Twitch yeni tasarıma geçti.

Twitch Yeni Tasarıma Geçiyor

Okunma süresi: 2 dakika

Canlı yayın platformu Twitch yakın zamanda yeni bir tasarıma geçeceğini duyurdu. Twitch yeni tasarımla birlikte kullanıcı deneyimini artırmayı hedefliyor. Yeni tasarımla birlikte kanal sayfaları daha sade bir görünüme kavuşuyor. Kanal sayfaları yayıncılar için ekstra özelleştirilebilir bir hale getiriliyor. Twitch yayıncılarının, yayın dışındayken izleyicilerine gösterdiği videolar ve klipler yeni bir görünümle sunuluyor.

Yeni tasarımın muhtemelen en iyi parçası, yeni canlı yayın planlama aracıdır. Bu yeni özellikle birlikte yayıncının gelecekte yapmayı planladığı canlı yayınların tarihini, hangi içerikleri sunacağı bu araç sayesinde kullanıcılara sunuluyor. Artık, en sevdiğiniz yayıncının yayın akışını veya istediğiniz video oyunlarının ne zaman yayınlanacağını öğrenebileceksiniz. Yayıncılar, yeni görünümle birlikte kanal sayfalarına özelleştirilebilir bannerlar, ve avatarlar ekleme olanağına sahip olacak. Gelin, yeni tasarımla ilgili detayları inceleyelim.

Yazıda Neler Var?

Yeni Tasarım Neler Vadediyor?

Özelleştirilebilir Ana Sayfa

twitch yeni tasarim - Twitch Yeni Tasarıma Geçiyor

Artık, yayıncıların çevrimdışı olsalar bile içeriklerini kullanıcılara sunabileceği yeni ve geliştirilmiş bir ana sayfaları var. Yayıncılar, yeni tasarımla birlikte kanal sayfalarında daha çok özelleştirme yapabiliyor. Yeni kanal tasarımında, daha büyük ve özelleştirilebilir afişler, daha çok göze çarpan avatarlar, yayıncıya özel renk teması ve içerik oluşturucuları için markalaşmayı kolaylaştıran video vitrinleri var.

Yeni çevrimdışı kanal sayfası kanal fragmanlarını, son yayınları ve önerilen kanalları göstermeye olanak tanıyor. Ayrıca, kaydırmalı sayfa yapısı izleyicilere keşfedecekleri birçok yeni içerik sunuyor. Videolar sekmesi özelleştirilebilir bir düzene sahiptir; öne çıkan video içeriği seçilebilir, içerik rafları yeniden sıralanabilir ve yeni video koleksiyonları eklenebilir.

Yeni, Kanal Tanıtım Sayfası

twitch tanitim sayfasi - Twitch Yeni Tasarıma Geçiyor

Kanal sayfaları, artık sosyal medya bağlantıları eklenebilen yenilenmiş bir biyografi sayfası içeriyor. Bu yeni özellikle birlikte kanalın içerikleri, anahtar kelimeler ve bağlantılarla desteklenerek Twitch’te ve web genelinde daha kolay bulunması sağlanıyor.

Bu güncelleme kanal tanıtım videolarını daha görünür hale getiriyor. Daha önceki tasarımda, bir izleyici çevrimdışı bir kanala girdiğinde, boş bir video oynatıcı ile veya çevrimdışı bir görüntü ile karşılaşırdı. Artık kanala tanıtım videoları yükleyebilirsiniz, böylece yayın dışındayken kanalda bu tanıtım videoları gösterilecektir. Tanıtım videoları, kanalın ön ve orta kısmında görünecek ve kanala ilk defa girenler bu tanıtım videoları ile karşılaşacaklar. Bu sayede izleyiciye yayın dışındayken bile kanal hakkında bilgi vermiş olacaksınız.

Yayın Programlama

twitch planlama - Twitch Yeni Tasarıma Geçiyor

Twitch’e entegre edilmiş ve basit bir ara yüzü bulunan içerik planlama aracı, içerik oluşturucularına yayın programlarını ayarlamalarına imkan veriyor. Yayın programlama aracı izleyici için de çok faydalı bir özellik olacaktır. İzleyici takip ettiği yayıncının hangi gün hangi içeriği sunacağını önceden görebilir veya isteği türde bir içeriğin hangi yayıncı tarafından ne zaman sunulacağını görebilir.

Twitch yeni tasarımıyla kullanıcı deneyimini artırmayı ve rakipleri ile daha fazla rekabet etmeyi planlıyor. Twitch, yeni kanal tasarımını önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm izleyicilere sunmayı hedefliyor. Yeni tasarım hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmına yazmayı unutmayın.

Yazıyı beğendiyseniz 2020 Web Tasarım Trendlerinden bahsettiğim yazıyı da okuyabilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu – Tasarım

Twitch

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir