Fotoğraf düzenleme uygulamaları

En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Okunma süresi: 7 dakika

E-ticaret girişiminizi sosyal medyada daha etkili bir biçimde tanıtmak istiyorsanız veya sosyal medyada fark yaratmak istiyorsanız bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanmanız gerekmektedir. Kullanacağınız görseli ilgi çekici hale getirmek için, fotoğraf filtrelerini kullanabilirsiniz. Renk ve biçim ayarlarını yapabilirsiniz. Sizler için, piyasadaki en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarının bir listesini hazırladım.

Yazıda Neler Var?

Fotoğraf Düzenleme Uygulaması Nedir?

Fotoğraf düzenleme uygulaması, mobil cihazlardaki resimleri düzenlemek için tasarlanmış bir yazılımdır. Bu uygulamalar, kırpma, deklanşör hızını kontrol etme ve filtreler ekleme gibi çeşitli özellikler sunabilir. Aşağıda listelenen fotoğraf düzenleme uygulamalarından yalnızca biriyle bile çok büyük işler çıkarabilirsiniz. 

Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

1. Snapseed

snapseed android ios - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Snapseed, google tarafından geliştirilen ve mobil uygulama olmasına rağmen masaüstü uygulamalara bile kafa tutan özelliklere sahip bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Uygulama Android ve iOS’ta ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Snapseed, bir dizi önceden ayarlanmış filtre ile birlikte gelir. Ancak, çoğu uygulamanın aksine, bu filtreleri düzenleyebilir ve hatta sıfırdan kendinizinkini oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, kırpma, düzleştirme, çerçeveler, metin, vinyet vb. gibi tüm araçlara sahiptir. Snapseed, alan derinliğini düzenlemenizi sağlayan hassas maskelemeye sahiptir. Fotoğrafçılar bunu genellikle arka planı bulanıklaştırmak ve ön planı daha da odaklamak için yapar.

Bir de “Seçmeli Ayarlama” aracı var. Bu, fotoğrafınızın belirli bir alanını seçmenize ve sadece o noktanın doygunluğunu, kontrastını ve parlaklığını ayarlamanıza olanak tanır. Fotoğraf düzenleme uygulaması snapseed, düzenleme geçmişinizi kaydeder, böylece önceki düzenlemelerinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

2. VSCO

vsco - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Vsco, tıpkı Instagram gibi kamerayı, düzenleme araçlarını ve sosyal paylaşım alanını birleştirerek tek bir uygulamada sunmaktadır. Vsco, filtre odaklı bir düzenleme programıdır.

Vsco, fotoğraflarınızı analog film kameralarında çekilmiş gibi gösteren çarpıcı filtreler sunar. Bu yumuşak ve ince filtreler, fotoğraflarınıza Instagram’daki yoğun filtrelere kıyasla daha güzel bir dokunuş ekler. Uygulama filtreleri basit bir kaydırıcı aracılığıyla da ayarlanabilir.

Tabii ki, uygulama aynı zamanda ayarlamalar, kırpma, kenarlıklar ve vinyet gibi tüm standart düzenleme araçlarına sahiptir. Pozlama, kontrast, sıcaklık veya ten tonlarını ayarlamak için VSCO’yu da kullanabilirsiniz.

Fotoğrafınızı düzenlemeyi bitirdikten sonra, VSCO’nun sosyal bölümünde veya Instagram gibi başka bir sosyal ağda paylaşabilirsiniz. Vsco’nun birçok filtresi ücretsizdir. Ancak bazı güzel filtreler ücretli olarak sunulmaktadır.

3. Adobe Photoshop Express

photoshop express - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Adobe Photoshop Express , Photoshop’da bulunan en iyi fotoğraf düzenleme araçlarının çoğunu bu mobil uygulamaya sığdırmaya başarmış. Ve birçok gelişmiş özellik sunmasına rağmen, küçük bir dokunmatik ekranda dahi kullanımı oldukça kolaydır. Cihazınızdan bir fotoğraf yükleyin, kamerayla yeni bir fotoğraf çekin veya Adobe Creative Cloud hesabınızdan bir resim kullanın ve ardından düzenleme işine başlayın.

Beklediğiniz tüm araçlara sahiptir; kırpma, kırmızı göz düzeltme, parlaklık, kontrast, doygunluk, filtreler, kenarlıklar vb. Bu filtreler renk sıcaklığı ve pozlama sorunları gibi sık karşılaşılan sorunları otomatik olarak düzeltir.

Adobe Photoshop Express’i kullanabilmeniz için önce ücretsiz bir Adobe ID hesabı açmanız gerekir. Fotoğrafınızı düzenlemeyi bitirdiğinizde, doğrudan cihazınıza kaydedebilir veya diğer sosyal medya uygulamalarıyla paylaşabilirsiniz.

4. Foodie

foodie - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Sosyal medyada yemek fotoğrafı paylaşmak aşağı yukarı üç senedir popüler bir hal aldı. Foodie uygulaması, yemek fotoğraflarınızı tamamen yeni bir seviyeye taşımanıza yardımcı olur. Yemek fotoğrafı paylaşanların mutlaka kullanılması gereken bir uygulama.

Foodie, Instagram’ın filtrelerine biraz benziyor, ancak 30 filtrenin ve düzenleme özelliklerinin tümü gıda ürünleri göz önünde bulundurularak ayarlanmış. Ayrıca, mükemmel odak noktasını hizalamanıza yardımcı olur ve renkleri patlatır.

5. Adobe Photoshop Lightroom

adobe lightroom - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Adobe’nin masaüstü yazılımı olan Lightroom’un mobil hali olan bu uygulama, mobil cihazlarda profesyonel düzenleme yapmanıza imkan sağlar. Ayrıca, fotoğrafçıların sıkça kullandığı yüksek kaliteli görüntü formatı olan, RAW dosyalarını düzenlemede oldukça iyidir.

Lightroom, birçok yüksek kaliteli düzenleme aracı sunar. Bunlar fotoğrafınızın ışığını, detayını, rengini, netliğini ve bir çok şeyi ayarlamanıza olanak tanır.

Adobe Creative Cloud’a abone olmaya karar verirseniz, ek özelliklere de erişebilirsiniz. Bu ek özellikler arasında Adobe Sensei adında yapay zeka destekli bir araç vardır. Bu araç, görüntülerinizi içeriklerine göre otomatik olarak etiketleyen ve ideal görüntüyü hızlı bir şekilde bulmanızı sağlar.

6. Photo Collage Maker

photo collage maker - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Birçok ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulaması, basit kolajlar oluşturmanıza olanak tanır. Ancak, Photo Collage sadece kolaj oluşturmak için geliştirmiş çok farklı ve profesyonel kolaj seçenekleri sunan bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır.

Bu kolaj oluşturucu uygulama, binlerce kolaj düzeni içerir, böylece ihtiyaçlarınıza uygun kolaj düzenini bulabilirsiniz. Uygulamada, çok çeşitli stiller ve ilginç arka planlar var. Ayrıca, metinler ekleyebilir ve yazı tiplerini, renkleri ve boyutları özelleştirebilirsiniz.

Uygulama ayrıca temel fotoğraf düzenleme seçeneklerini de sunar, bu nedenle mükemmel bir kolaj oluşturmak için uygulamalar arasında geçiş yapmanıza fazla gerek yoktur.

7. Adobe Photoshop Mix

adobe photoshop mix - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Adobe Photoshop Mix , fotoğraflarınıza filtre veya efekt eklemek için değildir. Uygulama, görüntülerinizin istenmeyen yönlerini düzeltmek veya kaldırmak için tasarlanmıştır.

Portrelerinizde profesyonel düzeyde düzenlemeler yapmak için bu fotoğraf düzenleme uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulama, vurguları, gölgeleri, renkleri ve daha fazlasını düzenlemenize olanak tanıyan temel özellikleri de kapsar.

Uygulamanın gerçekten etkileyici olan özelliği, fotoğraf arka planını rahatlıkla seçebilmesi ve silebilmesidir. Uygulamaya portre içeren bir fotoğraf yüklediğinizde seçme aracı ile portreyi seçebilir ve arkasındaki alanı temizleyebilirsiniz. Böylece arkasını transparan yaptığınız fotoğrafa istediğiniz arkaplanı ekleyebilirsiniz.

8. Visage

visage 1 - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Bu fotoğraf düzenleme uygulaması portre fotoğraflarınıza hızlı ve kolay bir şekilde rötuş yapmanızı sağlar. Özellikle, cildinizi pürüzsüzleştirebilir, cilt parlaklığınızı azaltabilir, dişlerinizi beyazlatabilir, göz makyajı uygulayabilir ve daha birçok şeyi yapabilirsiniz. Visage, aynı zamanda selfie’lerinizi canlandırmak için ilginç arka planlar ve efektler ekleyebilmenize olanak tanır.

Visage uygulamasının dezavantajı, uygulamanın ücretsiz sürümünün çok fazla reklam göstermesidir ve düzenleme yaptığınız fotoğrafın altına fligran eklemektedir. Bununla birlikte, bu dezavantajları önlemek için pro sürümüne aylık 4,99 $ veya yıllık 9,99 $ ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz.

9. Enlight Photofox

enlight photofox - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Enlight Photofox, ücretsiz sanatsal fotoğraf düzenleme uygulamasıdır 2017’de Apple Tasarım Ödülünü bile kazandı. En popüler özelliklerinden biri, dramatik efektler oluşturmak için fotoğrafları bir araya getirme yeteneğidir. Ayrıca resimlerinize grafik öğeleri de ekleyebilirsiniz.

Photoshop’da bulunan katman özelliği gibi özelliklerin çoğuna sahiptir, uygulamayı kullanmak çok kolay olmasa da youtube üzerinden eğitimlerini izleyebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Uygulamanın dezavantajı, ücretsiz sürümün aynı anda iki katman kullanmanıza izin vermesidir. Kısıtlamalara uğramamak için, pro sürümüne abone olmanız gerekir; ayda 2,74 $ veya bir kerelik 64,99 $ vererek satın alabilirsiniz.

Uygulama sadece iOS’ta bulunuyor. Android için Photoshop Mix uygulamasını kullanabilirsiniz.

10. Afterlight

afterlight - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Afterlight, hepsi bir arada, özelliklerle dolu fotoğraf düzenleme uygulaması olarak adlandırılıyor. Pozlama, ton ve doygunluk, kontrast ve tonu ayarlamak için araçlar sunmaktadır. Ayrıca, seçebileceğiniz 128’den fazla çerçeve ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebileceğiniz tonlarca harika filtre bulunmaktadır.

Uygulama, prizma efektleri, gerçek film ışık sızıntıları ve tozlu film kaplamaları gibi bir dizi doku sunuyor. Bunlar, öne çıkan ve insanların dikkatini çeken benzersiz görüntüler oluşturmanıza olanak tanır. Bu uygulamayı, yeni yeni fenomen olan Instagram kullanıcıları sık sık kullanıyor. Uygulama RAW dosya türünü de destekliyor.

11. Canva

canva - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Canva, sadece fotoğraflar için değil. Web sitelerine posterler ve diğer görseller oluşturmak için harika bir uygulamadır. Canva ile sitenize her türlü görseli tasarlayabilirsiniz. Bu yüzden bu uygulamayı çokça kullanıyorum.

Filtreler, vinyetler ve daha fazlası ile fotoğraflarınız dakikalar içinde profesyonel görünebilir ve sosyal medyada kullanabileceğiniz görüntüler oluşturabilirsiniz. Tüm sosyal medya sitelerinin görüntü boyutları şablon şeklinde yer alır. Bir Instagram hikayesi oluşturacaksanız Canva’da bulunan ücretsiz şablonları kullanabilirsiniz.

Ücretli Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

12. SKRWT

skrwt - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Hiç muhteşem bir fotoğraf çektiniz mi? Belki de çektiğiniz fotoğrafların bakış açısı hafifçe eğik veya çarpık duruyor. Endişelenmeyin SKRWT uygulaması bu sorunları giderir.

Bu fotoğraf düzenleme uygulaması, görüntülerinizin perspektifini ayarlamanıza izin verir, böylece her şey mükemmel bir şekilde hizalanır. Otomatik kırpma ve perspektif düzeltmesi vardır. İsterseniz, resminizin perspektifini manuel olarak düzenlemek için 4 Nokta Düzeltme aracını da kullanabilirsiniz.

Akıllı telefon kameralarında sık rastlanan bir sorun olan lens bozulmasını düzeltmek için de uygulamayı kullanabilirsiniz. 

13. Facetune

facetune - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Selfie çekmeyi seviyor musun? Facetune, selfielerde en iyi şekilde görünmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir portre fotoğraf düzenleme uygulamasıdır.

Görüntülerinize hızlı bir şekilde profesyonel ayarlar yapmanızı sağlar. Sadece birkaç kaydırma ve dokunuşla cildi pürüzsüzleştirebilir, dişleri beyazlatabilir, lekeleri çıkarabilir ve yüz özelliklerinin konumunu ayarlayabilirsiniz.

Eğlenceli grafik setlerini kullanarak özçekimlerinizin arka planlarını da değiştirebilirsiniz. Facetune uygulamasını ölçülü bir şekilde kullanın aksi halde fotoğraflarınız bal mumu heykel gibi görünebilir. Neyse ki, orijinal görüntü ile düzenlenmiş görüntü arasında geçiş yapmak için ekranın altındaki mavi düğmeyi basılı tutabilirsiniz. Bu şekilde, fotoğrafta abartı duran yerlerin olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

14.Touch Retouch

touch retouch - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Bazen, çektiğiniz fotoğrafı kontrol ettiğinizde o görüntüden kaldırmak isteyeceğiniz bir nesne görebilirsiniz. TouchRetouch uygulaması, tam da bu durum işin üretilmiş bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır.

Bu fotoğraf düzenleme uygulamasını; telefon kabloları, elektrik hatları, sokak levhaları veya çöp kutuları gibi şeyleri kaldırmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca lekeleri, sivilceleri ve hatta fotoğraf karenize girmiş sinir bozucu kişileri fotoğraftan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca, uygulamanın kullanımı son derece basittir. Aslında, çoğu nesneyi tek bir dokunuşla kaldırabilirsiniz. Ancak, yardıma ihtiyacınız olursa, uygulama içinde tam potansiyelini nasıl kullanacağınızı öğreten öğreticiler vardır. Uygulama 1,99 $ üret ile satılmaktadır. Bu uygulama yerine ücretsiz olarak sunulan Snapseed’i kullanabilirsiniz.

15. Mextures

mextures - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Mextures, gelişmiş fotoğraf düzenlemeyi basitleştiren katman tabanlı bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Uygulamayı, farklı düzenlemeleri ve ayarlamaları üst üste koyarak veya bunları tek tek düzenlemek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca, uygulama hızlı düzenleme için birçok güzel filtre ile birlikte gelir. Gelecekte diğer fotoğraflara da uygulamak için düzenleme ayarlarınızı kaydedebilirsiniz.

Uygulama yalnızca, iOS’da bulunmaktadır ve 1,99 $’a satılmaktadır. Bu uygulamanın yerine listemizdeki ücretsiz muadillerini seçebilirsiniz.

16. Distressed FX

distressed fx - En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları 2022

Bu uygulama, inanılmaz fotoğraflar oluşturmak için görüntülerinize çok çeşitli dokular veya görüntüler eklemenizi sağlar. Bu fotoğraf editörü uygulaması ile fotoğraflarınızla başka görüntüleri birleştirebilirsiniz.

Yüzde yüz benzersiz görseller oluşturmak istiyorsanız, bu harika uygulama ile bunu başarabilirsiniz. Uygulama sadece iOS’da bulunuyor ve 0,99 $’dan satışa sunuluyor.

Sonuç

Uygulama mağazalarında o kadar çok şaşırtıcı fotoğraf düzenleme uygulaması var ki, bazen aradığınızı bulmak için harcadığınız zaman sizi sıkabilir. Sizin ve markanız için en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamasını bulmak için, önce ne yapmak istediğinizi düşünmeniz ve ardından sizin için doğru olanı bulmak için bazı fotoğraf düzenleme uygulamalarını test etmeniz gerekir. 

Düzenlediğiniz fotoğraflarda en iyi sonuca ulaşmak için sadece bir veya iki tane uygulama kullanın. Bir uygulamada çok iyi işler çıkarabilecek becerilere sahip olmak, birçok uygulamada vasat düzeyde becerilere sahip olmaktan daha iyidir.

Bu listeyi beğendiyseniz, infografik oluşturma araçları hakkında yazdığım makaleyi de okuyabilirsiniz.

Listede olmayan veya sizin kullandığınız en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını aşağıdaki yorum kısmından bize gönderebilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu

oberlo


Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir