calibra nin logosu calinti mi - Facebook'un Calibra Logosu Çalıntı Mı?

Facebook’un Calibra Logosu Çalıntı Mı?

Okunma süresi: 2 dakika

Facebook’un yeni kripto para birimi Calibra, birçok açıdan ateş altında kaldı. Her şeyden önce facebook’un para birimi üretmesi çok tartışıldı. Daha sonra da Calibra’nın logosunun çalıntı olduğu iddia edildi. Kendilerini “Modern yaşamın bankası” olarak nitelendiren online bankacılık şirketi Current; facebook’un Calibra‘ya logo çizerken, Current şirketinin logosundan esinlendiğini ifade ettiler.

Current şirketi, konuyla ilgili iki logoyu karşılaştıran bir twit attı twit’te Current’in logosunu biraz boyarsan ne olur? Şeklinde bir soru sorarak iki logo arasındaki benzerliğe dikkat çekti.

current ve calibra logo - Facebook'un Calibra Logosu Çalıntı Mı?

Logoların benzer olduğunu inkar etmek zor. Current’in güncel logosu bir daire içinde birbiriyle paralel halde bulunan iki tilde işaretinden oluşuyor. Daire ise bir renk gradyanından oluşuyor. Facebook’un Calibra logosu ise, tek renk bir daire ve daire içindeki tek bir tilde işaretinden meydana gelmiş. Ufak tasarım değişikliğini ve renk tercihini görmezden gelirsek iki logonun benzer kalıplardan çıktığı aşikar.

Facebook hata mı yaptı?

Current’in logosu San Francisco tasarım firması Character tarafından tasarlandı . Current’in CEO’su Stuart Sopp da CNBC’ye Calibra’nın logosunu, Character şirketinin çizdiğini söyledi. Bu iddiayı doğrulayan diğer bir nokta ise; Character firmasının Linkedin hesabı üzerinden bir paylaşım yapması. Paylaşımda, Facebook ile gizli bir kripto para projesi üzerinde çalıştıklarını yazdı. Şirketin kurucu ortağı paylaştığı bu yazıyı kısa süre sonra kaldırdı. Bu da iki logonun neden bu kadar benzer olduğunu açıklıyor.

Bir twitter kullanıcısı facebook’un para birimi Calibra’ya derme çatma bir logo çizerek Facebook’u tiye aldı.

calibra fake logo - Facebook'un Calibra Logosu Çalıntı Mı?

CNBC’ye göre, Current bir ticari marka olan Goodwin Procter‘dan ticari marka veya patent ihlali olup olmadığını tespit etmesini istedi. Bu telif hakkı durumunun sosyal medya devinin yeni finansal hakimiyet planını sekteye uğratacak mı hep birlikte göreceğiz.

Mehmet Emin Soylu


Yazar: Mehmet Emin Soylu

Ben Mehmet Emin Soylu 2008 yılından bugüne, İnternet ve teknoloji ile ilgileniyorum. Teknoloji, tasarım ve eğitim gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir