infografik nedir infografik rehberi - İnfografik Nedir? İnfografik Türleri Nelerdir?

İnfografik Nedir? İnfografik Türleri Nelerdir?

Okunma süresi: 6 dakika

İnfografik, yaklaşık on yıl önce grafik tasarım sahnesine giriş yaptığında; sınıflarda, işyerinde ve web’de iletişim için bir temel haline geldi. Ancak, tasarım dünyasında yeniyseniz, infografik terimi size hala yabancı olabilir.

Yazıda Neler Var?

İnfografik Nedir?

Bilgi veya verilerin görsel temsilidir. Fakat bir infografik’in anlamı çok daha özel bir şeydir. İnfografik, bir konunun anlaşılmasını, kolay bir genel bakışını sağlayan bir imge, grafik ve asgari metin koleksiyonudur. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi, İnfografik bilgileri hızlı ve net bir şekilde iletmek için çarpıcı ve çekici görseller kullanır.

infografik örnekleri 1 - İnfografik Nedir? İnfografik Türleri Nelerdir?

İnfografikte benzersiz görseller ve yaratıcılık infografik’i etkili kılan önemli unsurlardır, çünkü dikkatleri çeker ve kullanıcıların gitmesine izin vermezler. Ancak bir infografikteki görsellerin heyecan verici ve ilgi çekici olmaktan daha fazlasını yapması gerektiğini hatırlamak çok önemlidir.

İnfografikler neden kullanılır?

Infografikler, karmaşık bilgilerin sindirilmesini kolaylaştırmak için mükemmeldir. Aşağıdaki nedenlerden dolayı infografikler kullanılmalıdır:

 • Bir konuya hızlı bir bakış sağlamak için
 • Karmaşık bir işlemi açıklamak için
 • Araştırma bulgularını veya anket verilerini sunmak için
 • Uzun bir blog yayınını veya raporunu özetlemek için
 • Birden çok seçeneği karşılaştırmak için
 • Bir sorun veya neden hakkında farkındalığı artırmak için infografik kullanılır.

Birisine yalnızca sözcüklerle açıklamak zor olabilecek bir şey hakkında gerçekten hızlı bir şekilde bilgi vermek istediğinizde, bir infografik en iyi yoldur. Bu, İnfografiklerin hemen hemen her endüstride yararlı olabileceği anlamına gelir. Pazarlamacılar  marka bilinirliği geliştirmek ve etkileşimi artırmak için Infographics kullanıyor.

Danışmanlar, proje zaman çizelgelerini görselleştirmek ve müşterilerine yeni sektöre özel konuları basitleştirmek için zaman çizelgesi infografiklerini kullanıyor:

infografik örnekleri 2 - İnfografik Nedir? İnfografik Türleri Nelerdir?

Hükümetler, istatistikleri ve nüfus sayımı verilerini paylaşmak için infografikleri kullanıyor. Eğitimciler,  içeriği öğrenciler için daha akılda kalıcı hale getirmek için infografik kullanıyor. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar olayları tanıtmak ve nedenlerine yönelik farkındalık yaratmak için infografik kullanıyor.

Nasıl İnfografik Oluşturabilirim?

Sizi, infografik kullanmanız konusunda ikna ettiysem, muhtemelen kendi infografiklerinizi nasıl oluşturabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. İlk infografiğinizi yapmaya ne kadar heyecanlı olursanız olun, bir plan oluşturmadan tasarım sürecine geçmemelisiniz.

Bilgilerinizi ana hatlarıyla planlayın

Bir taslak oluşturma işlemi düşüncelerinizi düzenlemenize ve içeriğinizin bir infografikte çalışmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu 4 adımı kullanarak mevcut içerikten bir infografik ana hat oluşturun:

İçeriğinizin kilit alanlarını belirleyin

Başlığı, alt başlıkları ve gerekçeleri belirleyin

Paragraf ve noktaların uzunluğunu düşünün

Tasarımcı için notları yazın

Bu formatta bir taslakla başlamak, tasarım sürecinin geri kalanının sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır.

Bir İnfografik Şablonu Seçin

Bir ana hattınız olduğuna göre, bir infografik şablonu seçmeye hazırsınız. Önceden hazırlanmış infografik şablonları size Infografik elde etmek için ihtiyacınız olan tasarımı ilham verebilir. Sadece bir sıçrama noktası olarak kullanmak bile yardımcı olabilir.

Tasarım yapmayı bilmiyorsanız veya tasarım konusunda fazla iyi değilseniz ücretsiz ve tasarım bilgisi gerektirmeden infografikler oluşturabileceğiniz siteleri listeledim. En İyi Ücretsiz İnfografik Oluşturucuları hakkında yazdığım yazıyı okuyarak kolaylıkla ve ücretsiz olarak infografikler olaşturabilirsiniz.

Her şablonun renkleri, yazı tipleri, uzunluğu, boyutu ve stili de dahil olmak üzere, infografik için şablon seçerken dikkate alınacak çok şey var ve bu faktörlerin her birinin içeriğinizle ne kadar uyumlu olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Ancak daha da önemlisi, içeriğiniz için doğru türdeki infografik şablonu seçmeniz gerekir .

İnfografik Türleri Nelerdir?

infografik turleri - İnfografik Nedir? İnfografik Türleri Nelerdir?

İnfografik türleri içeriğinizin kategorisine göre çeşitlilik göstermektedir. Ortalama 9 adet infografik türü vardır bunlar:

 • İstatistiksel infografik
 • Bilgilendirici infografik
 • Zaman çizelgesi infografiği
 • Liste infografiği
 • Özgeçmiş infografikleri
 • Süreç infografiği
 • Coğrafi infografik
 • Karşılaştırma infografiği
 • Hiyerarşik infografik

1. İstatiksel İnfografikler

Anket sonuçlarını görselleştirmek, birden fazla kaynaktan veri sunmak veya ilgili verilerle bir argümanı desteklemek istiyorsanız , o zaman istatistiksel bir infografik tam istediğiniz türdür. İstatistiksel infografik, odağınızı verilerinize aktarır. Mizanpaj ve görseller, verilerinizin arkasındaki hikayeyi anlatmanıza yardımcı olacaktır.

2. Bilgilendirici İnfografikler

Bilgilendirici infografikler, yeni veya özel bir konsepti açıkça belirtmek veya bir konuyla ilgili genel bilgi vermek istiyorsanız idealdir.  

Tipik olarak, bir bilgi infografiği açıklayıcı başlıkları ile bölümlere ayrılmıştır. Her bölümün numaralandırılması, infografik tasarım akışınıza yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar, başlıkta sayısal veriler kullanılmasının, insanların  infografikten daha çok hoşlanmasına neden olduğu sonucuna ulaşmıştır.

3. Zaman Çizelgesi İnfografikleri

Zaman çizelgesi infografiği ,  bir şeyin geçmişini görselleştirmek veya önemli tarihleri ​​vurgulamak veya olaylara genel bir bakış atmak için etkili bir yoldur.

Çünkü insanlar mekansal olarak zamanın anlam eğilimindedir, bir zaman çizelgesi infografiği kısa sürede daha net bir resim oluşturmak için yardımcı olabilir. Çizgiler, simgeler, fotoğraflar ve etiketler gibi görseller, zaman içindeki noktaları vurgulamaya ve açıklamaya yardımcı olur.

4. Süreç İnfografiği

Bir zaman çizelgesi infografiği zaman içindeki noktaları vurgulayacaktır, ancak bir süreç infografiği, süreçteki adımların bir özetini veya genel görünümünü sağlamak için daha idealdir.

Süreç infografikleri her adımı basitleştirmenize ve netleştirmenize olanak sağlar. Çoğu işlem infografikleri, basit bir yukarıdan aşağıya veya soldan sağa akışı izler. Adımların numaralandırılması sürecinizin izlenmesini kolaylaştıracaktır.

5. Coğrafi İnfografikler

Konum tabanlı verileri, demografik verileri veya büyük miktardaki verileri görselleştirmek ister misiniz? Bu durumlarda, bir coğrafi infografik şablonu kullanmayı deneyin. Coğrafi infografikler, harita grafiklerini odak görsel olarak kullanır. Farklı harita türleri, farklı veri türleri için daha iyi çalışır.

6. Karşılaştırma İnfografikleri

Birçok insan birden fazla seçenek arasında seçim yapmakta zorlanıyor. Seçenekleri tarafsız bir şekilde karşılaştırmak veya bir seçeneğin daha iyi görünmesini sağlamak istiyorsanız, bir karşılaştırma infografiği bunun için idealdir. Karşılaştırma infografiği tipik olarak, ortadan dikey veya yatay olarak ayrılır, her iki tarafta bir seçenek vardır. Bu infografik ile ürün karşılaştırması veya hizmet karşılaştırması yapabilirsiniz.

7. Hiyerarşik İnfografikler

Hiyerarşik bir infografik, en büyüğünden en küçüğüne kadar bilgi düzenleyebilir. Bunun en ünlü örneği, Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisini görselleştiren piramittir. Piramidin dibinde insanlığın en önemli ihtiyaçları, en üstte ise insanlığın en az önemli ihtiyaçlarına göre bir sıramala mevcuttur.

moslow ihtiyaclar piramidi - İnfografik Nedir? İnfografik Türleri Nelerdir?

8. Liste İnfografikleri

Bir ipucu koleksiyonunu, kaynakların listesini veya örneklerin bir listesini paylaşmak istiyorsanız, neden liste infografiği oluşturmuyorsunuz? Liste Infoinfografik şablonları genellikle basittir, amaç onları basit bir listeden daha göz alıcı bir hale getirmektir. Simgeler gibi görseller, madde işaretlerinin yerini alabilir ve yaratıcı yazı tipleri ve renkler her bir öğenin öne çıkmasını sağlayabilir. Listenizdeki noktaların numaralandırılması bilgi akışınıza yardımcı olacaktır.

9. Özgeçmiş İnfografikleri

Mevcut iş piyasası bu kadar doygun hale geldiğinde, iş arayanların kendilerini diğerlerinden ayırmanın yaratıcı yollarını bulmaları gerekir. Bu nedenle infografik özgeçmişler son yıllarda çok fazla popülerlik kazanmıştır.

İnfografik özgeçmiş çoğu durumda geleneksel özgeçmişin yerine geçemez. Ancak, röportaj yapmak, portföy sitenizi yayınlamak veya bir e-posta uygulamasına dahil etmek için harika bir belge niteliğindedir.

Bir İnfografiği Etkili Kılan Tasarım Unsurları

Beynimiz dünyayı anlamamızı sağlamak için görsel bilgi desenleri aramaktadır. Etkili bir infografik tasarlamak için bu bilgi oldukça önemlidir. Bu fikri bilgilerimizi görsel olarak yapılandırmak ve iletişim kurmaya çalıştığımız mesajı artıracak modeller oluşturmak için kullanabiliriz.

İlgili bilgileri gruplamak için çizgiler, kenarlıklar ve şekiller kullanın

Bir sayfadaki öğelerin konumu ve gruplandırılması kadar basit bir şey bile okuyucularımızın grafiklerimizi anlama şeklini etkileyebilir. İçeriğimizi görsel olarak düzenlemek için sınırlar, çizgiler, daireler ve kareler gibi temel tasarım unsurlarını kullanırsak, okuyucularımız bu içeriği yorumlamayı daha kolay bulacaklardır.

Okuyucularınızın dikkatini çekmek için tek bir kontrast renk kullanın

Düşünülmesi gereken bir diğer önemli tasarım öğesi de renk. İnfografiğin güzel görünmesi için renk kullanma konusunda daha seçici olmanız gerekir. Renk, güçlü bir iletişim aracı olarak da kullanılabilir. Renkler aşağıdaki iş stratejisi infografiği örneğinde görüldüğü gibi, bilgi gruplarını belirtmek için kullanılabilir:

infografik örnekleri 3 - İnfografik Nedir? İnfografik Türleri Nelerdir?

Fakat daha önemlisi, belirli bilgi parçalarına dikkat çekmek ve destekleyici bilgileri arka plana itmek için renk kullanabiliriz. Grafikteki diğer tüm renkler ile zıt olan bir renk seçin ve en önemli bilginin öne çıkması için kullanın.

Üç farklı yazı tipi stiliyle bir metin hiyerarşisi oluşturun

Yazı tipleri, insanların bir grafiğe ilk bakışlarında ilk fark ettikleri şeylerden biridir. Yazı tipleri kötü seçilmişse, infografiği bozabilir. Yazı tiplerini Infografikte doğru kullanmanın anahtarı, biri ana başlık, biri bölüm başlıkları, biri de gövde metni için olmak üzere üç farklı yazı tipi stiliyle açık bir metin hiyerarşisi oluşturmaktır.

infografik örnekleri 4 - İnfografik Nedir? İnfografik Türleri Nelerdir?

Ana başlık yazı tipi en büyük ve en stilize olabilir. Bunu, infografiklerinizin çarpıcılığını ayarlamanın bir yolu olarak düşünün. Bölüm başlıkları için yazı tipi biraz daha küçük ve daha az stilize olmalı, ancak yine de sayfada göze çarpmalıdır. Son olarak, gövde metninin fontu en küçük olmalı ve hiç stilize edilmemelidir. Okumak mümkün olduğu kadar kolay olmalıdır.

Anahtar kelimeleri unutulmaz hale getirmek için resimler, simgeler ve resimler kullanın.

İnfografiklerinizin odağını; resimler, simgeler, çizimler ve grafikler gibi görseller üzerinde oluşturun. Bilgilerinizi ilgi çekici ve akılda kalıcı kılmak için görseller çok önemlidir. En iyi infografik, eşit miktarda metin ve görsel dengesine sahiptir.

Mehmet Emin Soylu

venngage.com

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir