sosyal medya analiz araclari - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Okunma süresi: 5 dakika

Markanızın sosyal varlığından sorumluysanız, yapacak birçok işiniz var demektir. Çünkü işinizin takip oluşturma ve müşterileri dönüştürme yeteneği, verilerle desteklenen soruları yanıtlamak anlamına gelir.

Örneğin, hangi sosyal ağ zamanınızın ve bütçenizin büyük bir bölümünü hak ediyor? En iyi performans gösteren içerikleriniz nelerdir? Markanızın sosyal varlığının işiniz üzerindeki genel etkisi nedir? Sadece bu sorulara bağlı kalmak pek işinize yaramayabilir. İşte bu yüzden işletmelerin doğru sosyal medya analiz araçlarına yatırım yapmaları gerekiyor.

İster tek bir kanala odaklı olun, isterse çok amaçlı bir çözüme ihtiyacınız olsun, sosyal medya analizleri için gerekli aşağıdaki araçlar listesi, sosyal varlığınızı nasıl büyüteceğinizi ve optimize edebileceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Yazıda Neler Var?

Sosyal Medya Analiz Araçları

1. Sprout Social

Yeni başlayanlar için, Sprout’un sosyal analiz aracı , aşağıdaki kanallarda bağlılığı ve büyümeyi takip ediyor:

Facebook Pinterest
Twitter Instagram

Belki de Sprout’un sosyal medya analiz aracının en dikkat çekici özelliği paylaşılabilir, okunması kolay raporlardır. Örneğin, Sprout’un grup raporunun, markanızın çoklu kanallardaki sosyal performansına nasıl genel bir bakış sağladığını kontrol edin. Bu tür raporlar, ekibinizle paylaşmak için özel olarak hazırlanmıştır ve anlaşılabilmesi için bir veri uzmanı olmanıza gerek olmaz.

sprout social veri - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Sprout’un sosyal medya raporlama aracının basitliğinin sizi kandırmasına izin vermeyin. Platform, markaların kampanyalarını izlemelerine yardımcı olmak için derine iniyor. Sprout’un günümüzde markalar için giderek daha önemli hale gelen gelişmiş sosyal dinleme özelliklerini de unutmayalım . 

Verilerinizi tek bir platformda analiz etme yeteneği, yalnızca sosyal varlığınızı daha kapsamlı bir şekilde anlamanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Kesinlikle meşgul markalar ve oradaki sosyal yöneticiler için biçilmiş kaftan.

Websitesi: sproutsocial.com

2. Awario

Awario gibi araçlar, web’deki marka paylaşımlarını ve endüstri görüşmelerini izlemede uzmanlaşmıştır. Awario’nun markaların hızlı bir yanıt almayı hak eden sözlere öncelik vermesine yardımcı olma yeteneği var. Örneğin, platform herhangi bir sözün erişimini analiz eder ve aynı şekilde hangi kanalların size en fazla puan verdiğini gösterir. Doğrudan bahsetmenin ötesinde, Awario, endüstrinizle alakalı anahtar kelimeleri ve terimleri analiz ederek sosyal dinleme de yapar.

awario analiz - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Websitesi: awario.com

3. TapInfluence

TapInfluence, etkileyici kampanyalar için özel olarak tasarlanmış sosyal medya analitik araçlarından biridir. İnfluence pazarlamasıyla ilgili birçok soruyu ortadan kaldıran bir analitik platformu olan TapInfluence’a girin . Bu, erişim, katılım oranı ve herhangi bir etkileyicinin arkasındaki potansiyel fiyat etiketi gibi ölçümleri içerir. Kısacası, TapInfluence etkileyici ölçümleri renkli olarak vurgulamaktadır;

topinfluence analiz - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Websitesi: tapinfluence.com

4. BuzzSumo

Sosyal medya, içerik için en iyi dağıtım kanallarından biri olmaya devam ediyor. Sosyal paylaşımları analiz ederek, hangi yayın türlerinin en fazla ilgiyi çektiğini görebilir ve bu verileri kendi içerik stratejinizi bildirmek için kullanabilirsiniz. BuzzSumo ayrıca uzunluk, yayın tarihi ve başlık türü gibi en iyi performans gösteren içerikteki değişkenleri anlamanıza yardımcı olabilir. BuzzSumo verilen herhangi bir içeriğin sosyal katılımını analiz etmek için harika bir kaynaktır.

En son blog gönderinizin Facebook, Twitter veya Pinterest’te ne kadar pay aldığını görmek istiyorsanız, BuzzSumo size bu verileri sağlayabilir. Ayrıca, ilgili pazarlama endüstrisi anahtar kelimeler için rekabet eden içeriğin performansını izleyerek içerik pazarlama kampanyalarınızın rakiplerinizin size karşı nasıl bir rekabet içinde olduğunu görmenize olanak tanır.

buzzsumo analiz - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Websitesi: buzzsumo.com

5. Snaplytics

Snaplytics, yalnızca Snapchat ve Instagram hikayeleri için yapılan analize odaklanır. Platform, markaların öykü etkileşiminin en üst noktaya ulaştığı yeri görmelerini ve benzer şekilde izleyicilerin hangi noktadan ayrıldığını görmelerini sağlayan açık ve tamamlanma oranı gibi metriklere bakar.

snaplytics analiz - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Hikaye tabanlı içeriği optimize etme ihtiyacı, modern markaların kendilerini tehlike altında görmemesi gereken bir şeydir. Her ne kadar Snapchat bazı markalar için tavizler vermiş olsa da, uygulamanın hala Milenyum ve Z kuşağından yüz milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olduğunu unutmayın . Bu aracı kullanmak, yerel analizlerin ötesine geçmek, daha çekici Hikayeler oluşturmak veya sonunda hikaye tabanlı reklamlar yayınlamak isteyen markalar için akıllıca bir hareket olacaktır.

Websitesi: snaplytics.io

6. Curalete

Gittikçe daha fazla marka işlerini doğrudan sosyal satışta deniyor. Curalate, Instagram’daki satışlarını en üst düzeye çıkarmak isteyen şirketler için karma bir vitrin ve analiz aracı olarak hizmet ediyor

Curalate platformu, hangi ürünlerin en çok tıklama ve satış puanı aldığını anlamalarını sağlar. Bu, müşterilerin ne tür yayınlara tıkladıklarını gösterir ve gelecekteki kampanyalarınızı ve ürün stratejinizi doğrudan bilgilendirebilir.

Ek olarak, Curalate ürün etiketlerini izler ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik kampanyalarının performansını tespit etmeyi ve analiz etmeyi kolaylaştırır.

curalate analiz - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Websitesi: curalate.com

7. Keyhole

İçeriğinizin erişimini genişletmek istiyorsanız, anahtar kelime analizi bir zorunluluktur. Keyhole, Twitter veya Instagram’da düzenlenen kampanyalardaki hashtaglerin gerçek zamanlı bir performans analizini sağlar. Bunu yapmak, markaların yoğun zamanlarda tanıtım yapmasına ve benzer şekilde etiketlerinin takipçileri arasında en popüler olanı anlamalarına olanak tanır.

keyhole analiz - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Websitesi: keyhole.co

8. Google Analytics

Google Analytics, tek başına bir sosyal medya analiz aracı olmasa da, sosyal medya kampanyalarını izlemenin ve hatta sosyal yatırım getirisini ölçmenize yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir .

Muhtemelen, şu anda trafiğinizi izlemek ve analiz etmek için web sitenizde önceden ayarlanmış bir hesabınız vardır. Ancak, özellikle sosyal medya takibi için de raporlara erişebileceğinizi ve raporlar oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz?

gogle analytics sosyal medya analizi - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Websitesi: analytics.google.com

9. ShortStack

ShortStack her türlü yarışma işini halledebilir. Sık sık yarışma veya hediye veren markalar için, özel bir yarışma analizi aracıdır. ShortStack, giriş verilerinden uzun vadeli kampanya performansına kadar her şeye bakar.

Yarışma performansınızı ShortStack gibi bir sosyal analiz aracıyla analiz ederek, katılım ölçütlerini görebilir ve hangi yarışma türlerinin hedef kitlenizle en iyi şekilde çalıştığını belirleyebilirsiniz.

shortstack analiz - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Websitesi: shortstack.com

10. Meltwater

Sosyal medya herhangi bir PR kampanyasının çok önemli bir parçasıdır. Meltwater, sosyal medyayla ilgili paylaşımlardan en iyi şekilde yararlanmak isteyen işletmeler için,  halkla ilişkiler odaklıdır. Meltwater’ın analiz aracı, markanızla ilgili üst düzey paylaşım kaynaklarını, duyarlılık analizini ve trend içeriği temalarını içerir.

meltwater analiz - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Websitesi: meltwater.com

11. SHIELD App

B2B markaları LinkedIn’e giderek daha fazla önem veriyor. Bu arada, çalışanların savunuculuğuna duyulan ihtiyaç, markaların şirket sayfalarına ek olarak bireysel satış elemanlarının LinkedIn varlığını izlemesi gerektiği anlamına geliyor .

SHIELD gibi geleceğin sosyal medya analiz araçları bu açığı kapatmaya yardımcı oluyor. Örneğin, SHIELD bireysel çalışan profillerinin ve görevlerinin performansını inceler. Ortalama beğeniler, yorumlar ve hashtagler içeren içerik analizi, çalışanların erişimlerini en üst düzeye çıkarmak için gönderilerini optimize etmelerine yardımcı olabilir.

shield app analiz - En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Websitesi: shieldapp.ai

Neden üçüncü parti analiz araçları kullanmalıyım?

Üçüncü taraf sosyal medya analiz araçları size daha fazla veri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda platformlar arasında gezinme yapmanıza gerek kalmaz. Zamandan kazanmanın yanı sıra, ikinci bir tahminde bulunmadan, kampanyalarınızın platformlarda nasıl istiflendiğini sayılarla görebileceğiniz anlamına gelir. Bir markanın analiz açısından neye ihtiyacı olduğu açıkçası işletmeden işletmeye değişir. 

Günümüzde markalara sosyal medya analiz araçlarıyla ulaşılabilecek bilgi miktarı kesinlikle şaşırtıcıdır. Cephaneliğinizde hangi araçlar olursa olsun gelecekteki kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için verilerinizi daha derinlemesine analiz etmeniz işletmenizin geleceği açısından oldukça önemlidir.

Son olarak

Sosyal medya analiz araçları arasında seçim yaparken en büyük zorluk nedir? Verileri analiz ederken sorun mu yaşıyorsunuz? Bu gibi sorular için aşağıdaki yorum bölümünden bana mesaj atabilirsiniz. Ayrıca en iyi seo araçlarını anlattığım yazımı da okuyabilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu

sproutsocial.com

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

2 thoughts on “En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

  Esra Yılmaz

  (30 Nisan 2022 - 18:32)

  Mehmet bey merhaba,
  Doktora öğrencisiyim ve bir araştırma yapıyorum. Sosyal dinleme yapmak istiyorum. Küresel sosyal dinleme platformlarına baktığımda bazılarının aylık paketleri olduğunu gördüm ve awario kullanabilirim diye düşündüm. Siz hangi platformu önerirsiniz?

   Mehmet Emin Soylu

   (8 Mayıs 2022 - 20:16)

   Listemizde yer alan sosyal medya analiz araçlarından herhangi birini seçerek kullanabilirsiniz.
   Awario aracı da oldukça iyi bir program, kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir