eniyi galeri eklentisi - En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

Okunma süresi: 6 dakika

Web siteniz için en iyi WordPress galeri eklentisini mi arıyorsunuz? Çok sayıda WordPress fotoğraf galerisi eklentisi mevcut, ancak sorun şu ki, çoğu eklenti web sitenizi yavaşlatacak yoğunlukta veya kullanımı çok zor.

Doğru çözümü seçmenize yardımcı olmak için, en iyi WordPress fotoğraf galerisi eklentilerinin performanslarını, özelliklerini ve kalitesini detaylı bir şekilde karşılaştıracağız.

Amacımız, hızlı, kullanımı kolay ve ihtiyacınız olacak tüm özelliklere sahip olan WordPress fotoğraf ve video galerisi eklentisini bulmanıza yardımcı olmaktır.

Yazıda Neler Var?

En İyi WordPress Galerisi Eklentisi İçin Kriterlerimiz

Bizce, mükemmel bir WordPress galeri eklentisi hızlı, kullanımı kolay olmalı ve güzel galeriler oluşturmak için gereken tüm özelliklere sahip olmalıdır.

Galeri eklentisi harika bir kullanıcı deneyimi sunmalı ve görüntü SEO’sunu geliştirmeye yardımcı olmalıdır.

En İyi 4 WordPress Galeri Eklentisi

Piyasadaki en popüler dört WordPress fotoğraf galerisi eklentisini seçtik.

Karşılaştırmalarımızda, bu eklentilerin hızına, özelliklerine, kullanım kolaylığına ve güvenilirliğine bakacağız:

  • Envira Galerisi
  • Modula
  • FooGallery
  • NextGEN Galerisi

Karşılaştırmalarımıza başlayalım.

1- Hız Karşılaştırması

WordPress fotoğraf galerisi eklentisini seçerken hız çok önemlidir. Hız yalnızca WordPress SEO’nuzu değil, sitenizdeki kullanıcı deneyimini de etkiler.

Bir portföy veya fotoğraf sitesi için galeri eklentisi kullanıyorsanız, hızdan ödün vermeyi göze alamazsınız.

Herhangi bir varsayılan ayarı değiştirmeden aynı görüntüleri kullanarak bu eklentilerin her biri için bir hız testi yaptık. İşte sonuçlar:

Galeri Eklentisi Sayfa Yükleme Süresi İstekler Sayfa boyutu
Envira Gallery 655 msn 23 988KB
Modula Gallery 696 ms 28 948 KB
NextGEN Gallery 867 ms 35 1,0 MB
FooGallery 917 ms 27 591 KB

Yukarıdaki sonuçlarda görebileceğiniz gibi, Envira Gallery en hızlı yüklenen WordPress resim galerisi eklentisi olarak ortaya çıktı. Modula ancak birkaç milisaniye farkla ve daha küçük sayfa boyutuyla çok yakın bir derece elde etti.

Envira Gallery ve Modula’nın bu kadar hızlı olmasının nedeni, hem iyi kodlanmış, hem de hız için en iyi duruma getirilmiş olmalarıdır. Eğer performans ve hız önceliğiniz ise Modula ve Envira Galeri iki büyük seçeneklerdir.

Kazanan: Envira Gallery ve Modula

2- Kullanım kolaylığı Karşılaştırması

Resim galerileri oluşturmak, yazılarınıza tek bir resim yüklemek kadar kolay değildir. Mizanpaj seçmeniz, sütun seçmeniz, küçük resim boyutları eklemeniz, lightbox animasyonları seçmeniz vs.

Yeni başlayanların çoğu süreci oldukça zor buluyor. Buradaki amaç hem güçlü hem de acemi dostu olan bir WordPress fotoğraf galerisi eklentisini bulmak.

Envira Galllery

Envira Gallery, WordPress kodlama standartlarını ve en iyi uygulamaları takip eder ve uygular. WordPress yönetici alanınıza kusursuz bir şekilde karışan bir kullanıcı arayüzü sağlar.

Yeni bir galeri oluşturmak oldukça basit.

enviragalleryui - En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

Envira Gallery ayrıca herhangi bir WordPress gönderisine ve sayfasına fotoğraf galerilerini kolayca eklemenizi sağlayan bir Gutenberg bloğu ile birlikte gelir. Galeri ayarlarını doğrudan yazı düzenleme ekranından da değiştirebilirsiniz.

enviragutenberg - En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

Klasik editör kullanıcıları, yazı / sayfanıza herhangi bir galeri veya albümü hızlı bir şekilde eklemek için kısa kodu veya posta editörünün üzerindeki butonu kullanabilir.

Bunun dışında Envira Gallery ayrıca WordPress şablonlarınızda kullanabileceğiniz şablon etiketini de gösterir. Bir müşteri için bir site geliştiriyorsanız ve doğrudan temaya galeriler eklemek istiyorsanız, bu özellikle kullanışlıdır.

Modula

Modula Gallery, yeni fotoğraf galerileri oluşturmak için benzer bir yaklaşım kullanıyor. Bir fotoğraf galerisi oluşturmak için dosyalarınızı yükleyebilir veya medya kitaplığından seçebilirsiniz.

modulaui - En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

Resimlerin altında, sekmelerde düzenlenen tüm galeri ayarlarını bulacaksınız. Buradan galeri stilini, temayı, lightbox’ı ve diğer ayarları değiştirebilirsiniz.

Galeriyi WordPress yazılarına ve sayfalarına eklemek için galeri kısa kodunu kopyalamanız ve Gutenberg editöründeki Kısa Kod bloğunu kullanarak eklemeniz gerekir.

FooGallery

FooGallery, Envira Gallery ve Modula ile aynı yaklaşımı benimsiyor. WordPress’e benzeyen ve görünen basit bir kullanıcı arayüzü kullanıyorlar.

foogalleryui - En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

Fotoğraflarınızı yükledikten sonra, galeri ayarlarını resimlerin altındaki büyük ayrıntılarla düzenleyebilirsiniz.

FooGallery ayrıca fotoğraf galerileri eklemeyi de kolaylaştırıyor. WordPress’in herhangi bir yerinde fotoğraf galerilerini görüntülemek için yerleşik Gutenberg bloğunu, kısa kodu veya kenar çubuğu gerecini kullanabilirsiniz. Ayrıca galeri seçmek ve eklemek için Klasik Düzenleyicinin üstüne bir düğme ekler.

Envira Gallery’den farklı olarak FooGallery, galerilerinizi tema dosyalarına veya şablonlara eklemek için şablon etiketini göstermez.

NextGEN Gallery

NextGEN diğer üç yarışmacımızdan biraz farklı. Resimlerinizi saklamak için kendi kullanıcı arayüzünü, veritabanı tablolarını ve ayrı klasörleri getirir. Bu nedenle NextGEN kullanıcı arayüzü WordPress’te biraz karmaşık görünüyor.

nextgenui - En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

Yeni başlayanlar için yardımcı olabilecek bir galeri sihirbazı sunar. Ancak, kullanıcıların resim yükleme ve bir galeri oluşturma işlemlerini anlamaları biraz zaman alacaktır. Ayrıca galeriyi sayfanıza eklemeniz biraz zor olabilir.

NextGen, yazı düzenleme ekranından galeriler oluşturup ekleyebilmenizi sağlayan bir Gutenberg bloğu ekler. Klasik editör kullanıcıları için, posta editörüne bir düğme ekler.

Kazanan: Net bir kazanan yok. Envira, Modula ve Foo Gallery, kullanımı kolay bir arayüz sunar.

3- Özellik Karşılaştırması

Güzel bir fotoğraf galerisi oluşturmak için lightbox’lar, tam ekran modu, albümler, sayfalandırma, gezinme, slayt gösterisi, şifre koruması, EXIF ​​meta verileri, sosyal medya paylaşımı ve daha fazlası gibi fonksiyonlara ihtiyacınız var.

Ancak, çok fazla özelliğin sitenizi yavaşlatacağını hatırlamak gerek; bu nedenle, rakiplerimizin özellikler ve işlevsellik dengesini nasıl ele aldığına bir göz atalım.

Envira Galllery

Envira Galeri mobil yaklaşımla inşa edilmiştir. Bu, kutuların tamamen duyarlı olduğu anlamına gelir. Tek bir kullanıcı arayüzünden kolayca küçük resimler, animasyonlar, galeri düzenleri seçmenize, resimleriniz için meta etiketler eklemenize izin verir.

Yerleşik özelliklerin yanı sıra, galeri şablonları, sosyal paylaşım, videolar, parola koruması, görüntü koruması, albümler, slayt gösterisi, Pinterest, görüntü provası, WooCommerce desteği gibi ek özellikleri yükleyerek ekleyebileceğiniz birçok özellik var.

envirafeatures - En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

Modula

Modül listemizdeki tüm eklentilerden en yenisidir, bu nedenle gelişmiş özelliklere sahip değillerdir. Ancak eklenti, lightbox popup, sosyal paylaşım, özel stiller, ızgara düzenleri ve daha fazlası gibi bir WordPress galeri eklentisinden isteyeceğiniz tüm temel özellikleri kapsıyor.

Galeriler için kendi özel ızgaranızı oluşturmak için basit sürükle ve bırak özelliğini kullanmanıza izin veren özel bir ızgara özelliği ile birlikte gelir.

Ayrıca video galerileri oluşturmak için bir video eki vardır. Ancak, Modula albümler, filigran, prova ve galeri şablonları gibi diğer özelliklerden yoksundur.

modulafeatures - En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

FooGallery

FooGallery, birçok güçlü özelliğe sahiptir, ancak kutudan çıkardığı mobil bir cihaz değildir. Duyarlı bir fotoğraf galerisi eklemek için duyarlı şablonu seçebilirsiniz.

Kaçırdığımız bir diğer özellik ise lightbox. Lightbox işlevselliğini eklemek için ücretsiz Foobox eklentisini yükleyebilirsiniz. FooGallery ayrıca, özel markalaşma, küp efekti, light box ve daha fazla özellik eklemek için yükleyebileceğiniz uzantılarla birlikte gelir.

foogalleryfeatures - En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

NextGEN Gallery

NextGEN Gallery, dört eklentinin en eskisi ve geniş bir özellik listesi ile birlikte geliyor.

Envira ve Foo’da eklenti olarak bulunan özelliklerin birçoğu NextGEN galerisindeki kutudan temin edilebilir. Yükleyebileceğiniz daha fazla özelliğe sahip premium ekler de vardır.

NextGen galeri eklentisi barındırdığı özellikler içiiiybelirli bir düzeyde aşinalık gerektirir. Kullanıcıların işleri çözmek, belgeleri okumak ve destek forumlarına soru göndermek için biraz zamana ihtiyacı olacak.

Kazanan: Envira Gallery, fotoğrafçılar, e-ticaret web siteleri ve portföyler için tüm temel özellikleri ve gelişmiş özellikleri kapsayan geniş kapsamlı özellikler listesi ile burada açıkça kazanandır. NextGEN, eşleşen özelliklere sahip alternatifidir.

4- Uyumluluk Karşılaştırması

WordPress, sitenizi bir web barındırma sunucusundan diğerine ve hatta farklı rakiplere taşıma özgürlüğü sağlar. Fotoğraf galerisi verilerinizi kolayca içe / dışa aktarabilir ve yedekleyebilir misiniz?

Envira Gallery

Envira, tüm fotoğraf galerilerinizi WordPress veritabanında özel olarak saklar. Varsayılan WordPress ortam konumunu kullanarak ortam dosyalarınızı depolar. Bu, eğer WordPress sitenizi yedeklerseniz, tüm Envira Gallery verilerinin yedekleneceği anlamına gelir.

Envira ayrıca kişisel galerilerinizi almanıza / vermenize de izin verir. Bu, tek bir galeriyi bir WordPress sitesinden diğerine taşıyabileceğiniz anlamına gelir.

enviraimportexport - En iyi WordPress Galeri Eklentisi hangisidir?

WordPress sitenizi taşıdığınızda, Envira otomatik olarak algılar ve geçişi düzeltmek için bir seçenek gösterir. Tüm bu özellikler, Envira Gallery’yi WordPress için en güvenilir fotoğraf galerisi eklentisi yapar.

Modula

Modula, fotoğraf galerilerinizi saklamak için özel bir WordPress içerik türü de kullanır. Bu, fotoğraf galerilerinizi WordPress yedeğinizle kaydedebileceğiniz ve WordPress sitesini yedekten geri yüklerken bunları geri yükleyebileceğiniz anlamına gelir. Modül, tek tek galerileri içe / dışa aktarmanıza izin vermez.

FooGallery

Envira’ya benzer şekilde FooGallery, galerilerinizi WordPress veritabanında özel olarak saklar. WordPress sitenizi yedeklerseniz, FooGallery veri yedeklemeniz de yapılır. Ancak, yalnızca galerileri dışa aktarmak istiyorsanız, bunun için bir seçenek yoktur, çünkü eklenti bir içe / dışa aktarma özelliğine sahip değildir.

NextGEN Gallery

NextGEN galeri, içe / dışa aktarma özelliği ile gelmiyor. Verilerinizi ayrı veritabanı tablolarında sakladığından, bu, WordPress yedekleme eklentinizi bu tabloları içerecek şekilde yapılandırmanız gerekeceği anlamına gelir.

NextGEN ayrıca resimlerinizi ayrı bir klasörde saklar. Onlar için bir yedekleme oluşturmak istiyorsanız, klasörü ayrı olarak bilgisayarınıza indirmeniz gerekir.

Kazanan: Enivra Gallery, fotoğraf galerilerinizi içe / dışa aktarmak için en kapsamlı araçları sunar.

5- Fiyat Karşılaştırması

Dört eklentinin tümü de WordPress eklenti dizininde bulunan ücretsiz bir WordPress galeri sürümüne sahiptir. Bunların dördü de daha fazla özelliğe sahip sürüme yükseltilebilir niteliktedir. Fotoğraf galerisi eklentinizin fiyatı, bu eklentilerden herhangi biri için hangi planı kullanmak istediğinize bağlı olacaktır. Ücretsiz sürümleri denedikten sonra ihtiyacınız olan özelliklere göre bir plan seçebilirsiniz.

Kazanan: Burada açık bir kazanan yok – ürünlerin fiyatı, hangi özelliklere ve seçtiğinize bağlı olarak değişecektir.

Sonuç

Basit ve hızlı bir çözüm arıyorsanız, Envira Gallery ve Modula Gallery bir WordPress galeri eklentisi için harika seçeneklerdir. Gelişmiş özelliklere ihtiyacınız varsa  NextGen Galllery en iyi galeri eklentisi olarak tercih edebilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu WpBeginner

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir