Dijital Pazarlama Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Okunma süresi: 3 dakika

Sosyal medya pazarlaması, markanızı oluşturmak, satışlarınızı artırmak ve web sitesi trafiğini artırmak için izleyicilerinize bağlanmak için sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır. Bu, sosyal medya profillerinizde harika içerik yayınlamayı, takipçilerinizle iletişimi, sonuçlarınızı analiz etmeyi ve sosyal medya reklamları yayınlamayı içerir.

Başlıca sosyal medya platformları: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube ve Snapchat.

Ayrıca, işletmelerin yukarıda listelenen sosyal medya platformlarından en iyi şekilde faydalanmalarına yardımcı olan bir dizi sosyal medya yönetim aracı da bulunmaktadır.

Yazıda Neler Var?

Sosyal Medya Pazarlamasına Hızlı Bir Bakış

Sosyal medya pazarlaması ilk önce yayıncılıkla başladı. İşletmeler, web sitelerine trafik çekmek ve umdukları satışı yapmak için içeriklerini sosyal medyada paylaşıyorlardı. Ancak sosyal medya içerik yayınlamak için bir yer olmanın ötesinde olgunlaştı.

Günümüzde, işletmeler sosyal medyayı sayısız şekilde kullanıyorlar. Örneğin, insanların markası hakkında söyledikleriyle ilgilenen bir işletme, sosyal medya konuşmalarını ve ilgili sözlere verilen yanıtları izler. Sosyal medyada nasıl performans gösterdiğini anlamak isteyen bir işletme, sosyal medyadaki erişimini, katılımını ve satışlarını bir analitik aracıyla analiz eder. Belirli bir hedef kitleye ulaşmak isteyen bir işletme, hedefi iyi belirlenmiş sosyal medya reklamlarını yayınlar.

Sosyal Medya Pazarlamasının Temel Unsurları

1. Strateji

İşe bodoslama dalmadan, sosyal medyada bir şeyler yayınlamadan önce, bir adım geriye gidelim ve büyük resme bakalım. İlk adım sosyal medya stratejinizi düşünmek olmalıdır.

Hedeflerin ne? 

Sosyal medya iş hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabilir? Bazı işletmeler marka bilinirliğini artırmak için sosyal medyayı kullanırken , diğerleri web sitesi trafiğini ve satışlarını artırmak için kullanır.

Hangi sosyal medya platformlarına odaklanmak istiyorsunuz? 

Yukarıda belirtilen ana sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube ve Snapchat. Ayrıca Tumblr ve TikTok gibi daha küçük ve gelecek vaat eden platformlar; Messenger, WhatsApp ve WeChat gibi sosyal mesajlaşma platformları da var. Başlangıçta, hedef kitlenize açık olduğunu düşündüğünüz birkaç platform seçmek , tüm platformlarda olmaktan daha iyidir.

Ne tür içerik paylaşmak istersiniz? 

Hangi tür içerik, hedef kitlenizi en iyi çeker? Resimler, videolar veya linkler mi? Eğitim amaçlı mı yoksa eğlenceli içerikler mi? Bu soruları cevaplayarak iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.

2. Planlama ve Yayınlama

Küçük işletmeler için sosyal medya pazarlaması genellikle sosyal medyada tutarlı bir varlığa sahip olmakla başlar. Üç milyara yakın insan sosyal medya kullanıyor. Sosyal medya platformlarında yer alarak, markanıza gelecekteki müşterileriniz tarafından keşfedilmesi için bir fırsat verirsiniz.

Sosyal medyada pazarlama yapmak, bir sosyal medya platformunda blog yazısı, resim veya video paylaşmak kadar basittir. Ancak, kendiniz gelişigüzel içerik oluşturmak ve yayınlamak yerine içeriğinizi öncesinde planlayarak olumsuz sonuçların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca, sosyal medyadaki erişiminizi en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için, takipçilerinizin beğendiği harika içerikleri , doğru zamanlama ve doğru sıklıkta yayınlamanız gerekir.

3. Takip ve Destek

İş dünyasında ve sosyal medyada büyüdükçe, markanızla ilgili konuşmalar da artacaktır. İnsanlar sosyal medya yayınlarınız hakkında yorum yapacak, sosyal medya yayınlarında sizi etiketleyecek veya doğrudan mesaj atacaklar.

İnsanlar size haber vermeden markanız hakkında sosyal medyada konuşabilirler. Böylece markanızla ilgili sosyal medya konuşmalarını izlemek isteyeceksiniz. Olumlu bir yorum ise, onları şaşırtmak ve memnun etmek için bir şansınız olur. Aksi takdirde, durumu daha da kötüleşmeden önce destek sunabilir ve düzeltebilirsiniz.

4. Analiz

Sadece sosyal medyada içerik yayınlıyor olsanız bile sosyal medya pazarlamanızın nasıl performans gösterdiğini bilmek isteyeceksiniz. Sosyal medyada geçen aydan daha fazla insana ulaşıyor musunuz? Ayda kaç tane olumlu söz alıyorsunuz? Markanızın etiketini sosyal medya yayınlarında kaç kişi kullandı? Gibi sorulara yanıtlar arayarak genel bir performans analizi yapabilirsiniz.

Sosyal medya platformları bu bilgilerin temel düzeyini sağlar. Daha ayrıntılı analiz bilgileri almak veya sosyal medya platformları arasında kolayca karşılaştırma yapmak için piyasada bulunan çok çeşitli sosyal medya analiz araçlarını kullanabilirsiniz .

5. Reklamcılık

Sosyal medya pazarlamacılığınızı büyütmek için daha fazla paranız olduğunda, düşünebileceğiniz önemli bir alan sosyal medya reklamcılığıdır. Sosyal medya reklamları, sizi takipçilerinizden daha fazla bir kitleye ulaşmanıza izin verir.

Sosyal medya reklam platformları günümüzde o kadar güçlüdür ki, reklamlarınızı tam olarak kime göstereceğinizi; demografi, yaş, cinsiyet, konum gibi seçenekleri belirleyerek nokta atışı bir reklam çalışması yapabilirsiniz.

Aynı anda birçok sosyal medya reklam kampanyası yayınlarken, toplu değişiklikler yapmak, süreçleri otomatikleştirmek ve reklamlarınızı optimize etmek için bir sosyal medya reklamcılık aracı kullanmayı da düşünebilirsiniz. Ayrıca dijital pazarlama hakkında bilgi almak için bağlantıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu

buffer.com

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir