Haber Siteleri İçin Seo Optimizasyonu

Haber Siteleri İçin Seo Optimizasyonu 2022

Okunma süresi: 7 dakika

Haber Siteleri İçin Seo Optimizasyonu, özellikle internet ortamında yeni içerik sayısının artmasıyla birlikte, haber sitelerinin hedef kitlelerini siteye çekmek için uygulamaları gereken önemli bir seo unsurudur.

Gazete gibi geleneksel medyalar çevrimiçi haber yazılarına ve videolarına dayanan yeni medyalara geçerken en büyük darbeyle karşı karşıya. Bugün haber işini canlı tutmanın tek yolu, güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmaktır; bu, yalnızca haber web siteleri için doğru SEO stratejisini uygulayarak mümkündür.

Günümüz gazetecileri ve medya şirketleri, haberlerini çok sayıda izleyici kitlesine ulaştırmak için fazladan bir yol kat etmek zorunda kalıyor ve bu nedenle gazeteciler ve diğer medya çalışanları arasında SEO öğrenmek için artan bir ilgi var. Haber sitenizin içeriklerini internet ortamında herkes tarafından görünür hale getirmek için uğraşıyorsanız, işte size yardımcı olacak birkaç SEO stratejisi. Eğer bu seo stratejilerini doğru bir şekilde optimize etmek konusunda güçlük çekiyorsanız size seo ajansı bağlantısını bir kaynak olarak önerebilirim.

Yazıda Neler Var?

1. Google’ın En Çok Okunan Haberlerinde Öne Çıkma

Çevrimiçi bir şey ararken, arama sonuçlarının en üstünde görünen pasajları gördünüz mü? Bir Hubspot raporuna göre, öne çıkan pasajlarda görünen içerik diğerlerine göre 2 kat daha fazla tıklama (TO) alıyor. Daha yüksek TO aynı zamanda daha yüksek organik trafik anlamına gelir. 

Özellik pasajları arama motoru sonuçlarının en üstünde göründüğü ve aradığınız bilginin özetini içerdiği için ‘Cevap Kutuları’ veya ‘Konum 0’ olarak da bilinir.

google ozel pasaj - Haber Siteleri İçin Seo Optimizasyonu 2022

Haber sitenizin Google arama motoru sonuçlarının öne çıkan parçalarında görünmesini sağlamanın en iyi yolu, genel veya uzun kuyruklu anahtar kelimeler yerine soru tabanlı anahtar kelimeleri hedeflemektir. Şunun gibi sorularla başlayan haberleri yazmaya odaklanın:

  • Nasıl?
  • Niye?
  • Nerede?
  • Ne zaman?
  • Kimi?

“0” pozisyonunda öne çıkma şansınızı artırabilmenizin bir başka yolu da, insanların güncel haberleri ararken kullandıkları arama terimlerine bakmaktır. Genellikle, bir arama terimi yazdığınızda, ilgili arama terimleri arama sorgusunda altında da görünecektir. Bu size haberinizi en iyi görünürlük için nasıl optimize edeceğiniz konusunda bir fikir verecektir. 

google arama sonuclari - Haber Siteleri İçin Seo Optimizasyonu 2022

2. Google Haberler’e Web Sitenizi Ekleyin

Google Haberler, Google arama motorunun, binlerce haber sitesini filtreleyen ve yayınlayan bir bölümüdür. Google, bu haberleri kullanıcının tercihlerine ve ilgi alanlarına göre karşısına çıkarır. Google Haberler’i https://news.google.com/ adresine giderek bulabilirsiniz .

Google Haberler bölümünde, bir kullanıcı kategorileri temel alarak haberleri sıralayabilir. Bu nedenle, Google Haberler’de öne çıkma şansını artırmak için doğru kategoriyi seçmeniz önemlidir. Arama çubuğuna tıkladığınızda, popüler haberleri ve anahtar kelimelerini önerilen başlıkların bir listesini görebilirsiniz.

google one cikan haberler - Haber Siteleri İçin Seo Optimizasyonu 2022

Website Google News’e Nasıl Eklenir?

Haber sitenizin Google News Publishing sitesinde görünmesini sağlamak için, Google Search Console’de site sahipliğini doğruladıktan sonra https://partnerdash.google.com/partnerdash/d/news adresine giderek bir istek formu oluşturmanız gerekir. Başvuruyu yapmadan önce belli kriterlere uymanız gerekir:

Websitenizin günlük tekil hiti yüksek olmalıdır. Websitenizde, çalışanlar ve imtiyaz sahibi gibi bilgilerin bulunduğu bir Künye sayfası oluşturmanız gerekir. Google News’e sitenizi kabul ettirmek zorlu bir süreç olabilir, R10 gibi sitelerden profesyonel yardım almanız daha sağlıklı olacaktır. Google başvurunuzu kabul ederse, web sitenizin Google Haberler bölümüne eklendiğini göreceksiniz.

google news kayit - Haber Siteleri İçin Seo Optimizasyonu 2022

3. AMP ‘Hikayeler’ Özelliğini Deneyin

İlk olarak Snapchat’te ortaya çıkan daha sonra da Instagram’ın bu özelliği “ Hikayeler ” adı altında uygulamasına eklemesiyle birlikte oldukça popüler bir özellik haline geldi. Bu özellikten esinlenen bir çok sosyal medya sitesi websitelerine ve uygulamalarına hikayeler özelliğini adapte ettiler. Son olarak da haber siteleri, bu özelliği sitelerinde kullanmaya başladılar.

Google şimdi AMP haberlerinin yer aldığı özel bir bölüme sahip. AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar , Instagram kartlarına veya Facebook hikayelerine benzer kolay bir ara yüze sahiptir. AMP haberleri, videoları, metinleri ve görüntüleri birleştiriyor ve AMP sistemine uygun olarak hikaye biçiminde sunuyor. AMP hikayeleri, çeşitli web sitelerine ve uygulamalara yerleştirilebilir ve kullanıcıların ilgisini çekmede normal haberlerden daha etkilidir. 

AMP hikayeleri, yayıncının web sitesinde yayınlanmaktadır, yani 24 saat sonra sosyal medya hikayeleri gibi kaybolmazlar. AMP hikayeleri daha az içerik içerir ve tıklandığında tam sayfa özellikli bir haber metnine yönlendirir. Mobil web siteleri için AMP hikayeleri oluşturmaya odaklanmalısınız çünkü mobil kullanıcılar için optimize edilmiştir, daha hızlı yükleme süresine sahiptir, ilgi çekicidir ve çeşitli platformlarda kolayca paylaşılabilir.

4. Web Sitenizin Yapısı Üzerine Çalışmalar Yapın

Websitenizin arama motorlarında yer almasını istiyorsanız, uygun bir haber sitesi yapısına odaklanmalısınız. Haber bölümlerinizi dikkatlice sınıflandırın, insanların okumak istedikleri haberi bulmalarını kolaylaştırın. Yeni bir haber sitesi açtığınızda, Google’ın çok hızlı indexlemesini istersesiniz. Bunun için site hızınızı optimize etmeniz ve XML site haritaları üzerinde çalışmanız gerekir. 

Haber sitesinin site haritaları nasıl olmalıdır?

  • Site haritanız yalnızca son 48 saatteki haberleri içermelidir 
  • Yeni haberler eklendikçe site haritanız daima güncellenmelidir.
  • Her makale için yeni site haritaları oluşturmamalısınız; yerine var olanı güncellemelisiniz.

Düzenli içerik gönderdikçe sitenizin taranma ve indexlenme hızı artacaktır. Google’ın botu, web sitenizde her gezindiğinde yeni öğeler algıladığından, daha fazlası için geri gelmeye devam edecektir.

5. Değerli İçerik Oluşturun

Bir haber sitesi için SEO‘nun vazgeçilmez bir unsurları; ilgili, orijinal içerik oluşturmak ve her tür haber için kategori sayfalarına sahip olmaktır. Bir haber sitesi olarak, özgünlüğünüz çok önemlidir. Web sitesinde ne yayınladığınız konusunda dikkatli olmalısınız. İçerik başlığınız yanıltıcı veya rahatsız edici olmamalıdır. İçeriğinizin gövdesi doğru olmalı ve ayrıntılı bilgi içermelidir.

Websitelerindeki en önemli sorun ziyaretçilerin bir haberi okuduktan sonra siteyi terk etmeleridir. Bu da sitenizin hemen çıkma oranını artırır ve siteniz prestij kaybına uğrar. Sitenizin hemen çıkma oranını düşürmek ve ziyaretçileri sitenizde tutmanız için: Web sitenizin içeriğini, alakalı anahtar kelimelerle en iyi duruma getirmelisiniz. Bu içerikleri yeni yayınlanan yazılarla ilişkilendirmeli, trend haberleri birleştirmeli veya içeriği daha yeni ve daha alakalı bir habere yönlendirmelisiniz.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

Eski içeriğinizin yukarıdaki tüm teknikler kullanılarak iyileştirilemeyeceğini düşünüyorsanız, daha fazla bilgi, yeni görüntüler ve videolar ekleyerek yenilemeyi deneyebilirsiniz. Bir haber yazarken, uzun ve sıkıcı cümleler kullanmayın, madde işaretlerinde bilgi vermeye çalışın ve farklı bölümler için alt başlıklar kullanın. Ayrıca, Google’ın sitenizi kaldırmasına neden olabilecek alakasız içerik veya yinelenen bilgiler yayınlamaktan kaçının. 

6. Sayfa İçi Seo Optimizasyonu

İyi içerik oluşturmak ve doğru anahtar kelimelerle optimize etmek yüksek görünürlük garantisi sunmaz. Sayfadaki SEO optimizasyonunuzun da doğru yapıldığından emin olmanız gerekir. Sayfa içi SEO optimizasyonunun en temel unsurları şunları içerir:

Haber Başlıkları

Başlık yazımı, otoriteyi belirleyen önemli bir faktördür. Bir başlık net olmalı, kısa ve izleyiciyi tıklamaya teşvik edici olmalıdır. Başlığınız, arama motorunda sıralanmasına yardımcı olacak alakalı anahtar kelimeler içermeli ve izleyicinin okuması için ilgisini çekecek şekilde yazılmalıdır.

Url

Uzun URL’ler kullanmaktan kaçının; kısa ve açık tutun. ‘Ve’ ‘veya’ gibi kelimeleri birbirine bağlamaktan kaçının. Başlığınızla ilgili bir URL’yi belirleyin ve URL’nin haber parçasıyla alakalı görünmesini sağlayın.

Meta Başlığı ve Açıklaması

Google’da bir sorgulama yapıldığında meta başlığı ve açıklaması arama motoru sonuç sayfasında gösterilir. Meta başlık 60 karakterden az olmalı ve meta açıklaması 156 karakterden uzun olmamalıdır. Hem meta başlık hem de açıklama, web sayfanızın neyle ilgili olduğunu açıklamalı ve ilgili odak anahtar kelimeler, LSI anahtar kelimeler ve ikincil anahtar kelimeler içermelidir.

Görüntüler ve Alt Metin

Haber sitenize resim eklediğinizde, fotoğraf kaynağını belirtmeyi ve resimler için alt etiketler eklemeyi unutmayın. Alt metinler görüntüleri tanımlamak için kullanılır ve çeşitli web sitelerinde resim optimizasyonu için gereklidir. Google, resimleri tespit edemediğinden, resimleri tanımlamak için resimlere eklenen alt metinleri göz önünde bulundurur, bu nedenle resimlerinizi doğru adlandırdığınızdan emin olun. Resimlerinizi ‘IMG001,’ ‘IMG002’ vb. olarak adlandırmayın.

Kategoriler ve Etiketleme

Haber sitenizin içeriğini uygun şekilde ayırmak için içeriğinizi uygun kategorilere ve etiketlere eklemelisiniz. Bu aynı zamanda Google’ın uygun kategorilerden doğru haberi tespit etmesine yardımcı olacaktır.

7. Sosyal Medyada Etkili Olun

Web sitenizin trafiğini hızla artırmak istiyorsanız, SEO ve SMO‘yu kullanın. Sosyal medya profilleri oluşturun ve en son haberlerinizi ve içeriğinizi burada paylaşın. Sosyal medya, hedef kitlenizle etkileşimde bulunmanıza ve okuyucularınızın haber sitenizde ne görmek istediklerini anlamanıza yardımcı olabilir. Bir gazeteci olarak, haber içerikleriniz kitlenizi etkileyebilmeli ve eğitebilmelidir. Sosyal medya ayrıca marka bilinirliğini ve marka itibarını arttırmada size yardımcı olabilir.

Bir WordPress web siteniz varsa, ücretsiz eklentileri kullanarak kolayca sosyal paylaşımı sağlayabilirsiniz. Bu eklentiler, insanların içeriğinizi çeşitli platformlarda paylaşmalarını sağlar. Sosyal paylaşım, haber siteleri için SEO’nun önemli bir parçasıdır. Sosyal medya, insanların haberleri okuma biçiminde devrim yarattı. Hedef kitlenize ulaşmak için sosyal medya kanallarını kullanmazsanız, erişiminizi en üst düzeye çıkaramazsınız.

8. Web Sitenizi Mobil Dostu Yapın

Statista tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2018 yılı itibariyle internetteki mevcut web sitelerinin %50’sinden fazlası mobil kullanıcılar için optimize edildi. Haber siteniz mobil uyumlu değilse, sitenize gelen ziyaretçilerin önemli bir bölümünü kaybedebilirsiniz. Aşağıda, 2009’dan 2018’e kadar cep telefonlarına sunulan tüm küresel web sayfalarının yüzdesi verilmiştir.

mobil uyumlu siteler 2018 - Haber Siteleri İçin Seo Optimizasyonu 2022
Resim kaynağı: Statisca

9. SEO Analizlerini Yapın

SEO’yu zaman zaman Google Analytics gibi çevrimiçi analitik araçları kullanarak analiz etmek önemlidir. Analytics, hangi SEO ve içerik stratejisinin size maksimum sonuç verdiğini anlamanıza yardımcı olur, böylece stratejinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

Farklı SEO tekniklerinin sonuçlarını ölçmek için Analytics tek başına yeterli olmayabilir, bu yüzden sadece seo analiz için kodlanmış çeşitli araçlar kullanmanız gerekir. Seo analizlerini yapabileceğiniz en iyi ücretsiz seo araçları listemizi okuyarak bu araçlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Analiz Yapmanız Gereken En Önemli 3 Alan

hemen cikma orani dusurme - Haber Siteleri İçin Seo Optimizasyonu 2022

1. Anahtar Kelime Sıralaması

Anahtar kelime sıralaması, web sitenizin belirli bir arama terimi için nerede sıralanacağını belirlemenize yardımcı olur. Sıra ne kadar düşükse, belirli bir anahtar kelime için sıralanma şansınız o kadar iyi olur. Bu nedenle, anahtar kelime araştırma önemlidir

2. Sosyal Paylaşımlar

Sosyal paylaşımlar, içeriğinizin çeşitli sosyal medya platformlarında kaç kez paylaşıldığını belirlemenize yardımcı olur. Sosyal paylaşımlar, web sitenize gelen trafik artışını etkileyen, SEO’nun önemli bir faktördür.

3. Backlinkler

Backlinkler, sitenizin etki alanı otoritesini arttırmasına yardımcı olan önemli bir unsurdur. Backlinkler, web sitenize başka bir web sitesinden gelen bağlantılardır. Başka bir haber sitesi, haberlerinde web sitenize link verdiğinde veya bir web dizin sitesinin, işletmenizi kendi dizinine eklediğinde, web sitenize gelen bağlantılar alırsınız. Geri bağlantılar, görünürlüğünüzü artırmaya yardımcı olur ve web sitenize çeşitli kaynaklardan gelen trafiği artırır.

Gazetecilik artık, en son haberleri çevrimiçi yayınlamakla sınırlı değil. Geleneksel medya artık daha geniş bir kitleye ulaşmak ve haberleri daha hızlı ve daha etkin bir şekilde ulaştırmak için kendisini sosyal medya ile harmanlamak zorundadır. Bu yüzden, güncel trendleri takip edin, yeni seo stratejilerini takip edip uygulayın, kendinizi ve sitenizi yenilemekten vazgeçmeyin. 

Mehmet Emin Soylu – Seo

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir