İntihal tespit programları

En İyi İntihal Tespit Programları

Okunma süresi: 4 dakika

İntihal, bir tez ya da makale yazarken yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir, kısaca başkası tarafından yazılmış cümleleri yazınızda kullanmak demektir. İntihal olarak adlandırılan içerik veya cümle hırsızlığı ciddi bir akademik suçtur. Çalışmalarınızın özgün olması bilim dünyası açısından son derece önemlidir. İntihal tespit programları, yapılan bu ihlalleri ortaya çıkaran bir yazılımdır.

İntihal tespit programları, çalışmanızı bitirdikten sonra, danışman hocanıza veya tez kuruluna tezi sunmadan önce oluşturduğunuz çalışmayı intihal olup olmadığını taratmanıza yarayan bir araçtır. İntihal tespit taramaları hem akademik etik açısından hem de çalışmanızın orijinalliğini kanıtlamanız açısından oldukça önemlidir. Önceden intihal taraması yapmak işinizi şansa bırakmaz ve ortaya çıkabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırabilir.

Tez veya makale yazarken bazen istemeden de olsa intihal yapmış olabilirsiniz. Bunun nedeni, daha önceden okuduğunuz bir eserdeki ifadelerin bilinç altınıza yerleşmesi ve istemsiz olarak yazınıza eklenmesidir. İstemeden de olsa intihal yapmamanız için veya yapmışsanız bunu düzeltmeniz için intihal tespit yazılımları ile çalışmanızı tarayıp hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

Aşağıdaki intihal tespit programları, intihal ile ilgili bazı temel özellikleri ücretsiz olarak sunar. Gelişmiş işlevlerine erişmek için ücret ödemeniz gerekmektedir.

Yazıda Neler Var?

1. Turnitin

turnitin intihal - En İyi İntihal Tespit Programları

Turnitin, intihal konusuna listemizdeki diğer araçlara göre ters yönden yaklaşmakta, araçlarını daha çok eğitimciler ve akademisyenler için geliştirmişlerdir. On türde benzersiz intihal türünü tanımlayabilen ve hem bireyler için hem de tüm sınıflar için ayrıntılı benzerlik raporları üreten, intihal Spektrumu adlı bir sistemi içerir . Geri bildirim stüdyosu arayüzü ile sezgisel tarama yapabilmektedir. Program yabancı dilden çeviri içerikleri de kolaylıkla algılayabilmektedir. Programın eksi yanı tüm kullanıcılar için açık değildir. Kurumsal bazda üyelik satın alınması gerekmektedir.

2. İntihal.Net

intihal net analiz - En İyi İntihal Tespit Programları

Fırat Üniversitesi’ndeki akademisyenler tarafından geliştirilen intihal.net yerli ve milli bir intihal tespit yazılımıdır. İntihal.Net; çoğaltma, kopyalama, mozaik ve kendinden intihal gibi intihal türlerini tespit eder. Yerli yazılım, çeşitli üniversitelerde; TBMM, MEB, KOSGEB gibi devlet kurumlarında ve çeşitli yayınevlerinde kullanılmaktadır.

Projenin İnternet sitesi: intihal.net

3. Quetext

quetext intihal - En İyi İntihal Tespit Programları

Listemizdeki diğer seçeneklerin çoğunda olduğu gibi, Quetext, hem şu anki makalede hem de gelecekteki çalışmalarda yazınızı geliştirmeye yardımcı olacak bir dizi araç sunar. Ayrıca, gönderdiğiniz metnin geniş bir kaynak dizisinde herhangi bir yerde bulunup bulunmadığını hızlı bir şekilde belirlemek için tescilli intihal tespit yazılımı kullanır. Quetext, herhangi bir olası sorun cümlelerinin altını çizen basit web arayüzü sunar. Potansiyel intihal eşleşmeleri, söz konusu metnin yanında listelenir. Quetext yazılımını ücretsiz kayıt olarak kullanabilirsiniz; ancak mükemmel çalışan pro sürümünü ücretli olarak kullanabilirsiniz.

4. Copyscape

copyscape intihal - En İyi İntihal Tespit Programları

Özellikle öğrenciler düşünülerek tasarlanmıştır. Copyscape, ileri düzeydeki intihal hatalarını kontrol etmek için sağlam bir kaynaktır. Gelişmiş filtreleri, belirli intihal kusurlarını tespit etmenize olanak tanır. Toplu arama özelliği, binlerce sayfayı aynı anda kontrol etmenizi sağlar. Bazı özellikleri sınırlıdır: Yalnızca iki kaynak arasında URL’den URL’ye veya metinden metine doğrudan karşılaştırma yapılmasına izin verir.

5. Plagium

plagium intihal - En İyi İntihal Tespit Programları

Plagium, tarayıcı tabanlı basit bir arayüzüne sahip intihal tarama yazılımıdır. Tesadüfi intihal örnekleri için metinleri, URL’leri veya dosyaları kendi özel eklenti merkezli arama araçlarıyla işleyerek hızlı bir şekilde analiz etmenizi sağlar. Derin arama için paragraf analiz aracını kullanır. Bin karaktere kadar ücretsiz analiz yapabilirsiniz. Bazı taramalar biraz uzun sürebilmektedir.

6. PlagScan

plagscan intihal - En İyi İntihal Tespit Programları

PlagScan, teknik olarak ücretsiz olmasa da 2.000 kelimelik bir deneme sürümü sunar, böylece bir veya daha fazla kısa belgeyi, kelime veya sayfa odaklı bir plan satın almadan önce kontrol edebilirsiniz. Çoğu metin biçiminde ve ham metinde çalışarak birçok büyük web tarayıcısı tarafından desteklenen etkileşimli bir rapor oluşturur. Ne kadar intihal yapıldığını hızlıca kontrol eder. Metin içindeki tüm intihal durumları farklı renklerle belirtilir.

7. CopyLeaks

copyleaks intihal - En İyi İntihal Tespit Programları

Copyleaks, hemen hemen her platformdan belge yüklemenize ve her ay on sayfayı ücretsiz olarak denetlemenize imkan sağlar. Taranmış fiziksel kopyaları kontrol etme yeteneğine sahiptir.  Çok çeşitli dilleri ve karakter tabanlı lehçeleri destekler. Copyleaks çok kapsamlı bir program olmasına karşın tek olumsuz tarafı aylık ücretlerin biraz fazla olmasıdır. Öğrenciler için daha uygun fiyatlı bir paket sunulsa daha iyi olabilirdi.

8. Scribbr

scribbr intihal - En İyi İntihal Tespit Programları

Scribbr, içeriğinizin herhangi bir intihal fiili içerip içermediğine dair ayrıntılı raporlar üretmek için veri tabanındaki kitapları ve dergileri inceler. İnternet sitelerindeki içerikleri tarama yapılan yazılar ile karşılaştırır. Ortağı Turnitin ile aynı motoru kullanmaktadır.

9. Plagramme

plagramme intihal - En İyi İntihal Tespit Programları

Plagramme, makalenizde veya diğer içeriğinizde herhangi bir intihal hatası olup olmadığını belirlemek için milyonlarca makale içeren bir veritabanı kullanır.  Ücretli versiyonda kelime ve analiz sınırı yoktur. Ancak ücretsiz sürüm oldukça kısıtlı özelliklerle gelmektedir.

10. EasyBib

easybib intihal - En İyi İntihal Tespit Programları

EasyBib’in tekrar okuma motoru, dil bilgisini ve genel yazınızı iyileştirmek için önerilerde bulunur, böylece dil bilgisi ve intihal hatalarını hızlı bir şekilde bulmanıza ve düzeltmenize izin verir. Bu hizmet aynı zamanda, yanlışlıkla bir intihal olup olmadığını da denetleyerek içeriğinizde ne kadar alıntı bulunduğunu da bildirir. Ne yazık ki, intihal özelliklerine erişmek için aylık bir ücret ödemeniz gerekir.

Mehmet Emin Soylu

lifewire.com

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir