behance nedir

Behance Nedir?

Okunma süresi: 2 dakika

Yaratıcı bir alanda çalışıyorsanız, çalışmanızı paylaşmak önemlidir. Bu yüzden Fotoğrafçılar, Grafik Tasarımcılar ve Metin Yazarları yeteneklerini sergilemek için portföyler geliştiriyor. Herhangi bir alanda grafik tasarımcıya ihtiyacınız olduğunda tasarımcıların portföyünü araştırmanız gerekir. Portföyleri incelemek karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Bu noktada Behance, portföy oluşturmak için biçilmiş kaftandır.

2006’daki lansmanından bu yana milyonlarca proje yayınlandı. Behance, yaratıcı çalışmaları göstermek ve keşfetmek için kullanılan öncü bir çevrimiçi web platformudur. Behance’yi kullanarak çalışmalarınızın bir portföyünü oluşturabilir ve bunu geri bildirim almak üzere geniş kitlelere etkili bir şekilde yayımlayabilirsiniz.

Yani bir portföyünüz olması gerektiğini bildiğiniz halde soru şudur: Çevrimiçi portföyüm için Behance kullanmalı mıyım?

Behance Kullanmanın Artıları

Behance, köklü bir platformdur. Adobe Creative Cloud planının bir parçası olarak, aylık 9,99 ABD doları kadar düşük bir ücret ile pro sürüme sahip olabilirsiniz. Tabi ki ülkemizde döviz fiyatları epey yüksek, bu problem yaratıyorsa, Behance’yi sınırlı tasarım ve kısıtlı özellik seçenekleriyle ücretsiz olarak da kullanabilirsiniz.

İlk çıktığı yıllarda Behance sadece bir albümdü. Yıllar geçtikçe behance de gelişti, sitede listelenen portföy yığınlarına ek olarak iş listeler ve yaratıcı araçlar eklendi. Behance, web tasarım kariyerine sahip birçok kişinin grafik tasarım, moda, illüstrasyon, fotoğrafçılık ve daha fazlası gibi görsel çalışma portföylerini sergilemelerine olanak sağlayan bir platformdur.

Behance’in avantajlarından biri de kullanımının son derece kolay olmasıdır. Kodlama bilmeyen bir sanatçıysanız, burası sizin için iyi bir sitedir.

Başkalarının çalışmalarını beğenip takip edebilirsiniz. Çalışmanızı proje türüne göre düzenleyebilirsiniz. Yapım aşamasında olan projeleri de listeleyebilir ve takipçilerinizden geri bildirim isteyebilirsiniz. Son olarak, portföyünüzün bir kısmını veya tamamını sosyal medya hesaplarınıza bağlayabilirsiniz.

Behance’nin Eksileri

Behance’in tasarım seçimleri açısından biraz basit olduğunu düşünüyorum, bu nedenle siteye ve listelenen portföylere bir tür homojen bakış sunuyor.

Ayrıca, proje görsellerinizin her birini sıkıştırmanız ve yüklemek için bunları web’e göre ayarlamanız gerekir. Bu biraz zaman alabilir.

Behance’deki her proje projenizi izleyen ve beğenen kişilerin sayısını gösterir. Bu, projenizi dışarıda listelemeyi biraz riskli kılar – eğer kimse değerlendirmezse veya takdir etmezse portföyünüzü kötü gösterebilir. Behance bana göre en iyi pörtföy sitelerinin başında yer almaktadır. Ufak tefek olumsuzlukların dışında harika bir pörtföy aracıdır.

Behance adresim: mehmeteminsoylu

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.