ilginç ofis tasarımları

Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Okunma süresi: 5 dakika

Yapılan araştırmalar neticesinde işverenler, ilham veren çevrenin çalışanların yaratıcılığına doğrudan etkisi olabileceğini fark ettiler. Ofisin ünlü yerlerde bulunmaları gerekmez – huzurlu bir ortam, oyun alanları veya şaşırtıcı tasarıma sahip materyaller, ofis duvarlarının yaratıcı desenler bulunması daha önemlidir. Aşağıdaki listemizde, sanatsal bir işgücünün tüm yaratıcı ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiş harika özelliklere sahip 15 ofis tasarımlarını inceleyeceğiz.

Yazıda Neler Var?

İlginç Ofis Tasarımları

1- Neo-Pangea

neo pangea ofisi - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Neo-Pangea’nın genişleyen stüdyosu, yenilenmiş bir eski banka binasında yer almaktadır. Açık ve ortak bir çalışma alanı, çelikten yapılmış ve yıllanmış ceviz plakalardan yapılmış özel olarak tasarlanmış masalarla donatılmıştır. Stüdyodaki veri sunucusu, kurşun kaplamalı kapı ile tamamlanmış banka kasası gibi güvenli bir şekilde yerleştirilmiştir.

2- The Barbarian Group

the barbarian group - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Ofis, ortasında büyük bir masanın olduğu ve tüm çalışanların aynı masa üzerinde çalıştığı bir tasarıma sahip. Tasarım ofis, çeşitli disiplinlerden gelen meraklı insanları bir araya getiriyor; çalışma alanı birlikte çalışmaya elverişli kişiler için uygun olduğu için şirketin prensipleriyle doğru orantılı bir ofis tasarlandığı söylenebilir.

3- Shopify

shopify ofisi - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

E-ticaret yazılımı şirketi olan Shopify, 2014 yılında Kanada’nın Ottawa kentinde yeni bir genel müdürlük kurduğunda inanılmaz bir tasarım ofisi oluşturmak için önde gelen bir mimarlık firmasıyla çalıştı.

Altı katın her biri Kanada’nın kültürel özelliklerini barındıran farklı bir temaya sahiptir. Konuşma temalı zeminde bulunan bir kütüphanenin yanı sıra diğer odalarda telefon kulübelerinden İskandinav sauna tarzı mekânlara kadar uzanır. Çalışanlar Google Takvim’i kullanarak rezervasyon yapabilir ve rezervasyonlar iPads’te kapının dışında görünür.

Pazarlama müdürü Courtney Symons, “Ticaretin geleceğini değiştirmek isteyen bir şirket olarak, ne kadar geliştiğimizi, ne kadar ilerlememiz gerektiğini hatırlatmak için eski moda defterler gibi tarihi anıları tutuyoruz” diyor.

4- Airbnb

airbnb ofisi - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Airbnb’deki tasarım ekibinin çoğu San Francisco’daki bu canlı ofiste çalışmaktadır. Tasarım başkan yardımcısı Alex Schleifer, “Ekranlar, tahtalar, mantar panolar ve uzun tablolar içeren modüler ve çok büyük bir çalışma alanı tasarladıklarını ifade ederek tüm çalışanlar bu büyük alanda dev projeleri gerçekleştirebiliyorlar. Herkes ofis etrafında dağıtılan açık alanlarda dolaşabilir ve çalışanların mekândaki dekorasyonları değiştirmeleri de serbesttir.”

5- Icrave Nev York

icrave ofisi - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Ödüllü, New York merkezli tasarım ve marka bilinci oluşturma firması ICRAVE, inanılmaz ofislerinde minimalist unsurları birleştiriyor. Otel lobilerini anımsatan tasarıma sahiptir aynı zamanda bir DJ kulübesi olarak da kullanılabilen ikiye katlanan resepsiyon, çalışanlar için eğlenceli bir ortam oluşturuyor.

Madison Square Park’taki 8.000 metrekarelik alan, çalışanların etkileşimini ve işbirliğini teşvik etmek için esnek çalışma alanlarına sahiptir. Ahşap dekorasyon ve şirin tablolarla dekore edilen bir ofis.

6- Google, Zurich

google zurih ofisi - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Google ofisleri gerçekten inanılmaz yerler, Google ofislerini bu listede birden fazla yer alması sizleri şaşırtmasın. Peki çalışanlar için çeşitli imkânlar sunan ofiste neler var; spor yapmaları için spor alanından oluşan bir alan ve çalışanların dinlenebileceği akvaryum odalar var.

google zurih ofisi 02 - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

7- Bicom İletişim

bicom ofisi - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Montreal tasarımcısı Jean de Lessard kısa bir süre önce Kanada PR ajansı BICOM İletişimin ofislerini çalışanlarına ilham veren ve yaratıcılığı yönlendiren bir alana dönüştürmekle görevlendirildi. Sonuç, her türlü şık hediye ile dolu bu geniş ve açık alan. Lessard’ın tasarımının temel özelliği, sahte çimler ve ahşap panellerden oluşmakta çalışma alanlarını tanımlamak gerekirse, çalışanların her biri için kendi dekorunu içeren ev benzeri bölmelerden oluşmaktadır.

8- Mind Candy

mind candy ofisi - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Oyun şirketi Mind Candy’nin ofisi ağaçların istila ettiği bir ofisi andırıyor. Bir boyama duvarı ve hobbit deliklerine benzeyen sakin alanlarla döşenmiş. Çalışanları bir kattan diğerine ulaştıran kaydırak sitemi kurulmuş, çalışanlar eğlenerek katlar arası geçiş yapıyorlar.

9- Google Budapeste Ofisi

google budapeste ofisi - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Harika bir ofis burada çalışmak ister misiniz, yoksa dekorlar çok dikkat dağıtıcı mı olur? Google Budapeşte Ofisi, yüksek kaliteli desenleri, parlak renkleri ve birkaç ilham verici mobilya örnekleri ile süslenmiştir. Her ekip üyesinin birlikte çalışacağı, kendine özgü tasarlanmış çalışma alanı var.

10- Adobe

adobe ofisi - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Bu yılın başlarında Rapt Studio, Adobe’nin 260.000 metrekarelik kampüsüne son derece yaratıcı bir makyaj yaparak güzelleştirdi. Tüm binayı bir sokak sanatı persvektifinde merkezleyen tek bir tür projedir.

El Mac’in çalışmalarına ek olarak dövme ve sokak sanatçısı Mike Giant’dan bir duvar resmi de var. Birebir NBA boyutunda kapalı basketbol kortu, bunker adı verilen oyun odası, tam donanımlı bir spor salonu ve Adobe ürünlerinden esinlenerek oluşturulan etkileşimli resimler içeriyor. Ayrıca Adobe’nin toplantı salonlarından birinde ilginç tipografi çalışmasının kullanılmış olması benim çok hoşuma gitti.

11- Cartoon Network, Atlanta

cartoon network ofisi min - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Atlanta’daki Cartoon Network ofisi, diğer ofislere kıyasla bireysel çalışmayı ön plana alan bir anlayışla tasarlanan ve her çalışan için küçük odalardan oluşan bir ofis konsepti var. Çalışanlar birbirlerini göremeyebilir ama bunun yerine her birinin çalışma alanı kişisel olarak dizayn edilebilir.

12. TBWA, New York Ofisi

tbwa ofisi min - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

İtalyan sanatçı, tasarımcı ve mimar Gaetano Pesce, reklam ajansı TBWA için New York ofis alanının tasarımın oluşturdu. Ofis tasarımı; büyük ve geniş bir açık kat planına sahip, birebir ölçülerde basketbol sahası, büyük ekran TV, klasik bir Londra telefon kutusu ve hatta binanın içinde yeni bir enerji oluşturmak için ağaçlar yetiştiriliyor.

Çalışanların hiçbirine, özel tahsis edilen bir çalışması masası bulunmuyor. Kim hangi masada çalışmak istiyorsa orda çalışabiliyor.

13. Mother London

mother london ofisi - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Clive Wilkinson Architects tarafından tasarlanan Londra merkezli reklam ajansı Mother London’un stüdyosu bizi ciddi bir ofis alanı izlenimine sokuyor.  Ama bu ofis en sevdiklerim arasında yerini koruyor, yaklaşık 200 çalışanı barındıran, ilginç, tek kullanımlık klasik mobilya parçaları, etkileyici beton tablolarla dolu toplantı odaları bulunuyor.

14- Inventionland, Pittsburgh Ofisi

Inventionland ofisi min - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Inventionland, Pittsburgh merkezli buluş tanıtım firması Davison Design & Development’ın tasarım tesisidir. Ancak daha da önemlisi, şimdiye kadar gördüğümüz herhangi birine benzemeyen ofisleri var. 21 dönümlük tesis, şirket tarafından yaratılan ve neredeyse tamamen kendi bünyesinde kurulmuş olan 15 farklı setten oluşmaktadır.

Şirketin şanslı çalışanları, korsan gemilerinin, kalelerin, robotların ve sahte mağaralarla çevrelenmiş ofis alanında çalışıyorlar. Hepsi bu kadar da değil, tesisin icatlarını ve çalışma prototiplerini oluşturmak için en son teknolojiye sahip ses, video ve animasyon stüdyosu ve tam donanımlı atölyeler bulunuyor.

Inventionland ofisi 02 min - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

15- Pixar, Emeryville Ofisi

pixar ofisi min - Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

Cartoon Network ofisindeki gibi, Pixar da hücre ofis sistemini benimsemiştir.  Her biri çalışanlarının zevkine göre tasarlanan bürolardan oluşuyor. Ancak hepsi bu kadar da değil: Her koridora ve ortak alana, gerçek boyutlu film karakterleri ve scooterler var.

Mehmet Emin Soylu |

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

2 thoughts on “Çalışmak İsteyeceğiniz İlginç Ofis Tasarımları

  Buse Ağar

  (22 Aralık 2017 - 08:55)

  En çok cartoon network ofisini beğendim 🙂

  Arif acar

  (7 Aralık 2020 - 22:59)

  çok başarılı projeleriniz var . Kesinlikle takipte kalacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir