiptir.

4- Little Visuals

little photos - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Küçük Görseller, web sitenizde kullanabileceğiniz yüzlerce yüksek çözünürlüklü fotoğrafları bulacağınız güzel bir kaynak. Görüntüleri bulmak için kullanabileceğiniz bir arama özelliğine sahiptir veya benzer fotoğrafları bulmak için her bir resmin altındaki etiketlere de tıklayabilirsiniz.

5- Public Domain Pictures

publicdomainpictures - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Public Domain Pictures, indirmeler için ücretsiz yüksek kaliteli görüntüler, grafikler ve vektörler sunar. Görüntüler kolay tarama için kategorilere ayrılır.

6- New Old Stock

newoldstockphoto - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Adından da anlaşılacağı gibi, bu web sitesi şimdi kamu malı olan güzel bir vintage fotoğraf koleksiyonu sunuyor.

7- Pixabay

pixabay - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Pixabay, geniş bir ücretsiz resim koleksiyonu sunuyor. Site düzenli olarak güncellenmektedir, böylece yeni ve daha az kullanılmış görüntüleri bulacaksınız.

8- Pickup Image

pickup - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Pickup Image, çok sayıda kamu malı görüntü koleksiyonu sunuyor. Sitede etiketler arasında gezinebilir veya arama yapabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz küçük resim ve grafikleri de sunuyorlar.

9- SplitShire

splitshire - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

SplitShire, CC0 lisansı altında yayımlanan Daniel Nanescu tarafından hazırlanan fotoğraflardan oluşan güzel bir koleksiyon. Etiketler filtresini kullanarak siteye göz atabilir veya görüntüleri mozaik görünümünde görüntüleyebilirsiniz.

10- Magdeleine

magdelien - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Magdeleine,ücretsiz fotoğraflar için kaynak taraması çok kolaydır. Hem kamu malı hem de nitelik gerektiren resimler sunar, bu nedenle indirdiğiniz resmin kamu malı altında işaretlendiğinden emin olun.

11- LibreShot

libreshot 1 - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

LibreShot, kamu malı altında yayınlanan fotoğrafçı Martin Vorel’in eserlerine sahiptir.

12- Reusable Art

reusableart - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Reusable Art, 3000’den fazla vintage çizim, illüstrasyon ve sanat eserinden oluşan bir koleksiyondur. Web sitesinde gösterilen tüm eserler kamu malıdır.

13. Skitterphoto

skitterphoto landing - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

CC0 Lisanslı görüntülerden oluşan güzel bir koleksiyon. Sitede kendi fotoğrafçılarının eserleri yer aldığından daha az kullanılmış ve benzersiz fotoğraflar bulacaksınız.

14- StockSnap.io

stocksnap og 640x336 - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

StockSnap, haftalık yüzlerce görüntünün eklendiği güzel ücretsiz fotoğrafların bulunduğu bir galeridir.

15- Barn Images

CC0 Lisanslı görüntülerin toplandığı güzel bir koleksiyondur. Kategorilere ve etiketlerdeki resimlere göz atabilir veya anahtar kelimeler üzerinden arama yapabilirsiniz. Tüm görüntüler ücretsiz indirilebilmesi için yüksek çözünürlükte mevcuttur.

16- Vektörel Çizim

vektorel cizim - Telifsiz Resimler Bulabileceğiniz 16 Website

Türkiye’de bulunan bu site yine benim sıkça kullandığım ücretsiz görsel kaynak sitelerinden biridir. Ücretsiz vektörel tasarımlar bulunan sitede önemli günlere özel tasarımlar, şehir ilüstrasyonları ve ilgi çekici folklorik görseller paylaşıyorlar.

Bu makalede listelediğimiz görsel kaynakların web siteleriniz için ücretsiz ve telifsiz resimleri bulmanıza yardımcı olacağını umuyorum. 

Mehmet Emin Soylu

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir