nasa isim gonderme - Yeni Trend: Mars'a İsim Göndermek

Yeni Trend: Mars’a İsim Göndermek

Okunma süresi: 2 dakika

Mars’a İsim Gönderme Etkinliği, Mars 2020 görevinin reklam çalışmasıdır. Bu reklam çalışması ile Mars 2020 görevi tüm dünya tarafından bilinir ve takip edilir hale geldi. Mars 2020 görevi, NASA’nın, Kızıl Gezegende uzun süredir sürdürdüğü robotik keşif çabasının  bir parçasıdır. Mars 2020 misyonu, Mars’taki yaşam potansiyelinin araştırılması da dahil olmak üzere, Mars’ın araştırılması için yüksek öncelikli bilim hedeflerini ele almaktadır.

Görevin bir sonraki adımı sadece Mars’ta yaşanabilir koşullar aramakla kalmayıp, aynı zamanda geçmiş mikrobiyal yaşamın izlerini de bulmayı amaçlıyorlar. Mars 2020 görevinde kullanılacak araç, kaya ve toprakların çekirdek örneklerini toplayabilen ve onları Mars yüzeyindeki bir depoda saklayan keşif ve araştırma ekipmanlarına sahip.

Nasa, Mars 2020 görevinin geniş yankı uyandırması için daha önceden de yaptığı etkinliği tekrar düzenliyor. Tüm dünya vatandaşlarına kendi isimlerini bir mikroçip üzerine kazınmış bir şekilde marsa gönderme şansı veriyor. Sadece bu değil, isminizi Mars’a göndermek için formu doldurursanız, ayrıca mil puanları kazanabilir ve arkadaşlarınıza göstermek için bir hatıra biniş kartına da sahip olabilirsiniz.

Adınızı Mars’a Göndermeniz İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Kampanyaya katılmak için öncelikle bir form doldurmanız gerekiyor formu eksiksiz doldurduktan hatıra olarak alabileceğiniz, adınıza özel bilete sahip olabilirsiniz. 30 Eylül’e kadar başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru Adresi: Nasa 2020 Mars Görevi

mars isim gonderme basvuru - Yeni Trend: Mars'a İsim Göndermek

En çok katılım Türkiye’den

Etkinliğin haber sitelerinde duyurulması ve sosyal medyada yayılmasıyla birlikte kampanyaya dünya çapında 2 milyon 46 bin kişi tarafından katılım sağlandı. Katılımın en yüksek olduğu ülkeler Türkiye, Abd ve Hindistan olurken, Türkiye, 500 bin 707 başvuru ile en fazla katılım sağlayan ülke oldu.

nasa mars turkiye - Yeni Trend: Mars'a İsim Göndermek

Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir