pinterest app - Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Okunma süresi: 3 dakika

Pinterest nedir? Pinterest, kullanıcıların proje, ürünler ve hizmetler ile ilgili görüntüleri paylaşmalarını ve başkalarının gönderdiği görüntüleri tarayarak görsel olarak yeni ilgi alanları keşfetmelerini sağlayan sosyal medya ağıdır.

Pinterest’i web tabanlı bir pano veya bülten tahtası gibi düşünebilirsiniz, ancak daha fazla kurumsal işlevselliğe sahiptir. Bunu bir yer imi aracı olarak da düşünebilirsiniz .

İnsanlar genellikle web’de veya Pinterest’te buldukları görüntüleri farklı panolara sabitler veya kaydeder (görüntü koleksiyonlarını kategorize etmek için kullanılır). Pinterest’te kaydedilen resimlerin çoğu tıklanabilir ve bulundukları orijinal web sayfasına yeni bir sekmede açılır,

Örneğin, Pinterest tarifler için çok popüler bir araçtır. İnsanlar lezzetli yiyeceklerin görüntülerine göz atabilir, iyi görünen bir görüntüye tıklayabilir ve üzerlerine tıkladıklarında doğrudan siteye erişebilirsiniz.

Pinterest ayrıca bir sosyal ağdır. Kullanıcılar birbirlerinin eşyalarını beğenerek, yorum yaparak, yeniden kaydederek ve birbirleriyle özel mesajlaşma yoluyla birbirleriyle etkileşime girerler.

Yazıda Neler Var?

Pinterest Nasıl Kullanılır?

pinterest anasayfa - Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pinterest’i kullanmak tamamen ücretsizdir, ancak diğer tüm sosyal ağlar gibi, kullanmaya başlamak için bir hesaba ihtiyacınız vardır.

Pinterest.com’da bir e-posta ve şifre ile ücretsiz bir hesap oluşturabilir veya mevcut Facebook veya Google hesabınızı bağlayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Pinterest’in ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş pimleri göstermeye başlayabilmesi için sizden en az beş kategori seçmeniz istenecektir. Bunun öncesinde ise adınız, yaşınız, cinsiyetiniz, diliniz ve ülkeniz gibi birkaç ayrıntı girmeniz istenecektir.

Profilinizi Tanıyın

pinterest profil - Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sağ üst köşede, birkaç farklı seçeneğe sahip bir menü görmelisiniz.

 • Ana Sayfa: Burası, şu anda takip ettiğiniz kullanıcıların kaydettiği en yeni pinleri ve önceden kaydettiğiniz şeyleri temel alan yeni önerileri bulacağınız yerdir.
 • Takipçiler: Yalnızca takip ettiğiniz kullanıcıların neyi sabitlendiğini görmek istiyorsanız, bu sekmeye gidin.
 • Keşfet: İzlenecek şeyler ve izleyecek kullanıcılar hakkında yeni fikirler bulmak için keşfet sekmesini kullanın
 • İsminiz ve profil resminiz . Profilinize gitmek için istediğiniz zaman bunu seçin.
 • Mesajlar: Bu küçük konuşma balonu simgesinin işaretidir. Takip ettiğiniz kullanıcılarla özel mesajlar gönderip alabilirsiniz.
 • Bildirimler: Bu, zil simgesi ile işaretlenmiştir. Etkileşimler ve öneriler burada ortaya çıkacaktır.
 • Ayarlar: Bu, üç nokta ile işaretlenmiştir . Ayarlarınızı değiştirmek veya hesabınızı yükseltmek için seçin.

Profilinize tıkladığınızda ayrıca dört sekme göreceksiniz:

 • Panolar: Oluşturduğunuz tüm panoları görüntüler.
 • Pins: Son zamanlarda sabitlediğiniz her şeyi görüntüler.
 • Denemeler: Kendiniz için denediğiniz tüm işaretler ve geri bildirimleri burada bulabilirsiniz.
 • Konular: Bunlar ilgi alanlarınıza göre izleyebileceğiniz konulardır.

Pinleri Kaydetmeye ve Pano Oluşturmaya Başlayın

pinterest pin olusturma - Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Artık hesabınızı ayarlamak için biraz zaman harcadığınıza ve Pinterest’in gerçekte nasıl çalıştığını anladığınıza göre, panolarınıza pin kaydetmeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmanın iki yolu vardır

1: Pinterest’te Bulduğunuz Pinleri Kaydetme

Pinterest’te gezinirken bulduğunuz pini kaydetmek için imlecinizi pimin üzerine getirin ve sağ üst köşede görünen kırmızı Kaydet düğmesine tıklayın. Hangi panoya kaydetmek istediğinizi size soracaktır. Mevcut panolarınıza veya yeni oluşturacağınız panolara kaydedebilirsiniz.

2: Bilgisayarınızdaki Pinleri veya Web’deki Görselleri Kaydet

Profilinize gidin pinler sekmesine veya Panolar sekmesini tıklayın ve pinlerinizin / kartlarınızın en solundaki Pin Oluştur düğmesine tıklayın

 • Pin Oluştur: Görüntü bilgisayarınızda ise, Pinterest’e yükleyebilirsiniz. Ancak, sabitlemek istediğiniz şey web üzerinde ise, verilen alana doğrudan URL’yi kopyalayıp yapıştırdığınızda, sabitlemek istediğiniz belirli bir görüntüyü seçebileceksiniz.
 • Pano Oluştur: Farklı panolar oluşturmak ve pinlerinizi düzenli tutmak için bunu kullanın. Panonuza isim verin ve isterseniz Gizli yapın.

Diğer Kullanıcılarla Etkileşime Girin

pinterest etkilesim - Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pinterest’in sezgisel kullanıcı platformu, insanların paylaşmasını ve onlarla etkileşim kurmasını son derece kolaylaştırıyor. Pinterest’te aşağıdaki şekillerde etkileşim kurabilirsiniz:

 • Kaydet: Pimi kendi kartlarınızdan birine kaydetmek için bunu kullanın.
 • Gönder: Diğer kullanıcılara Pinterest’te bir pin gönderin veya sosyal medyada paylaşın.
 • Yorum: Sabitlenmiş eşya hakkında söylenecek bir şey varsa, yorum yapmaktan çekinmeyin.
 • Bir fotoğraf veya not ekleyin: Bir pim’e tıkladığınızda, o pinin altına kendi fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz.

Mehmet Emin Soylu

lifewire.com

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir